A Budapest Noirt is nevezték az Edgar-díjra

.konyvesblog. | 2012. szeptember 06. |

Kondor Vilmos Budapest Noir című regénye is felkerült arra a listára, amelyről a neves Edgar-díjra esélyes könyveket választják majd ki jövőre. Erre a listára elvileg bárki nevezhet olyan bűnügyi regényt (vagy akár egy televíziós bűnügyi sorozat egyik epizódját is), amely megfelel a kritériumoknak.

A könyvek esetében így például csak olyan kötet kerülhet fel a nevezettek közé, amely az előző naptári évben, ez esetben 2012-ben, első alkalommal jelent meg az Egyesült Államokban. (Ennek a feltételnek a Budapest Noir maradéktalanul eleget tesz, hiszen január végén jelent meg angolul a HarperCollins kiadó gondozásában.) Az, hogy ki közül kerülnek ki a jelöltek, majd egy későbbi időpontban derül ki.

Az Edgar-díjat 1946 óta ítéli oda az amerikai krimiírók szervezete. A rangos elismeréssel, melyet a műfaj egyik úttörőjének tartott Edgar Allan Poe-ról neveztek le, az előző év legjobbnak ítélt krimijeit és misztikus történeteit díjazzák, ami lehet akár regény, de televíziós vagy színházi produkció is. Így nevezni is több kategóriában lehet, a Budapest Noir a puhakötésű (paperback) könyvek között van – még ha egyelőre nevezési szinten is – versenyben.

Mindebből még akár komolyabb dolog is kisülhet, aminek örülnénk, hiszen Kondor Vilmos miatt beszélünk egyáltalán magyar krimiről az utóbbi években, mivel ő tette le az alapokat.

Az elmúlt évtizedekben egyébként a díjat olyan szerzők nyerték el (a legjobb regény kategóriában), mint Raymond Chandler a Hosszú búcsúval (1955-ben), John le Carré A kém, aki bejött a hidegről című regényével (1965-ben), Ken Follett Tű a szénakazalban című könyvével (1979-ben) vagy Lawrence Block a Tánc a mészárszéken című kötetével (1992-ben).

A kiadót is megkerestük az ügyben, akiktől a következő választ kaptuk: "Egyelőre természetesen nem arról van szó, hogy a neves díjra jelölték volna a regényt, hanem csak nevezték. Persze később akár jelölhetik is, és abban az esetben akár meg is nyerheti. Mi azonban már így is rettentően örülünk, hiszen a világhírű magyar szerző olyan illusztris nevek közt van, mint John Lutz, George Pelecanos és Andrew Kaplan". 

A jelöltek listáját január 19-én hozzák nyilvánosságra (ez Edgar Allan Poe születésnapja amúgy), a nyertesek nevét pedig május elején hirdetik ki.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.