Most akár egy hatszáz éves szakácskönyvből is főzhet

.:wendy:. | 2008. szeptember 24. |
  • Egy II. Rihárd korabeli szakácskönyv és további számos régi kiadvány lesz nemsokára látható az interneten a Manchesteri Egyetem John Rylands Egyetemi Könyvtárának jóvoltából. A szakácskönyvet oldalról oldalra  fogják lefotózni az utókor számára, a képek az interneten is tanulmányozhatóak lesznek. A Forme of Curyt II. Rihárd király szakácsai írták 1390-ban. A könyvben körülbelül 205, a királyi udvarban rendszeresen főzött étel receptje olvasható.

                      
           forrás: University of Manchester John Rylands University Library

    A közép angolban írt szakácskönyvből és olyan rég elfeledett ételek elkészítését ismerhetjük meg, mint a 'blank mang', amely egy édes húsétel, tejjel, cukorral és mandulával elkészítve, továbbá a mortrew (fűszeres disznósült) és az eredeti quiche, ami a 14. században a mai sodó megfelelője volt, nem pedig az az étel, amelynek ma ismerjük.

    A szakácskönyv egyike annak a negyven bibliofil kincsnek, amelyet most az egész világ megismerhet, a tervek szerint nemsokára a Canterburi mesék egyik legrégebbi páldánya is megtalálható lesz az interneten, továbbá John Lydgate két legismertebb verse, a Troy Book, Fall of Princes és a Biblia egy ötszáz éves angol fordítása is.

    Jan Wilkinson, a könyvtár igazgatója kifejtette, hogy bár a könyvtár középkori kéziratai nagyon sérülékenyek, és máig nem lehetett hozzájuk férni, "most először lehetőségünk nyílik, hogy könnyűszerrel összehasonlítsuk a mi példányainkat a világon máshol fellelhető változatokkal, így a kutatások új dimenzióba léphetnek. Reméljük, hogy ezzel egy digitalizálási hullámot indítunk el és további régi kéziratok lesznek a köz számára elérhetőek."

    Bibliofil szakácskönyvekből már mi is főztünk itt a blogon: Kárbonáta, azaz máj savanykás mártással és a Kenyértortáta.

     

  • Egy arabul írt "Szégyeld magad!" neonfelirat köszönti a kanadai Carleton Egyetem kommunikáció szakának épületétébe betérő diákokat. A Jamelie Hassan, kortárs képzőművész által létrehozott felirat a kanadai, a közvélemény számára rejtett cenzúrára kívánja felhívni a figyelmet. A felirat az Al-Jazeera arab televízió logójára emlékeztet, célzatosan. Hassan szeptember 22-én tartott előadást és vitát az egyetemen az Al-Jazeera és a sok esetben kritizált Kanadai Televízió és Rádió Telekommunikációs Testület évek óta húzódó botránya okán.

    2004-ben a kanadai műsorszolgáltató testület úgy döntött, hogy az Al-Jazeera sugározhat Kanadában, de több céget is alkalmaztak, hogy 24 órán át figyeljék a csatornát, arra nézve, hogy milyen jogsértő tartalom jelenik meg rajta. Ez Hassan szerint nem más mint tiszta cenzúra, amely elfogadhatatlan. A művész az egyetem épületén kifüggesztett felhívásában kifejti, hogy annyi diákot ösztönöznek az egyetemen a gondolkodásra, kérdések feltevésére, reméli, hogy felirat éppen ezért el fogja gondolkodtatni a diákokat és végre kritikusan fogják megközelíteni a kanadai média működését.

 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Jordán Ferenc: Az ember találmánya a szaporodáshoz való jog - Olvass bele a biológus könyvébe!

Litkai Gergely a Bookline Zöld podcastjének következő adásában Jordán Ferenc hálózatkutatóbiológussal beszélget Az ember vége a természet esélye című könyvéről. Olvass bele a kötetbe!

...
Zöld

Túlélés vagy tanulás? John Holt könyve az iskolai kudarcok meglepő okait mutatja be – Olvass bele!

Miért jelent kudarcélményt sok gyerek számára az iskola? Mi az oka, hogy rengeteg gyerek unatkozik, feszeng, retteg az órákon, és alig tanul valamit? Mi történik valójában az osz­tályteremben? Hogy lesz az egyik gyerekből „jó”, a másikból pedig „rossz tanuló”? Olvass bele John Holt könyvébe!

...
Zöld

UFO-invázió nem lesz, de arrogáns azt gondolni, hogy egyedül vagyunk – Podcast Rab Árpád jövőkutatóval

Litkai Gergely a Bookline Zöld új podcastjében Rab Árpád jövőkutatóval beszélget Jane McGonigal Elképzelhető című könyvéről.