Nem igaz a hír, miszerint Prőhle Gergelynek távoznia kell a Petőfi Irodalmi Múzeum éléről – közölte a 444.hu. Az információról magát Prőhlét kérdezték meg, miután a Demokrata ma reggel azt írta, hogy szeptembertől már biztosan nem ő lesz a PIM vezetője.
A Demokrata „az érintetthez közelálló forrásból” állítólag úgy értesült, hogy az igazgatót Kásler Miklós miniszter berendelte a héten, és a beszélgetésük azzal zárult, hogy Prőhlének le kell mondania. „Kásler Miklós elsősorban a Tanácsköztársaság politikai és esztétikai igazolását kérte számon az igazgatón. Mint ismert, a sajtóban viták zajlottak egy Tanácsköztársasággal foglalkozó kiállításról, amelynek hivatalos kiadványát Prőhle jegyezte” – írták.
Mint kiderült, Prőhle Gergely azonban nem tud arról, hogy mennie kéne. A 444-nek azt mondta, hogy a Tanácsköztársasággal foglalkozó kiállítás valóban szóba került a Kásler Miklóssal folytatott egyeztetés során, és abban maradtak, hogy ez a kérdés „tisztázásra szorul”, amit Prőhle valószínűleg egy cikkben tesz majd meg. Ő maga viszont úgy készül, hogy szeptembertől továbbra is ő lesz a múzeum igazgatója.
Prőhle Gergely tavasz óta áll a kultúrharc kereszttüzében. Először a Magyar Idők Kinek a kulturális diktatúrája? című cikksorozatának egyik részében támadtak rá az óbudai Kassák Múzeum egyik tárlata miatt. Szakács Árpád akkor egyenesen azzal vádolta meg, hogy a kiállítás, és ahhoz kapcsolódó kiadvány a Tanácsköztársaságot dicsőíti, és ezért ő a felelős.
Prőhle Gergely a támadásokat nem hagyta szó nélkül, válaszcikkében így reagált:
„súlyos prekoncepció vagy szellemi vakság kell ahhoz, hogy a tárlatban a Tanácsköztársaság dicsőítését lássa valaki, hiszen a vörös diktatúra művészeti akarnokságának bemutatása, leírása közfeladat”.
A támadások azonban nem csak ezt az egy kiállítást érintették, a főigazgatón ugyanis elkezdték azt is számon kérni, hogy miért enged teret a baloldali, liberális íróknak az irodalmi múzeumban. Prőhle akkor azzal védekezett, hogy neki nem feladata az irodalmárok pártszimpátiájának számontartása.
Prőhle Gergely egyébként alig egy héttel ezelőtt Tusványoson együtt szerepelt L. Simon Lászlóval és Orbán János Dénessel, ahol a kultúrharcról folyt a vita. Akkor arról beszélt, hogy az intézménynek szerinte az egyenlő esélyek megteremtése a feladata.
„A tehetségnek és alkalmasságnak felül kell tudni emelkedni, azon hogy az adott író, költő, mit gondol a politikai rendszerről."
A rendezvényen az írók listázása ellen is határozottan fellépett, többek között elmondta, hogy károsnak tartja ezt a hozzáállást, az Esterházy-fóbiát pedig egyenesen abszurdnak. Szerinte azzal kellene foglalkozni, hogy az emberek egyáltalán olvasnak-e.
Hogy végül mi lesz a Petőfi Irodalmi Múzeum sorsa, egyelőre kétséges. Mindenesetre a Demokrata információját, miszerint Prőhle Gergelynek mennie kell, a helyzetre rálátó forrásaink sem tudták megerősíteni.