A leggyakrabban kifogásolt könyvek 2013 óta
Vasárnap startolt, és egészen 27-ig tart az Amerikai Könyvtárszövetség (American Library Association) minden évben megrendezett tematikus hete, a Betiltott Könyvek Hete. A HuffPostnál készítettek néhány infografikát a szövetség 2013. január 1. és 2014. augusztus 6. között keletkezett adatai alapján, hogy bemutassák, ki voltak azok a szerzők, és melyek voltak azok a könyvek, amelyek ellen leggyakrabban éltek panasszal Amerikában, és azt is, hogy mik voltak a panasz leggyakoribb okai.
A 2013 eleje óta leggyakrabban kifogásolt könyvek listájának első helyén Sherman Alexie Junior – Egy indián naplója című regénye áll. Az önéletrajzi elemekkel átszőtt történet „a szpokén indián rezervátum legnagyobb lúzeréről”, Juniorról mesél, aki úgy dönt, beiratkozik egy rezervátumon kívüli iskolába, ahová csak fehér gyerekek járnak. „A Junior 2007-ben elnyerte az Egyesült Államok egyik legismertebb irodalmi díját, a National Book Awardot, ifjúsági kategóriában. Nem csoda. Sherman kitűnő érzékkel adagolja az érzelmeket, az iróniát és a humort, és ezért még azt is megbocsáthatjuk neki, hogy néha túlságosan is görcsösen igyekszik visszaadni a tizenévesek világát, vélt vagy valós szófordulatait.” – írtuk a magyar megjelenést követően a kötetről, ami zsinórban negyedik éve végez a lista élén.
A Nobel-díjasok sincsenek biztonságban, bizonyítja ezt a lista második helyén végzett Nagyonkék. Toni Morrison 1970-bn megjelent regényében egy fekete kislány álmodozik kék szemekről, hogy őt is úgy szeressék, mint a fehér kislányokat. Egy ilyen felsorolásból nem maradhat ki John Green sem, aki Alaska nyomában című könyvével verte ki a biztosítékot néhány tanárnál és szülőnél - szerintük az önpusztító címszereplő nem mutat túl jó példát a fiataloknak.
A kifogásolás leggyakoribb okai
A leggyakoribb ok, amiért egy könyv a cenzorok szeme elé kerül, a túl explicit szexuális tartalom. Elég csak a kiskamaszoknak szóló szexuális felvilágosítókönyvre, az It’s Perfectly Normalra gondolni. A második leggyakoribb ok a trágár beszéd, a harmadik pedig az, hogy az adott könyv nem illik egy adott korcsoporthoz. A listára a rasszizmus, a politikai nézőpont, az öngyilkosság, a családellenesség, sőt még az okkult sátánizmus is felkerült. (A floridai sátánistáknak saját foglalkoztató könyvük is lesz, hiszen a sátánista szülők gyermekei is szeretnek színezni.)
Az egyes regények kifogásolásának okai
A fenti táblázatban az látható, hogy melyik regényt miért kifogásolják. Szegény Juniort az erőszakosságtól a túlzott szexualitáson át a kulturális érzéketlenségig, mindennel megvádolták. Még Alexei könyvnél is rosszabbul járt Tim O’Brien The Things They Carried című 1990-es novelláskötete, ami a vietnami háborúban harcoló amerikai katonákról szól.
A leggyakrabban kifogásolt szerzők
A leginkább kifogásolt írók listájának első helyén Dav Pilkey végzett, aki testnedvekben bővelkedő, Captain Underpants (Alsónadrág kapitány) című gyerekkönyvsorozatával borzolta a szülők idegeit. A lista többi helyén sincs meglepetés, Alexei, Morrison, Green, és Suzanne Collins, Az éhezők viadalának szerzője is felkerült rá.
Ennyiszer panaszkodtak egy könyv miatt az adott államokban
A legtöbb könyvet Texasban Észak-Karolinában és Oregonban nehezményezték, összesen pedig 114 alkalommal éltek panasszal valamilyen kötet ellen 2013 januárja óta.
Szerintetek van az elmúlt másfél évből olyan magyar könyv, ami ellen egy amerikai szülő felemelné a szavát, ha a gyereke elé kerülne az iskolában?