Végre valami más! - Sokszínű gyerekkönyvek

.konyvesblog. | 2014. december 15. |

neked-c3adrok-apu.jpg
Az ember szerencsésnek érezheti magát, ha fehér, heteroszexuális, nukleáris családban nőtt fel, és szellemileg, fizikailag is épnek, normálisnak számít, mert már gyerekként is rengeteg olyan könyvet talál, ami épp az ő hagyományos életéről és tradicionális problémáiról szól.

Muzulmánok, romák, melegek, feministák, örökbefogadottak, autisták: egyikük sem tipikus gyerekkönyvszereplő. Mi mégis felkutattuk azokat a magyarul is megjelent irodalmi műveket, amelyekből a gyerekek és a kamaszok közelebbről is megismerhetik, hogy milyen érzés másnak lenni. Ha szeretnénk kicsit tágítani a gyerek ismereteit, meghaladni az előítéleteit, és megismertetni azzal, mi van a sztereotípiák mögött, akkor ideje kicsit színesebbé varázsolni a könyvespolcot, például ezekkel a művekkel. 

MEGJELENT AZ ÚJ Könyves magazin 2014/3.

Libri-Shopline, 2014, 104 oldal, 870 HUF/5 pont + 199 HUF 

Mit találsz a magazinban? 5 exkluzív Gyarmati Fanni-fotó

Tévésorozatok és irodalom, Putyin és a legfontosabb orosz írók

Interjú Vámos Miklóssal, Háy Jánossal,  Irvine Welshsel, Vlagyimir Szorokinnal

 

Más családok

Bár rengeteg árvát és örökbefogadott gyereket ismerünk a klasszikus gyerekkönyvekből, azt azért nem állíthatjuk, hogy például A dzsungel könyve vagy akár a Tom Sawyer kalandjai nagyon körbejárta volna a témát. Az árvaság jól működő irodalmi toposz, hiszen a szülők kiiktatásával máris felgyorsulhatnak az események, a főhősünk előbb indulhat világgá, és hamarabb elkezdődhet a felnőtté válás izgalmas és metaforikus folyamata. Hogyan is lehetett volna hős Harry Potterből, Tracy Beakerből vagy Anne Shirley-ből, ha a szüleik mellett, a szüleik támogatásával nőnek fel? Ha érzékenyebb, analizálósabb örökbefogadós sztorira vágynánk, akkor ott van például a Babazseb című zseniális képeskönyv, ami egy kengurupár gyermekvállalási nehézségeiről szól – méghozzá nagyon is őszintén. A szerző, Elisabeth Brami nem titkolja olvasói elől, hogy a meddőség miatt bizony tönkremehet a felnőtt párok kapcsolata, és a stressz, a szomorkodás akár váláshoz is vezethet. Kengurumamát, akinek túl kicsi a zsebe ahhoz, hogy kihordjon egy utódot, tehát nem lehet gyereke természetes úton, elhagyja a férje. Szerencsére végül minden jóra fordul, ugyanis a barátai feltalálják a zsákszerű babazsebet, amiben más gyerekét is lehet hordozni, és máris elkezdődhet az örökbefogadási folyamat.

kaosz_trilogia.jpg

Az apa elvesztéséről szól Michelle Paver sorozatának, az Ősidők krónikáinak első része, a Farkastestvér, amelyben a gyászoló főhősnek egyedül kell boldogulnia az erdőben, ahol megpróbál új családot teremteni egy árvaságra jutott farkaskölyökkel. Szintén közeli és megkapó képet kapunk az árvaságról Patrick Ness trilógiájában, a Chaos Walkingban, amelynek főhősét, Willt egy meleg pár neveli, miután biológiai szülei meghaltak. A félárvaság legalább ilyen megrázó Florence Jenner-Metz képeskönyvében, a Neked írok, Apu!-ban, amiben egy kislány próbálja elfogadni, hogy eggyel kevesebben vannak a családban, mióta az édesapja meghalt. Siobhan Dowd nagyobbaknak szóló regényében, az Éles és gyors sikolyban pedig a 15 éves Shellt ismerjük meg, aki az alkoholista apuka árnyékában egyedül próbálja nevelgetni a húgát és az öccsét, ám közben megbabonázza a helyi pap, és teherbe esik egy kamaszfiútól.

