A My Puzzles a legújabb őrület Facebookon, ám több jel utal arra, hogy az adataink rossz kézbe kerülnek, ha részt veszünk a játékban.
A My Puzzles az elmúlt napokban futott fel Facebookon, alapvetően egy olyan mesterséges intelligenciáról van szó, ami a profilképünkből különböző módosításokkal vicces képet készít. A játékkal viszont érdemes gyanakvónak lenni, és kattintás előtt tájékozódni, írja a hvg.hu Kubatovics Áronra, a livepod.tv alapító-tulajdonosára hivatkozva.
Ami aggasztó, hogy a játék annak ellenére népszerű, hogy korábban több hasonló képalkotóról derült ki: azzal a céllal készült, hogy a fejlesztői rengeteg érzékeny adathoz hozzáférjenek. A „játék elkéri a nevet, a profilképet, a messenger azonosítót, és a nyelvi beállítást”, írja Kubatovics, majd a poszt végén felsorol pár példát, mire lehet ezeket használni:
„- Például egy bot ezek alapján simán meg tudja keresni a valós profilt, és teljes egészében le tudja menteni a rajta lévő nyilvános cuccokat (képek, kapcsolati hálók, minél virálisabban terjed a hülyeség, annál nagyobb egybefüggő hálókat lehet felrajzolni), majd az egészet fel tudja használni, hogy egy valósnak tűnő hamis profilt alkossanak. Rólad. Bármire.
- Például arra a csalásra, hogy »jaj, jaj, letiltott a Facebook, 5 barátom segíthet visszakerülni«.
- Vagy arra, hogy kamu facebook hirdetések alatt a te barátaidat lásd, akik elégedettek a termékkel. Vagy a te barátaid téged lássanak alatta.
- Sőt, a valósnak tűnő hamis profilokat nem is feltétlenül majd a Facebook-on fogják létrehozni, hanem egy csomó másik platformon.”
My Puzzlesnek több vonása van, ami intő jel lehet: sablonszöveg az adatvédelmi leírása, a weboldalán nem derül ki semmi a fejlesztő cégről, maga a weboldal pedig szintén egy ingyenes sablon, amibe annyi energiát sem tettek, hogy módosítsák kicsit. A fejlesztő cégnek (Novalab Games) úgy tűnik, nincs egy korábbi játéka sem, a honlap domainjét pedig november 21-én jegyezték be egy kínai szolgáltatónál, írja a hvg.hu.
A digitális technológiai robbanással a személyes adataink értéke ugrásszerűen megnőtt, mégis olyan könnyedén adunk túl rajtuk, amit Filippov Gábor politológus, elemző korábban ahhoz hasonlított, ahogy száz éve Kairóban múmiát lehetett venni az utcán:
Jamie Susskind Politika a jövőben című könyvében a digitális kor egyre gyorsabb, megállíthatatlan és már most érzékelhető dilemmáit tárgyalja többek között a demokrácia, igazságosság mentén. A kötet bemutatóján Filippov Gábor történész-politológus, Rab Árpád kulturális antropológus, szociológus és Nagy Zsolt politológus beszélgetett.
Tovább olvasokA 21. századi ipari, gazdasági, kulturális és politikai fejlődést fundamentálisan befolyásoló két technológia a mesterséges intelligencia és a szintetikus biológia. Hogy ezt a már most zajló folyamatot és annak közvetlen következményeit jobban megértsd, Mustafa Suleyman, a mesterséges intelligencia egyik vezető fejleszőjének a kötetét ajánljuk.
A szerző által felvetett problémák és kilátások nem egyszer a science fictiont vagy a konteókat idézik, Suleyman viszont alaposan adatolja állításait, így veszi számba a következő technológiai hullám fő vonásait, hatásait az államra és az egyén életére, majd az olvasót végül konkrét javaslatokkal engedi útjára A kötetbe itt beleolvashatsz, itt pedig a kötetről szóló cikkünket találod:
A Deep Mind társalapítója, Mustafa Suleyman könyvében számba veszi a következő technológiai hullám fő vonásait, drasztikus hatásait az államra és az egyén életére, majd az olvasót konkrét javaslatokkal engedi útjára.