Modellből lett haditudósító – ezt az életrajzi könyvön alapuló filmet nézték meg Kate Winsleték a Puskin moziban

Modellből lett haditudósító – ezt az életrajzi könyvön alapuló filmet nézték meg Kate Winsleték a Puskin moziban

Sokan felkapták a fejüket a Puskin mozi posztjára, miszerint Kate Winslet nemrég Budapesten járt a részben Magyarországon forgott Lee című filmjének stábvetítésén. De kicsoda Lee Miller, akit Winslet a világháborús drámában alakít? És mire vállalkozott fia, Antony Penrose, akinek anyjáról írt életrajzi könyvére a film alapszik? Összefoglaltuk.

ta | 2024. október 03. |

Újabb világsztárok tűntek fel Budapesten: Kate Winslet és Aleksander Skarsgaard jelenlétében tartották a Lee című film stábvetítését a Puskin moziban. A különleges alkalomról a Puskin mozi fotókat is megosztott Facebook-oldalán. De miről is szól a film, ami ismét hollywoodi sztárokat csábított Magyarországra?

A Lee többek között Horvátországban és Magyarországon is forgott. Az az Ellen Kuras rendezte, akivel az Oscar-díjas Kate Winslet már dolgozott együtt az Egy makulátlan elme örök ragyogása című filmben, amelynek Kuras az operatőre volt. A film a modellből lett második világháborús haditudósító fotósról, Lee Millerről szól, alapját pedig Antony Penrose The Lives of Lee Miller (szabad fordításban: Lee Miller életei) című, 1985-ben megjelent életrajzi könyve adja. Antony Penrose brit fényképész Lee Miller fia, aki anyja archív munkáival igyekezett feltárni a nő szokatlan életútját.

Antony Penrose
The Lives of Lee Miller

Thames & Hudson, 2024, 220 oldal

A nő a nem szokványos anya mögött

„Részben memoár, részben fotóesszé, részben az igazi nő keresése egy nem szokványos anya mögött…” – olvasható az Art in Americától a könyv fülszövegében. Lee Millerre (1907-1977) sokan a Vogue meseszép modelljeként és a szürrealista képzőművész, Man Ray múzsájaként és szeretőjeként emlékeznek, de ennél sokkal több volt: a második világháború alatt haditudósítóként mutatkozott be. Dokumentálta például a Saint-Malo-i ostromot, ott volt a normandiai frontkórháznál, és sokkolta a világot a dachaui koncentrációs táborban készült fotóival. 

A könyvben három fontosabb életszakaszra is kitérnek. 1927-ben, New Yorkban a Condé Nast fedezi fel Miller szépségét, és olyan híres fotósok fényképezik, mint Steichen, Hoyningen-Huene és Horst. 1929-ben Párizsba kerül: Man Ray protezsáltja és szeretője lesz, mellette briliáns szürreális fotósként bontakozik ki. 1939. és 1945. között Európában dolgozik: amerikai haditudósító lesz a második világháborúban.

Fia, Antony Penrose a könyvben gazdag válogatással dolgozott, Lee Miller archív alkotásaiból merített. Ellen Kuras rendező elismerően szólt arról, hogy a film stábja hozzáférhetett Miller személyes archívumához, ami segített nekik közelebb kerülniük ahhoz, hogy kicsoda is lehetett Miller, mikor mit gondolt a világról, miközben a világ különböző részeire sodorta az élet. 

Antony Penrose kulcsszerepet játszott a film elkészülésében

„Antony Penrose fantasztikus partner volt a film elkészítésében. Kate (Winslet – szerk.) sok időt töltött a Farley Farmon (Sussex-ben – szerk.), ahol Lee a háború után lakott” – árulta el a The Guardian szerint a rendező. Kate Winslet azt mondta, létfontosságú volt, hogy átnézhette az összes fényképet, de mindennél is fontosabb volt, hogy Miller leveleit is láthatta.

Az segített a legtöbbet

– árulta el.

Amikor a rendező először megkereste Lee Miller fiát, ő úgy reagált, hogy már sokan próbáltak filmet készíteni az anyjáról, és a padláson soha el nem készült forgatókönyvek gyűlnek egy dobozban. Amikor megkérdezték, hogy ez miért alakult így, azt válaszolta, hogy ők nem igazán értették meg őt.

Ezek szerint ez Kate Winsletéknek sikerülhetett, a stáblistából ítélve erre minden esély megvan. A nagy-britanniai és írországi mozik már játszák a filmek, reméljük, itthon is hamarosan láthatjuk a világháborús drámát. 

Nyitókép: Puskin mozi Facebook-oldala/Wikipedia/U.S. Army Official Photograph - http://astro.temple.edu/~gurwin/hist.0690syb2005.html

(The Guardian, Goodreads)

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél