Margaret Atwood disztópiájával példálózik Hillary Clinton

.konyvesblog. | 2017. május 04. |

(Kép forrása)

Van abban valami egészen regényszerű, hogy Margaret Atwood éppen 1984-ben kezdte el írni azt a disztópiáját, amely a mai napig az egyik leghíresebb könyve, de amelyet Trump megválasztása után fedeztek fel újra maguknak az olvasók (ennek a cikknek az írásakor például az ötödik az Amazon listáján), és amely a napokban elindult sorozatadaptáció után megint reneszánszát éli.

Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Fordította: Mohácsi Enikő, Jelenkor, 2017, 480 oldal, 3999 HUF

 

A könyv, amely a termékeny nőket rabszolgaságba hajtó, cinikus, diktatórikus világot ábrázol, mára már fontos hivatkozási pont lett, olyannyira, hogy a demokraták korábbi elnökjelöltje, Hillary Clinton is Atwood klasszikusával példálózott egy, a Planned Parenthood (Tervezett Szülőség) nevű szervezet által rendezett esten. "Nem azt mondom, hogy ez a disztopikus jövő már az ajtónkon kopogtat, de ez a sorozat fontos diskurzust indított el a női jogokról és autonómiáról" - hangoztatta. Hozzátette azt is, hogy A Szolgálólány meséjében a nők jogait fokozatosan nyirbálják meg, és ahogy az egyik szereplő mondja: 'Addig nem néztünk fel a telefonjainkból, míg túl késő nem lett'. Szerinte még nincs túl késő, ugyanakkor arra biztatta azokat a férfiakat és nőket, akik a tervezett szülőség mellett vannak, hogy folytassák küzdelmüket.

(Kép forrása)

Amerikában a családtervezés, és azon belül is különösen az abortusz megítélése a mai napig rendkívül megosztja az embereket, többször előfordult már az is, hogy az "életpártiak" (tehát az abortuszellenesek) és a "választáspártiak" (tehát akik a nőkre bíznák, hogy megtartják-e a magzatot vagy inkább megszakítják a terhességet) között fizikai tettlegességre került sor. A Planned Parenthood nevű szervezet az utóbbiak táborát erősíti, akárcsak azok a nők, akik A Szolgálólány meséjéből ismert vörös köpenyekben és fehér fityulákban vonultak végig Missouriban, így tiltakozva azon jogszabályok - például egy költségvetési módosítás - ellen, melyek visszafognák az abortuszt is lehetővé tevő egészségügyi szervezetek támogatását.

Forrás: Business Insider, Think Progress

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.