fk

Hallgassatok bele Grecsó Krisztián első gyerekeknek szóló verseskötetébe!

Megjelent Grecsó Krisztián első gyerekeknek szóló verseskötete, a Belefér egy pici szívbe. A verseket a szerző kislánya, Hanna ihlette. Most egy videóban Grecsó maga olvassa fel a Bóbiták versét. Mutatjuk!

Már tavasszal írtunk róla, hogy Grecsó Krisztián gyerekverseket írt a karantén alatt. Az író, költő Nyáry Krisztián online beszélgetőműsorában említette, hogy egy új köteten dolgozik, amely ezúttal gyerekeknek fog szólni. Akkor azt is elmondta, hogy azt szeretné, ha Belefér egy pici szívbe lenne a címe. „A legkülönbözőbb költészeti hagyományokat igyekszem folytatni Weöres Sándortól József Attiláig, hétköznapi, legelemibb helyzetekbe átírni, és közben hozni azokat az alanyi szövegeket, amelyek valamilyen módon viszonyulnak az én hétköznapi tapasztalataimhoz." A kötet, amelyet Baranyai (b.) András illusztrált, a napokban meg is jelent.

Hallgassátok meg a Bóbiták versét Grecsó Krisztián előadásában:

Grecsó Krisztián év elején megjelent verseskötete, a Magamról többet utolsó ciklusa az apává válás folyamatával foglalkozott, így a Belefér egy pici szívbe ilyen formán kapcsolódik a korábbi apaság-versekhez is. Az apaságról Grecsó Krisztián ezt mondta interjúnkban:

„Az apaságról azért nagyon nehéz beszélni, mert a boldogságretorikák a költészetben eleve szűken vannak mérve. Az élményhelyzetek elbeszélve olyan közhelyesek, hogy nem nagyon tudunk mit mondani. Az igazán nagy dolgokról még beszélni sem tudunk, nemhogy írni. Jellemző dolog, hogy minden alkalommal azt kérdezzük az olyan családoktól, ahol újszülött van, hogy „alszotok-e”. Megtörténik a legnagyobb dolog az életükben, érzelmi sokkban vannak, hihetetlen dolgok történnek velük, és az a kérdés, hogy alszanak-e? Hát, vagy igen, vagy nem. De kit érdekel? Ez nem feltétlenül felszínesség, egyszerűen ilyen mély témákra nincsenek fordulataink. Arra jöttem rá, és ez már az első versben kimondatik, hogy az apaság, hogy van gyereked, nem csak akkor változtat meg, amikor vele vagy. Megváltozik minden rendszered: az aggódás technikáid, a világról való gondolkodásod, de az is, hogy a híreket hogyan fogod fel. Ezért fogalmaztam így: „Magamról, tőle teljesen függetlenül, / Többet nincs mit mondanom”.”