A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesületének elnöke, Zentai Péter László a Literán válaszolt Csordás levelére, és egészen különös információkkal látta el az érdeklődőket, valamint belengette Csordás fölé a Gazdasági Versenyhivatalt is.
Csordás Gábornak a levele az egész könyvpiacot megrázta, elindultak a belső egyeztetések, viták, mert a gazdasági válság túlélésére talán egy közös fellépés lehet a válasz.
A levél elején rögtön elárulja, hogy a szakmát a Libri sokkolta azzal, hogy a vezetőváltás után új szerződési feltételeket ajánlottak a kiadóknak, minden eddiginél kedvezőtlenebbet, mert 60 százalékra emelnék fel az árrést:
Zentai: a Libri ugyanis vélhetően igen sok kiadót azzal a szerződésmódosítási javaslattal keresett meg, amelynek egyik leglényegesebb pontja, hogy a bizományosi árrést 60%-ra kívánnák felemelni. (Forrás: Litera)
A könyvszakma állandó problémáját is kibeszéli Zentai, amikor emlékeztet mindenkit arra, hogy a GVH szerint a négy nagy (Alexandra, Libri, Líra és Bookline) nem él vissza erőfölényével, és nem alakult ki monopolhelyzet. Kérdés, milyen folyamatok játszódnak le a háttérben?
Zentai: A könyvszakma szinte minden szereplője tudja, hogy alig fél évvel ezelőtt a Gazdasági Versenyhivatal bejelentésre megvizsgálta, hogy az általuk legjelentősebbnek tartott négy könyvterjesztő, az Alexandra, a Libri, a Líra és a Bookline külön-külön és együttesen is olyan pozicióban vannak-e, amely alapján felvetődhet az erőfölénnyel való visszaélés gyanúja, veszélye. A GVH azt állapította meg, s emiatt leállította további vizsgálatát, hogy a fent említett cégek egymásnak is versenytársai, össz kis- vagy nagykereskedelmi forgalmuk nem jelent monopolhelyzetet, s a közülük egyikőjük kiskereskedelmi vagy nagykereskedelmi forgalma sem haladja meg a könyvpiac 12 %-át. Az erőfölénnyel való visszaélés minősítéssel - ha valaki ismeri a gazdasági Versenytörvényt és annak szigorát - óvatosan kell bánni. (Forrás: Litera)
Csordás válaszlevelében konkrét példát hoz az erőfölényre, hogy az egyik nagy nem vesz be könyvet a Jelenkortól addig, amíg nem fogadják el a szarabb feltételeket. Na így működik a könyvpiac:
Amellett sajnos nem csak az említett nagyterjesztő akarja tovább feszíteni az árrést, hanem már egy másik is: éppen pár napja jelentette be, hogy a tavaszi könyveinkből nem kér, míg új szerződést nem kötünk. Forrás: Litera
A levél második felében Zentai szerepet téveszt, Hamlet helyett a III. Richárd monológját kezdi el vészjóslóan suttogni, amikor felhívja a kiadók figyelmét, hogy az ilyen közös ellenállás és fellépés a GVH kedve ellen való. Zentai kinek az érdekeit véfi ilyenkor?
Zentai: Hihetetlenül gyorsan és kérlelhetetlenül vetíti rá a GVH az ilyen, akár legjózanabb érdekvédő tevékenységre az összebeszélés, a kartell gyanúját. (Forrás: Litera)
Update: A MKKE elnökségéről egy anekdotát osztanék csak meg: a nyilvános választáson első körben nem került be Matyi Dezső az elnökségbe, ezért voltak, akik a javára lemondtak, Kolosi Tamás mellette érvelt, de Matyi nem fogadta el. Ilyen megbízható szervezetről van szó, ha igaz az anekdota.
Ha bármilyen információt megosztanátok velünk, ne habozzatok, írjatok ide: valuska(kukac)mail.index.hu.
Kapcsolódó anyagok:
A Jelenkor fellázadt a nagyterjesztők ellen