- Egy II. Rihárd korabeli szakácskönyv és további számos régi kiadvány lesz nemsokára látható az interneten a Manchesteri Egyetem John Rylands Egyetemi Könyvtárának jóvoltából. A szakácskönyvet oldalról oldalra fogják lefotózni az utókor számára, a képek az interneten is tanulmányozhatóak lesznek. A Forme of Curyt II. Rihárd király szakácsai írták 1390-ban. A könyvben körülbelül 205, a királyi udvarban rendszeresen főzött étel receptje olvasható.
forrás: University of Manchester John Rylands University Library
A közép angolban írt szakácskönyvből és olyan rég elfeledett ételek elkészítését ismerhetjük meg, mint a 'blank mang', amely egy édes húsétel, tejjel, cukorral és mandulával elkészítve, továbbá a mortrew (fűszeres disznósült) és az eredeti quiche, ami a 14. században a mai sodó megfelelője volt, nem pedig az az étel, amelynek ma ismerjük.
A szakácskönyv egyike annak a negyven bibliofil kincsnek, amelyet most az egész világ megismerhet, a tervek szerint nemsokára a Canterburi mesék egyik legrégebbi páldánya is megtalálható lesz az interneten, továbbá John Lydgate két legismertebb verse, a Troy Book, Fall of Princes és a Biblia egy ötszáz éves angol fordítása is.
Jan Wilkinson, a könyvtár igazgatója kifejtette, hogy bár a könyvtár középkori kéziratai nagyon sérülékenyek, és máig nem lehetett hozzájuk férni, "most először lehetőségünk nyílik, hogy könnyűszerrel összehasonlítsuk a mi példányainkat a világon máshol fellelhető változatokkal, így a kutatások új dimenzióba léphetnek. Reméljük, hogy ezzel egy digitalizálási hullámot indítunk el és további régi kéziratok lesznek a köz számára elérhetőek."
Bibliofil szakácskönyvekből már mi is főztünk itt a blogon: Kárbonáta, azaz máj savanykás mártással és a Kenyértortáta.
- Egy arabul írt "Szégyeld magad!" neonfelirat köszönti a kanadai Carleton Egyetem kommunikáció szakának épületétébe betérő diákokat. A Jamelie Hassan, kortárs képzőművész által létrehozott felirat a kanadai, a közvélemény számára rejtett cenzúrára kívánja felhívni a figyelmet. A felirat az Al-Jazeera arab televízió logójára emlékeztet, célzatosan. Hassan szeptember 22-én tartott előadást és vitát az egyetemen az Al-Jazeera és a sok esetben kritizált Kanadai Televízió és Rádió Telekommunikációs Testület évek óta húzódó botránya okán.
2004-ben a kanadai műsorszolgáltató testület úgy döntött, hogy az Al-Jazeera sugározhat Kanadában, de több céget is alkalmaztak, hogy 24 órán át figyeljék a csatornát, arra nézve, hogy milyen jogsértő tartalom jelenik meg rajta. Ez Hassan szerint nem más mint tiszta cenzúra, amely elfogadhatatlan. A művész az egyetem épületén kifüggesztett felhívásában kifejti, hogy annyi diákot ösztönöznek az egyetemen a gondolkodásra, kérdések feltevésére, reméli, hogy felirat éppen ezért el fogja gondolkodtatni a diákokat és végre kritikusan fogják megközelíteni a kanadai média működését.