Elhunyt Joan Didion amerikai író

Elhunyt Joan Didion amerikai író

87 évesen elhunyt Joan Didion, emlékezetes esszék, memoár, regények szerzője, írja a Reuters. A halála okaként a Parkinson-kórt adta meg a kiadója, a Knopf a csütörtöki közleményben. 

sa | 2021. december 23. |

Didion a késő hatvanas években tűnt fel mint az “új újságírás” egyik első képviselője - ez a módszer már megengedte a szerzőknek, hogy jóval személyesebben közelítsék meg a cikkük tárgyát. A hatvanas-hetvenes években az ellenkultúráról és a hollywoodi életről tudósított. Politikai írásaiban gyakran koncentrált a politikai és társadalmi retorika mögöttes tartalmaira.

Didiont a 2000-es évek elején több tragédia is érte, hiszen alig két év alatt veszítette el a férjét és a lányát; 2005 óta New Yorkban él. 2005-ben megnyerte a National Book Awardot tényirodalom kategóriában, és a Pulitzer döntőse is volt.

-

Magyarul sokáig csak a Salvador és az Imádságoskönyv jelent meg tőle, majd 2017-ben (az eredtileg 2005-ös) A ​mágikus gondolatok éve, ami a hét könyve lett nálunk, majd az év könyve listánkra is felkerült, ezzel az ajánlással:

"2003 decemberében meghalt az amerikai író, kritikus, John Gregory Dunne, Joan Didion pedig beleőrült férje elvesztésébe. Nem létezik az övénél diszkrétebb és mágikusabb őrület: míg a külvilág előtt tökéletesen hozta a csendes, higgadt özvegyet, folyamatosan arra gondolt, hogy Dunne bekopogtat az ajtón, mintha mi sem történt volna, és szüksége lesz, mondjuk a cipőire.

»A mágikus gondolkodás ellenreakció a gyászra, a mágikus gondolatok tagadják a történteket, a magányt, a kétségbeesést, és elhalasztják a pillanatot, amikor muszáj lesz szembenézni a jövővel.«

Didion már csak azért sem engedhette át magát a teljes őrületnek, mert egy másik krízist is kezelnie kell, lánya, Quintana öntudatlanul feküdt egy New York-i kórházban (és két évvel később ő is életét vesztette). National Book Awarddal elismert memoárjában egymásba mosódik a kórházi nyelv, az irodalom nyelve, az újságírói tapasztalatból építkező szenvtelen, racionális gyászbeszéd, valamint a mágikus gondolatok, és útmutatót adnak az átlagos özvegységhez."

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

A hét könyve
Kritika
Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

Új podcastunk címe Ezt senki nem mondta!, a meghívott írókkal Ott Anna beszélget a gyereknevelés és az alkotás kapcsolatáról. A negyedik rész vendége Oltai Kata.