Más kultúrák

Több tanulmányban is kifejtették már, hogy a legtöbb 19. századi gyerekkönyvet mennyire áthatja a rasszizmus és a xenofóbia, ezeket a klasszikusokat mégis újra és újra kiadják. Az egyik legmegdöbbentőbb példa A titkos kert (Francis Hodgson Burnett), amelyben a főszereplő Mary sírva fakad, amiért fekete bőrűnek nézik, és kikéri magának, hogy „bennszülöttnek” tartsák. Később egyértelműen kifejti, hogy mire is gondolt: „azok nem emberek, hanem szolgák, akiknek térdre kell esniük előttünk.” De nem jobb a helyzet a Doktor Dolittle és az állatokban sem (Hugh John Lofting), ahol egy fekete bőrű férfit festenek fehérre, hogy legyen esélye elcsábítani egy fehér nőt.

Kapcsolódó cikkek:

2014 legjobb ifjúsági regényei

2014 legjobb gyerekkönyvei

emberke.jpgAkadnak azért pozitív példák is – nemrég megjelent az első magyar ifjúsági regény, amelynek cigány szereplői is vannak. Bár a Rajkó nem mai történet, hanem történelmi fikció, Erdős István mégis alaposan körbejárja a különböző kultúrák találkozásának kérdését. Hitka Viktória és Gál László kisregényében, a Zinka és Hugóban is szerepel egy roma kisfiú, Emil, aki nagyon segítőkész, és még egy tutajt is ácsol a főszereplőknek, hogy támogassa a küldetésüket. Böszörményi Gyula teremtésmítosza, az Emberke színe pár éve jelent meg a Csimota Kiadó Tolerancia sorozatában. Megtudjuk belőle, hogy a Jóisten, vagyis Ég Atyácska ugyanolyan szeretettel teremtette meg az összes rasszot, és tanulságul elhangzik az is, hogy minden különböző bőrszínű ember egyenrangú.

A didaktikus, de szerethető képeskönyveknek se szeri, se száma – ilyen például  David McKee műve, az Elmer, ami egy tarka bőrű elefántról szól, aki nem találja a helyét a szürkék között, a Jao, a kaméleon (Thierry Chapeau), amiben egy kaméleon érzi kirekesztettnek magát a bőre miatt, és a Nem én vagyok Bin Laden!, amiben pedig egy New Yorkban élő muzulmán kisfiú, Nasszír igyekszik meggyőzni legjobb barátját, a baptista Johnt arról, hogy nem minden muzulmán terrorista. A nagyobbaknak szól Sue Monk Kidd zseniális regénye, A méhek titkos élete, amiben a főszereplő kislány agresszív apja elől menekül el otthonról a fekete bőrű bejárónőjükkel, és egy afro-amerikai nőkből álló kommunába költözik, valamint Alice Walker klasszikusa, a Bíborszín is, amiben egy leszbikus fekete kislány viszontagságairól olvashatunk. Persze nem szabad kihagyni a Harry Potter-sorozatot sem, ami az elmúlt évek legátütőbb olyan szériája, amelynek központi témája a rasszizmus elleni küzdelem.

