Erős konteó gyerekeknek

.konyvesblog. | 2014. augusztus 15. |

Könyves magazin 2014. nyár

Színes, 96 oldalas magazin, csak könyvekről és írókról

Mit találsz a magazinban?

  1. Grecsó Krisztián és a Viharsarok
  2. Interjú Sofi Oksanennel és Jo Nesbovel
  3. Saiid és a slam poetry
  4. X-Men és a másság
  5. A modern fantasy kezdetei

Fontos tudni!

  1. A magazint megrendelheted online kedvezménnyel: Bookline
  2. A Libri boltokban és újságárusknál is megvásárolható
  3. Még több infó a magazinról>>

 

Libri-Shopline, 2014, 96 oldal, 870 HUF/5 pont + 199 HUF

Az utóbbi időben vált népszerűvé az időutazó sci-fi zsánerének házasítása az ifjúsági irodalommal, amelynek eredménye gyakran szimpla történelmi ismeretterjesztés lett, szórakoztatónak szánt formában. Láttunk már a 21. századi Amerikában élő görög isteneket és titánokat (a Percy Jackson és az olimposziak-sorozatban, amelynek szerzője, Rick Riordan nem titkolja, hogy a fiának kezdte el írni, mintegy kedvcsinálóként a tanuláshoz, amikor a gyerek a görögöknél tartott az iskolában), kisfiút, aki a kelta középkorba jár vissza, hogy megmentse a világot (Susan Cooper: Ébredő sötétség), Vidra Gabriella könyveiben pedig (A tudás könyvei-sorozat) lassan a komplett 5-8. osztályos történelem tananyagot átismételhetjük kalandregényes formában. Igazán hasznosak és értékesek azonban akkor tudnak lenni az ilyen regények, ha az „érdekes kommentek a lecke mellé”-misszión túl valami többet is tudnak adni.

Az MR1-en nemrég elkaszált, három évadot megélt, már most kultikusnak számító Időfutár című hangjáték-sorozat alapján készült regények (eddig három jelent meg belőlük) például hordozzák ezt a bizonyos pluszt. És most nem csak az esztétikai értelemben vett je ne sais quoi-ra gondolok (azt is megkapjuk, hogy ne kapnánk, amikor a Krétakör társulat több izgalmas, tehetséges tagja is részt vett az alkotómunkában), hanem arra, hogy igényelnénk egy kis elmélkedést a kulturális emlékezettel, a történelemírás kritikájával és – ha már időutazásról van szó – akár a kvantumfizikával kapcsolatban is.

Gimesi Dóra, Jeli Viktória és Tasnádi István szerzők (akik a hangjátékot és a regényeket is együtt írták) alaposan felkészültek erre a feladatra: hőseinket, a kétezres években élő kamaszokat nem csak ide-oda dobálják a múltban (sőt, a harmadik részben már a jövőbe is) az izgalmas akciójelenetek során, hanem bizony megdolgoztatják az intellektuális kalandokra szomjas olvasót is. Már-már Dan Brownt idézi az az időfutáros összeesküvés-elmélet, miszerint a magyarok történelmében (pontosabban a Monarchia történetében) több szabadkőműves tudós és művész is az időutazás rejtélyét kutatta, sőt, meg is építették az első időgépet, ami nem más volt, mint Kempelen Farkas híres sakkozógépe, a Török. Az Időfutárban felbukkan több neves szabadkőműves történelmi személy is, például Born Ignác, Mozart, Gauss, Volta és Galvani, akikkel mind bizalmas kapcsolatba kerül a főszereplőnk, Hanna, és érdekes dolgokat tud meg tőlük a tudomány és a hatalom viszonyairól, de elgondolkodhatunk azon is, vajon mennyi köze van a szabadkőműves Illuminátus rendnek ahhoz, ami a genfi CERN részecskefizikai laboratóriumában, a Nagy Hadronütköztetőben folyik. Túl komolyan persze nem kell venni ezeket a filmbe illő elméleteket, és erre személyes kedvenc karakterem, a nagyon geek Bulcsú is figyelmeztet, akinek zseniális zsánerparódia-aranyköpéseit az Agymenők és a Szílicium-völgy című sorozatok írói is megirigyelnék.

És akkor a mai karakterekről még nem is beszéltünk, pedig valójában ők viszik el a hátukon a regényfolyamot: ott van például a kicsit labilis idegzetű, de a hivatásáért rendületlenül rajongó magyartanár, Rogyák Mari (rádiós hangja Péterfy Bori), a jakobinusok idejéből a jelenbe csöppent félőrült öregember, Sándor, akinek 18. századi nyelvhasználatát hallgatni és olvasni igazi gyönyörűség, és az osztály legalacsonyabb fiúja, Szabika, akinek nagyon fárasztóak a poénjai, mégis nélkülözhetetlen, mert egyedül az ő nyálával működik a féreglyuktelefon. Igen, féreglyuktelefon – említettem már, hogy ötletekből és humorból nincs hiány?

Szerző: Nagy Boldizsár

A cikk eredetileg a Könyves Magazin 2014. nyári számában jelent meg. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.