Halogénelemet neveznének el Terry Pratchett-ről

.konyvesblog. | 2016. január 11. |

b_5_cegwcaitihl_1.jpgNemcsak Lemmy Kilmisterről akarnak kémiai elemet elnevezni manapság, hanem a 2015-ben elhunyt Terry Pratchett-ről is. Egy hét alatt majdnem 12 ezren írták alá a petíciót, amellyel azt szeretnék elérni, hogy a periódusos rendszer egyik új eleme az oktarin nevet kapja. Az egyelőre 113, 115, 117 és 118 névre hallgató új elemeket hivatalosan azok a tudóscsapatok nevezik el, akik felfedezték őket, ám a The Chronicle Flaskon blogoló kémikus, dr. Kat Day felvetette, hogy nevezzék a 117-et oktarinnak, a  jele pedig Oc (a Láthatatlan Egyetem könyvtárosának tiszteletére ejtsd: ook) legyen. A petícióról még Prachett hivatalos Twitter-oldala is posztolt, amit az író asszisztense, Rob Wilkins üzemeltet.

Pratchett az első Korongvilág-könyvben a mágia színének nevezte az oktarint, a nyolcadik színnek, "melyet a Korong mérhetetlen mágikus tere hoz létre az erős napfény megtörésével". A Korongvilág univerzumban az oktarint egyedül a varázslók és a macskák látják, zöldessárgás lila színű, tehát elég jól passzolna egy új halogénelemhez. Day szerint nemcsak azért lenne megfelelő a név, mert egy legendás író előtt tiszteleg, hanem azért is, mert –ine végződésű (octarine), épp mint a többi elem a halogén csoportban.

Minden új elemet egy mitológiai fogalomról vagy karakterről, egy ásványról vagy hasonló anyagról, egy helyről vagy földrajzi tájegységről vagy egy tudósról kell elnevezni. Az oktarin a mitológiai kategóriában száll versenybe. A Korongvilág-sorozat istenekről és hősökről szól, írja Day, és tény, hogy nem olyan ősi, mint a görög mítoszok, de egyszer az lesz. Az idő relatív, és ha másban nem is, abban biztos, hogy Pratchett jót kuncogna az ötleten. 

Forrás: Guardian

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.