Más identitások

covers_269976.jpgA hagyományos nemi szerepeket Harisnyás Pippi rúgta fel annak idején a leglármásabban, és a mai napig nehéz olyan karaktert találni, aki annyira emancipált lenne, mint ő. Pippi egy lóval, egy majommal és egy nagy bőröndnyi arannyal él a Villekulla Villában, táncol a betörőkkel, a ház tetejére dobálja a rendőröket, és erősebb még a cirkuszi erőművésznél is. Hasonlóan talpraesett lány a Híd Terabithia földjére című regény (Katherine Paterson) Leslie-je is, aki nemcsak az osztály legokosabb és legtehetségesebb tanulója, de olyan elképesztő fantáziája van, amivel tényleg világokat képes teremteni. Az elmúlt évtized ifjúsági regényeiben szerencsére már szinte kötelező a fiúkkal egyenrangú, erős női karakterek használata, így az Éhezők viadala (Suzanne Collins), a Majd lesz újra nyár (Meg Rosoff) és Az arany iránytű (Philip Pullman) is karakán hősnőkkel büszkélkedhet. A meleg karakterek pedig már nemcsak olyan rétegregényekben tűnnek fel, mint az Ethan és Carter (Ryan Loveless), hanem a disztópiákban is, mint amilyen A Hold legsötétebb oldala (Sally Garnder), A végzet ereklyéi-sorozat (Cassandra Clare), és a már említett Chaos Walking-trilógia.

Nem sok biszexuális szereplős regény érhető el magyarul, de Cecily von Ziegesar sorozata, a Gossip Girl igen – a sorozat főszereplője, Chuck Bass mindkét nemhez vonzódik. Transzvesztita hősünk viszont már akad, méghozzá Erdős István Rajkójában. Megjelent magyarul a Billy Elliot is (Melvin Burgess), amiben a főszereplő srác legjobb barátjáról derül ki, hogy szeret női ruhába bújni, és nagyon várjuk a The Boy in the Dress-t is David Walliamstől. Fájó hiány, hogy jelenleg egyetlen könyv sem érhető el magyarul, ami transznemű gyerekek vagy tinédzserek életéről szólna.

Más képességek

covers_104540.jpgA Down-szindrómáról, az autizmusról és az Asperger-szindrómáról szóló gyerek- és ifjúsági könyvek nagyon népszerűek itthon, így szinte minden fontosabb klasszikus elérhető nálunk is. A kicsiknek szól Agnés Lacor képeskönyve, a Lili, amiben az elbeszélő kislány Down-os húgáról mesél, és szintén a legkisebbeket célozza a Beszél a kéz-sorozat is (Takács Mari és Vincze Tamás), amiben pedig a siketek jelnyelvével ismerkedhetnek a gyerekek. Lois Lowry disztópiakvadrológiájában egy deformált lábú lány, Kyra kényszerül  a társadalom peremén élni, de bebizonyítja, hogy egyenrangú tagja a közösségnek, sőt, idővel tiszteletreméltó pozíciót is kap. Több, autizmusról szóló világsiker is elérhető magyarul, ezek közül a legjobb a Marcelo és az igazi világ (Francisco X. Stork), amiben egy kamaszfiú küzd a kirekesztés és az igazságtalanság ellen a családban és a munkahelyén, miközben a szerelmet és Istent keresi. Szintén nagyon éles képet kapunk az autizmusról A kutya különös esete az éjszakában című regényből (Mark Haddon), amiben a 15 éves Christopher kezd elképesztő nyomozásba a szülei válása után, és hasonló detektívsztorival találkozhatunk Siobhan Dowd könyvében,  A londoni óriáskerék rejtélyében is. Bár nem kimondottan gyerekkönyv, de a fiatalok is érdekesnek találhatják a japán Naoki Higashida Hát ezért ugrálok című döbbenetes könyvét, ami egy 13 éves autista kisfiú önéletírása, egészen hátborzongató megfigyelésekkel és gyönyörű nyelvezettel.

 Szerző: Nagy Boldizsár 

A cikk eredetileg a KönyvesMagazin őszi számában jelent meg. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Lehet, hogy az álom az alvás lényege? – 3 könyv, amiben az álom fontos szerepet játszik

Bár sokszor nem tűnik többnek az alvás furcsa mellékhatásánál – és persze tudattalanunk kedvelt játszóterénél –, előfordulhat, hogy az álom valójában egy létszükséglet.

...
Zöld

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

Ősidőkben gyökerező erdők, újjászülető harcos hercegnők, apák és fiúk, az elme történetteremtő képessége, Freud és Jung, Tolkien, növényhorror és növényvakság a fantasyben, valamint az ember és a nem emberi világ szoros kapcsolata is szóba kerül a podcastban.

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.