Sokszor nem lehet kinyomozni, hogy az írók honnan merítik az ötleteiket, vagy hogy kik ihletik a könyveik szereplőit. Persze azt senki sem titkolja, hogy a személyes tapasztalatok, a képzelet, illetve komoly kutatások is állhatnak a jó történetek és az életszerű karakterábrázolások mögött. Vannak viszont olyan irodalmi hősök, akiket bizonyíthatóan hús-vér emberek ihlettek, ezeket a figurákat válogattuk össze a Signature cikke nyomán, kiegészítve egy meglepő magyar példával is.
1. Sherlock Holmes
Sir Arthur Conan Doyle detektívtörténeteinek főhőse, Sherlock Holmes kétségtelenül a világirodalom egyik leghíresebb és legbriliánsabb nyomozója, aki leginkább magas intelligenciájáról és logikájáról ismert. Sikere már több mint száz éve töretlen, amit jól mutat az is, hogy mennyi film készült a Sherlock-könyvekből. A rendkívüli megfigyelő képességgel rendelkező detektívet Conan Doyle állítólag Dr. Joseph Bellről mintázta, akivel 1877-ben találkozott az edinburgh-i orvosi egyetemen. A férfi az egyik professzora volt, és annyira lenyűgözte, hogy úgy döntött, róla fogja mintázni karakterét.
Kép forrása: Wikipédia
2. Nathan Zuckerman
Philph Roth híres volt arról, hogy könyveiben saját alteregóit tette meg főszereplőnek. Ilyen volt Nathan Zuckerman is, aki több regényében is feltűnt a hetvenes évek közepétől, majd visszatért a 2007-es Szellem el című könyvben is. Zuckerman magányos figura, akinek sorsa számos párhuzamot mutat Roth életével. Történetén keresztül a nemrég elhunyt író ábrázolni tudta az irodalom és az élet közötti feszültséget, az írói sikereket, és az alkotás folyamatát is.
3. Dill Harris
Harper Lee-vel kapcsolatban köztudott volt, hogy gyerekkori barátja és bizalmasa volt az amerikai író-forgatókönyvírónak, Truman Capote-nak. Még a férfi Hidegvérrel című sikerregényének kutatásaiban is segédkezett, bár Capote nem tüntette fel a nevét a könyvben, állítólag azért, mert féltékeny volt a Pulitzer-díjára. Cserébe viszont Dill Harrist, a Ne bántsátok a feketerigót! főhősét Lee Capote-ról mintázta meg.
Kép forrása: Wikipédia
4. Alice
Az Alice Csodaországban egy különleges szürreális mese, amit a világon mindenki ismer, de azt kevesen tudják, hogy Lewis Carroll egy valódi lányról, Alice Liddellről mintázta főhősét. Carroll (akinek az igazi neve Charles Lutwidge Dodgson volt), közel állt Liddell családjához, a különös csodavilág alapötlete pedig egy csónakázás során született meg. A kislány ugyanis azt kérte az írótól, hogy meséljen neki egy olyan történetet, amiben jó sok a képtelenség.
5. Dean Moriarty
Nem titok, hogy Jack Kerouac Az úton című kultikus regényének főszereplőjét Neal Cassady-ről mintázta, aki a beat generáció egyik ikonja volt (Egyébként Allen Ginsberg költeményeiben is feltűnik.). Hogy Dean Moriarty alakját ő ihlette, onnan tudható, hogy a regény egyik korai változatában még Neal Cassady néven szerepel a főhős. A legenda szerint egyébként Az úton alapötletét egy tizenhatezer karakteres,amfetamin hatása alatt írt levél adta, amit maga Cassady küldött az írónak 1950-ben. Kerouac nem sokkal a halála előtt azt mondta, hogy a levél, ha nem veszett volna el, ikonikus irodalmi figurává avatta volna Cassadyt.
+1 Picur
Csukás Istvánnak a mai napig az egyik legsikeresebb története a Pom Pom, aminek főszereplője egy kislány, aki nem szeret iskolába menni. Kevesen tudják, de a mese főhőse eredetileg a Bogyó nevet kapta volna, végül az illusztrátor, Sajdik Ferenc keresztlánya után nevezték el mégis Picurnak.
Kép forrása: Wikipédia