Egy új tanulmány megállapította, hogy a hidegháború idején végrehajtott nukleáris fegyverkísérletek miatt olyan magas szintű a közép-európai vaddisznó-populáció radioaktivitása, írja a BBC. Könyvek hírek mellé.
A vaddisznókban mért radioaktivitást korábban az 1986-os csernobili katasztrófának tulajdonították, ám egy új kutatás arra az eredményre jutott, hogy leginkább az 1960-as években végzett nukleáris fegyverkísérletek a felelősek érte. Mivel más vadon élő állatok radioaktivitása csökkent az évek során, a kutatókat érdekelte, hogy vajon miért maradt ilyen magas a vaddisznók szennyezettsége.
A németországi Bajorországban élő 48 vaddisznó húsának tesztelése után a bécsi Műszaki Egyetem és a Hannoveri Leibniz Egyetem tudósai megállapították, hogy az állatok radioaktivitása jelentős mértékben a régi, hidegháborús atombombák robbanásaiból származik, amelyek még mindig hatnak a talajra.
Az Environmental Science and Technology című folyóiratban a tudósok azt írják, hogy a kísérletekből származó radioaktív cézium a földbe ivódott, és az szennyezi a szarvasgombát, ami pedig a vaddisznók kedvenc tápláléka.
A kutatás szerint nem valószínű, hogy a szarvasgomba - és emiatt a vaddisznók - szennyezettsége hamarosan megszűnne. A Csernobilból származó radioaktív cézium ugyanis
továbbra is szivárog a talajba, és tovább szennyezi a szarvasgombát.
A tanulmány szerint a vaddisznók folyamatos szennyezettsége az erdőket is fenyegeti, mert az állatokat nem lövik ki a húsukért és így a populációjuk növekszik.
Arról, hogy mennyire hanyagul kezeli az emberiség a radioaktív hulladékot, és hány veszélyes helyzetet úsztunk már meg (vagy sem), az alábbi könyvet ajánljuk:
Az 1945-ös első és utolsó atomháború óta ijesztően sok nukleáris baleset történt: véletlen folytán bekövetkezett vagy akár szándékosan előidézett, az utolsó pillanatban elhárított katasztrófa. Annak ellenére, hogy az emberiség tisztában van a nukleáris konfliktusok pusztító természetével, az 1960-as évek óta nyolc alkalommal is eljutottunk a katasztrófahelyzet szélére. A katasztrófa küszöbén történeti megközelítésű figyelmeztetés a jelen számára. Felhívás, hogy kapjuk fel a fejünk, figyeljünk oda, és tudatosítsuk magunkban: a nukleáris katasztrófa nagyon is valós veszély. Aktuális és fontos könyv, hiszen a bolygónk jövője mindannyiunk ügye. Itt bele is olvashatsz:
A nukleáris katasztrófák kapcsán rögtön eszünkbe jutnak a csernobili és a fukusimai reaktorokban bekövetkezett végzetes balesetek, de a könyvben tárgyalt esetek túlnyomó része sokak számára teljesen ismeretlen. Olvass bele a kötetbe!