A Jelenkornál jön Georges Didi-Huberman Saul-esszéje

.konyvesblog. | 2016. január 21. |

nemesjeles.jpgMiután megnézte a Saul fiát, a francia filozófus, Georges Didi-Huberman 2015 augusztusának végén egy  25 oldalas levelet írt a rendezőnek, Nemes Jeles Lászlónak. A Sortir du noir (A kiadó jelezte, hogy Ki a feketéből lesz a címe a kötetnek) című  levélesszé franciául egy kis könyvecskében is megjelent, és a Jelenkor jóvoltából hamarosan magyarul is olvasható lesz. Didi-Huberman szörnyetegnek nevezi a filmet, egy „szükséges, következetes, jótékony, ártatlan” szörnyetegnek, és mind filozófiai, mind filmtörténeti, mind pedig művészettörténeti szempontból a holokauszt-reprezentáció fontos dokumentumának tartja.

Holokausztról, Saul fiáról és költészetről beszélgettünk Röhrig Gézával>> 

A kötet első oldala franciául:

didi.jpg(kép forrása)

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.