Általános cikkek orosz jelenkor napi kötelező

Napi kötelező: Moszkva-Petuski

szomszédúr | 2009. február 04. |

A kötelező olvasmányokhoz az e heti szervező szavunk az ALATT. Mi jut eszünkbe róla elsőnek? Mi más, mint az alkoholos befolyásoltság alatt kifejezés, amiről pedig mi más jutna eszünkbe, mint Venyegyikt Jerofejev Moszkva-Petuski című regénye. Ez az a könyv, ami két-három oldalnyi dallaszozás* után bárkit egyenesen a detoxikálóba juttathat, amellett pedig egyszerre igen szórakoztató, és egyszerre – bár tudom, nem illik az ilyesmit iderángatni, de: különösen a szerző élettörténetének ismeretében – megrendítő. A kritikák sosem felejtik el hangsúlyozni, hogy a regényben a lényeg nem a gigászi mennyiségű alkohol, ami lefolyik a szereplők torkán, hanem hogy az ember milyen kerülőutakat talál valami kis nyomorult szabadsághoz az elnyomásban, és ezzel itt semmiképp nem vitatkoznánk. A szöveg sorsa különben mindezt jól példázza: bár 1970-ben íródott, 1988-ig hivatalosan nem jelenhetett meg, akkor is csak erősen meghúzva; és miközben a Szovjetunióban csak szamizdatban terjedhetett, külföldön 19 nyelvre fordították le. A kisregényt egyébként pár éve a rádióban is leadták részletekben, és a felolvasás talán még jobban megmutatta, hogy elejétől a végéig zseniális a szöveg. Aki eddig elmulasztotta, annak találomra idegépelek pár részletet:

Ó, szabadság, egyenlőség! Ó, testvériség és édes semittevés! Ó, szent felelőtlenség! Ó, népem életének legboldogabb órái: az italboltok nyitásától a zárásig!

...

De egy hónap múlva visszajött. Akkor én éppen holtrészeg voltam, és amint megláttam őt, lerogytam az asztalra, felnevettem, és rúgkapálva ordítottam: „Aha! Elhúztad a csíkot a kljazmai Vlagyimirba! De ki fogja helyetted a gyerekeket..." Erre ő – egy szót sem szólt – csak odajött hozzám, kiverte az első négy fogamat, majd Komszomol-beutalóval elutazott a doni Rosztovba.

...

A „Gyöngyvirág” kölni például megkavarja az ember fejét, nyugtalanítja a lelkiismeretét, erősíti jogtudatát. A „Fehér orgona” hatása pedig fordított: megnyugtatja a lelkiismeretet, és kibékíti az embert az élet rákfenéivel…
Történt egyszer, hogy megittam egy teli üveg „Ezüst gyöngyvirág” kölnit, majd leültem és sírva fakadtam. Miért sírtam? Mert eszembe jutott a mama, helyesebben eszembe jutott, és nem tudtam kiverni a fejemből. „Mama” – szóltam, és sírtam tovább. Aztán újra szólítottam, hogy „mama”, és újra sírva fakadtam. Egy nálam hülyébb alak ott ült volna tovább, a mamát siratva. De én fogtam egy üveg „Orgona” kölnit – és megittam. Na, mit gondoltok, mi történt? A könnyeim felszáradtak, ostoba röhögés fogott el, a mamát pedig úgy elfelejtettem, hogy már a nevére sem emlékeztem.

*Fiatalabbaknak és absztinenseknek: péntek esti társasági játék volt a kilencvenes évek elején-közepén, melynek során annyiszor kellett inni valami röviditalt, jó esetben whiskyt, ahányszor a Dallas éppen sugárzott részében tették a szereplők.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.