Magyarország lesz az idei Tajpeji Nemzetközi Könyvvásár díszvendége; a több mint félmilliós látogatottságú irodalmi seregszemlén február 16. és 21. között tíz magyar kiadó mutatkozik be, és számos magyar szerző munkái jelennek meg Tajvanon.
A rendezvény Ázsia második és a világ negyedik legnagyobb irodalmi seregszemléje, amelyen tavaly 70 országból 700 kiadó állított ki - hangsúlyozta szerdai sajtótájékoztatóján Íjgyártó István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkára. Hammerstein Judit, a Balassi Intézet főigazgatója hozzátette, Magyarország 2014 óta vesz részt a tajpeji könyvvásáron, ahol a tavalyi 560 ezer látogatót 1500 program várta.
A Balassi Intézet által koordinált Publishing Hungary Program a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával elsősorban a kortárs és klasszikus magyar irodalom és könyvkultúra bemutatására koncentrál, de kiemelt cél az országimázs-építés, Budapest, a Balaton, a magyar borkultúra, gasztronómia, népzene és kézművesség megismertetése is ázsiai közönséggel - közölte. A főigazgató elmondása szerint a magyar stand 414 négyzetméteren fogadja a látogatókat; a dizájn Magyarország és Budapest nevezetességein túl az 1956-os forradalom évfordulójára is felhívja a figyelmet.
A rendezvényen tíz magyar kiadó mutatkozik be, és ismerheti meg mélyebben a kortárs ázsiai irodalmat, de a részvétel segít abban is, hogy a magyar irodalom minél több fordítással lehessen jelen az ázsiai piacon. A díszvendégség programjának fontos eleme a gyermekkönyvek és gyermekkönyv-illusztrátorok hangsúlyos bemutatása; közülük személyesen hárman, alkotásaikkal pedig további két alkotó képviseli Magyarországot.
A kortárs írók közül Gárdos Péter - a nemrég Tajvanon is megjelent - Hajnali láz, míg Dragomán György Máglya című kötetét mutatja be a látogatóknak, akiket Mautner Zsófia a magyar gasztronómiába vezet be a könyvvásárra a Tajvanon is kiadott, Budapest Bites! című könyvén keresztül. A 270 éve született és 230 éve meghalt magyar utazó, az 1771-ben Tajvanon is megfordult Benyovszky Móric alakjáról Hóvári János történész, az 1956-os forradalomról pedig Prőhle Gergely helyettes államtitkár tart előadást, de a tajvaniak történelmi érdeklődését az is mutatja, hogy A láthatatlan ember után a könyvvásárra az Egri csillagokat is kiadták Gárdonyi Gézától - számolt be Hammerstein Judit.
Újságírói kérdésre válaszolva Íjgyártó István elmondta, a bürokráciacsökkentő program során a kormány átgondolja a háttérintézmények sorsát. A sajtóban a megszüntetendő intézmények között jelent meg a Balassi Intézet neve is, a Külügyminisztériumnak azonban nincs ilyen szándéka - hangsúlyozta, hozzátéve: egy átfogó kormányzati intézkedés keretében bizonyos változások természetesen elképzelhetők.
(MTI)