Érdekes infókat osztott meg velünk az Alexandra netes kereskedelmi taktikáiról, egyik kedves kommentezőnk, Birka, Valuska London Book Fair beszámolójához kapcsolódóan, aminek természetesen azonnal utánajártunk.
Birka · http://birka.sarok.org 2008.04.16. 18:56:36
Valuska,
egyrészt ink=festék és nem tinta, csak úgy megjegyezném :)
Ami ennél sokkal fontosabb, hogy múlt kedden voltam az e-business szimpóziumon, ahol volt egy érdekes beszélgetés a Bookline-os manus (nem emlékszem a nevére) és Matyi úr közt. Na utóbbi volt a megdöbbentő. Egyrészt az on-line könyvkereskedelemre nemkicsit húzta a száját, megmondta kerek perec, hogy muszájból csinálja, másrészt mondott olyat: reméli, hogy az on-line eladások részaránya nem megy 15% fölé.
Igen, fölé.
Azt hittem, kiköpöm az ásványvizemet ott helyben.
Szóval nem tudom, hogy ott volt-e Matyi úr azon a beszélgetésen, de remélem, lejött neki valami, arról, hova is tart a világ.
Megkértük tehát Birkát, mondja el kicsit bővebben mi is volt az E-Business Symposium webkettes konferencia beszélgetésén, amelyen Matyi Dezső, az Alexandra vezetője és Dietrich Tamás, a Bookline vezetője a hazai online könyvkereskedés jelenlegi és jövőbeli helyzetét járta körül.
Egy mondatban összefoglalva a beszélgetés summája annyi, hogy Matyi Dezső szeretné benntartani az embereket a könyvesboltjában, nem szereti, muszájból használja az internetes kereskedést, és nagyon reméli, valamint tesz is érte, hogy a netes könyveladások részaránya ne emelkedjen 15% fölé jövőre sem.
Érdekes ellentmondás, hogy míg Matyi már a beszélgetés elején bevallotta, hogy nem hisz a netben, mint kereskedelmi felületben, nem szereti és igazán nem is érti a működését, mégis az Alexandra nyújtja jelenleg a legnagyobb kedvezményeket online vásárlói számára. Még érdekesebb, hogy bár Matyi saját bevallása szerint is a konzervatív: "bemegyek a boltba, kézbe veszem a könyvet, lapozgatom, tetszik, megveszem" vásárlói módot propagálja, és nem igazán tudja átlátni a netes kereskedelmet, mégis a beszélgetés alatt kiderült, nem is olyan naiv az Alexandra vezetője, mint először gondolnánk.
Elsőnek ott van, amit már az előbb említettünk, hogy az Alexandra adja a legnagyobb kedvezményt az összes internetes könyvkereskedő cég közül. Megteheti, hiszen hatalmas bolthálózata van, nagykereskedő és még mellette kiadó is, könnyűszerrel kitermeli a neten elvesztett forintokat. Így lehet, hogy míg a Libri 5%-ot, törzskártyával rendelkező ügyfeleinek pedig további 10% kedvezményt tud bizosítani, és természetesen a vásárlót még terheli a kiszállítási díj is; a Bookline 20% kedvezményével még mindig csak a második, hiszen a kiszállítási díjat is csak kilencezer forint feletti vásárlásnál tudják elengedni; a Líra és Lant webáruháza, a Fókusz Online is 15% kedvezményt ad és tízezer forint feletti vásárlásnál engedi el a kiszállítási díjat; ezekkel szemben az Alexandra, mindhárom versenytársával szemben 20% kedvezményt ad, és nincs kiszállítási díja. Matyi Dezső tehát ügyesen ismerte fel, hogy azt kell tennie, még ha muszájból is, amit a többiek, netre kell mennie. És ráadásul kereskedelmi szempontból jó is, amit csinál, a beszélgetésen is elmondta, mennyire megéri kiárusítani a neten a rajta maradt könyvek utolsó 300-500 példányát, hiszen így nem kell kivinne a boltokba tizesével, amik aztán sosem fogynak el.
Birka szerint bár a beszélgetés célja az lett volna, hogy valamennyire egymásnak ugrassza Matyit és Dietrichet, ám mivel ők ketten legalább 25 éve ismerik egymást, fél szavakból beszélgettek, a moderátor minden igyekezete ellenére is csak annyi volt a publikus konfliktus kettejük között, hogy Matyi nem akarja 15% fölé vinni jövőre a netes eladást, Dietrich pedig reméli, hogy ez mégis megtörténik.
Végül, itt egy a témához kapcsolódó rövid interjú Matyival a FigyelőNetről, amelyben szintén elmondja, hogy nem hisz a netes kereskedésben: "Belátható időn belül nem várható, hogy az internet jelenlegi 10-15 százalékos részesedése lényegesen megnőjön. Az online értékesítés vonzereje az árelőny, ám ha megjelennek a fix áras könyvek, ez is el fog tűnni." Mivel az Alexandra vezetője is tevékenyen tesz a könyvek fix árassá tételéért - a törvénytervezet már elkészült, mint azt a MKKE elnöke is megerősítette a FigyelőNet kérdésére - kíváncsian várjuk, milyen eredményt fog elérni a 15% megtartásában vagy csökkentésében. Főleg, hogy ezzel maga ellen is dolgozik.