Könyves podcast #8: Lena Dunham és a Nem olyan csaj

Valuska László | 2015. január 24. |

Nem olyan csaj - Egy fiatal nő útmutatója az élethez címmel jelenik meg február közepén a Girls című HBO-sorozat rendezőjének, forgatókönyvírójának és főszereplőjének, Lena Dunhamnek az első könyve, amiér elképzelhetetlenül sok pénzt fizetett az amerikai kiadója. Egy lány, aki azzal lett sikeres, hogy nyíltan beszél testi adottságairól, lelki bajairól, szexuális életéről. Grosan Cristina filmrendezővel (Sputnik című kisfilmje) és Libor Anita rovatvezetővel (Index.hu), Csajok-szakértővel beszéltünk elsősorban az önéletrajzi indíttatású könyvről, valamint a Lena Dunham-jelenségről, egy generáció egyik hangjáról, csalódásról, lehetőségekről, szexről, írásról, színészetről és testképről. 

Az HBO-n pár hete indult el a 4. évad, aminek az első részét bárki megnézheti még vasárnapig.

Könyves podcast #8: Lena Dunham by Konyvesblog on Mixcloud

 "Húsz éves vagyok és utálom magam" - így kezdi Lena Dunham a február közepén magyarul is megjelenő könyvét, amit az utóbbi évek egyik legkomolyabb kiadói szerződése után írt meg. Lena Dunham 28 éves filmes, aki rendezett kisfilmeket, egy Tiny Furniture című nagyjátékfilmet, illetve az HBO-n már a negyedik évad fut a sorozatából. 

Cristina szerint a könyv önmagában kevésbé lenne érdekes, de Lena Dunham miatt kifejezetten érdekes, mert Lena Dunham egy nagy csomag, nem lehet szétválasztani a kisfilmjeit a tévésorozattól és a könyvtől, vagy az Instagramjától. Ez a nő egy szuperszínes jelenség, aki vállalta a meztelenségét, a testét, a szorongásait: ettől lett ő egy generáció hangja, vagy ahogy a sorozatban elhangzik, egy generáció egyik hangja.

Anita a könyv hatására tért vissza a kalóriaszámláláshoz, pedig hiába várta nagyon ezt a könyvet, csalódott benne. Sokkal több reflexiót várt el a szerzőtől, sajnálja, hogy nem ment a történetek mélyére, és bár tényleg jól sztorizik a szerző, összességében ez kevés. 

Lena Dunham: Nem olyan csaj - Egy fiatal nő útmutatója az élethez

Bookline Könyvek, 2015, 320 oldal, 3192 Ft

 

A Csajok című sorozat főszereplője, Hannah írónak készül, a negyedik évadban már el is kezdi az iowai egyetemen a kreatív írást, korábban egy ekönyvre kapott szerződést, jöttek is az alkotói válságok és kérdések a történetben. A Nem olyan csaj című könyvben nagyon sok jó makrosztori van, de láthatóan egy kiadói koncepciót írt végig: szex, téma, munka, barátság és más jól körülhatárolható témák vannak. Hiába csalódás kicsit a könyv egésze, apró részleteiben viszont vannak benne bátor és érdekes részletek, beszél a leszbikus a testvéréről, az első szexuális élményéről, a nemi erőszakról vagy a halálról is. Lena Dunham tényleg tök jól ír, lendületesen, önreflexíven, önironikusan, mindhárman egyetértettünk abban, hogy olvasnánk szépirodalmat tőle. Összességében ez nem egy celebkönyv, annál sokkal érdekesebb és izgalmasabb.

A podcastokra érdemes feliratkozni az iTunesonD. Tóth KrisztaFejős ÉvaPéterfy Gergely és Péterfy-Novák ÉvaTotth BenedekUgron ZsolnaDragomán György és Szabó T. Anna, Kemény Zsófi.

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk.