Megjelent Mo Jen irodalmi Nobel-díjas szerző legújabb kötete Kínában: a távol-keleti ország nemzeti könyvvásárán bemutatott könyvben az író svédországi útjának emlékeit eleveníti fel.
Ez az első kötet, amely azóta lát napvilágot Mo Jentől, hogy decemberben Stockholmban átvette a Nobel-díjat. A most megjelent úti beszámoló az 58 éves író szerint azt is jelzi, hogy visszatér az íróasztal mögé, mert új regényt akar írni.
A Nagy ceremónia címet viselő írást Hajnan tartomány fővárosában, Haikouban mutatták be a nagyközönségnek. Mo Jen úgy fogalmazott, azért írta meg ezt a könyvet, hogy bepillantást adjon az olvasóknak svédországi útjáról és a Nobel-ceremóniáról.
Mint mondta, az utazás és a díjátadó olyan volt számára, mintha nem vele, hanem valaki mással történne. "Egy előadás nézőjévé váltam, de láttam, hogy a többiek is ugyanígy voltak ezzel. Láttam, hogy a főszereplőt, a díjazottat virágokkal halmozzák el, de kövekkel is megdobálják" - fogalmazott. Mo Jen műveit és hallucinatorikus realizmusként emlegetett stílusát ugyan világszerte elismerik, kitüntetése ellen azonban többen felemelték szavukat, mondván hogy a szerző túl szoros szálakkal kötődik a távol-keleti ország kommunista vezetéséhez.
Peking szerint Mo Jen az első kínai író, aki Nobel-díjat kapott. Kao Hszi-csieng, az irodalmi Nobel-díj 2000-es kitüntetettje 1988-ban elhagyta Kínát, azóta francia állampolgár, hazájában pedig kegyvesztett lett.