National Book Award: életműdíjat kap Don DeLillo

.konyvesblog. | 2015. szeptember 03. |

(Kép forrása)

Életművéért, azaz a hivatalos megfogalmazás szerint az amerikai irodalomhoz való kimagasló hozzájárulásáért, idén Don DeLillo kapja az Egyesült Államok egyik legismertebb irodalmi díját, a National Book Awardot.

Az elismerést minden évben négy kategóriában ítélik oda, ezek: szépirodalom, tényirodalom, költészet, ifjúsági irodalom - a hosszú listát várhatóan szeptember végén hozzák nyilvánosságra. Évente két életműdíjat is kiosztanak, az egyiket az amerikai irodalmi közösség érdekében kifejtett kiemelkedő szolgálatokért adják, a másikat pedig azok a szerzők kapják, akik életművükkel az amerikai irodalmi örökséget gazdagították, utóbbit kapja most Don DeLillo is.

A díjat odaítélő alapítvány vezetője, Harold Augenbraum úgy vélte: Don DeLillo vitán felül nemzedéke egyik legnagyszerűbb írója, aki nagyban befolyásolta az utána jövő két írógenerációt, és munkássága hatni fog az utána jövő nemzedékekre is.

A díjátadó november 18-án lesz New Yorkban, az elismerést Jennifer Egan író adja át (tőle magyarul Az elszúrt idő nyomában olvasható). Don DeLillo nagyon ritkán jelenik meg a nyilvánosság előtt, és bár arról egyelőre nincs hír, hogy vajon személyesen is megjelenik-e az átadón, az AP hírügynökséghez eljuttatott faxüzenetében örömét fejezte ki, igaz, hozzátette azt is, hogy kicsit meg is rémítette az elismerés.

Don DeLillo szépirodalom kategóriában egyszer már megkapta a National Book Awardot, 1985-ben a Fehér zaj című könyvét ismerték el vele.

Az életműdíjat eddig olyan szerzők kapták meg, mint John Updike, Ray Bradbury vagy Philip Roth, a tavalyi díjazott Ursula Le Guin volt.

Forrás: GalleyCat, Guardian

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.