Stephen King: Ha az amerikaiak többet olvasnának, Trump nem lehetne elnök

.konyvesblog. | 2016. szeptember 28. |

b683f7509ec792c3e481ead332940cdc.jpegDonald Trump kampánya mindennél jobban megijeszti, nyilatkozta Stephen King, majd hozzátette, hogy a beszédeit hallgatni olyan, mintha azt hallgatná, ahogy egy zongora lezuhan a lépcsőn. King szerint a republikánus jelöltnek igazi esélye van a győzelemre, ő pedig máris hiányolja Obamát, akinek minden beszéde tele volt költészettel, zenével.

Májusban 427 író írt alá egy Trump-ellenes nyílt levelet, King akkor harcias idiótának nevezte Trumpot, „akinek fogalma sincs, hogy működik a kormány, és ahelyett, hogy konszenzust hozna létre, épp hogy veszélyezteti a konszenzus kialakulását. Trump szégyen a republikánusoknak és nagyon rossz vétel Amerikának.” De nevezte már  az elnökjelöltet Cthulhunak is, megjegyezve, hogy a fura frizura azért kell, hogy elrejtse a csápokat, és mondta róla, hogy "olyan mélységekbe süllyedt, hogy ha a fejébe csapna egy cilindert, akkor is át tudna mászni egy csörgőkígyó alatt".

King egy másik oldalról is megtámadta Trumpot a washingtoni könyvfesztiválon tartott beszédében. Mint egykori irodalomtanár, az olvasás öröméről és fontosságáról beszélt, és arról, hogy a hanyatló műveltség miatt a politikusok teljesen értelmetlen nyilatkozatokat is képesek átverni a hallgatóságukon. King nem hisz Amerika elbutulásában, de szerinte a kevesebb olvasás az analitikus gondolkodás csökkenéséhez is vezet. Ha olvasunk, könnyebben észrevesszük, ha teljesen hülyének akarnak nézni minket.

Arról is beszélt, hogy olyan társadalomban él, ahol a kultúrának sokan nem tulajdonítanak túl nagy jelentőséget, legyen az a kultúra Shakespeare vagy a slam poetry. Azt hiszik, hogy a gondolkodás olyan természetes, mint megtanulni járni, pedig ez nincs így. A gondolkodás kemény munka eredmény, és folyamatos erőfeszítést igényel, a kultúra semmibevétele viszont írástudatlansághoz, félműveltséghez vezethet: az emberek egyre kevésbé lesznek képesek felismerni a hozzájuk intézett baromságokat vagy a teljesen általános, semmitmondó gondolatokat, ez pedig jelentősen megkönnyíti a politikusok dolgát.

King beszólt Main kormányzójának, Paul LePage-nek is, aki szerint a menedékkérők AIDS-t, hepatitist, de még a „ziki legyet” (sic!) is beviszik az államba. (LePage valószínűleg a zika vírust terjesztő szúnyogokra gondolt.) Ez a kijelentés szerinte már önmagában is elképesztő, ám az még elképesztőbb, hogy sokan komolyan is veszik. King felszólította a könyvfesztivál hallgatóságát, hogy támogassák az olvasást és a kis vidéki könyvtárakat, mert a logikus gondolkodás jó döntésekhez vezet, a gondolkodást pedig az olvasás tudja fejleszteni.

Egy Washington Postnak adott interjúban azt is bevallotta, hogy talán 3-4 hónapja még nevetett volna az egészen, de Trumpnak mára valós esélye lett az elnökségre, mert Hillary Clinton eléggé fakó jelöltté változott, a kampányában pedig benne volt, hogy egy bolond ellen indul, vagyis a győzelme sima ügy lesz. King szerint ma a félelem mozgat mindent: az emberek félnek attól, hogy a kormány el akarja venni a fegyvereiket, hogy Mexikó le akarja rohanni Amerikát, félnek az adótól, a transznemű mosdóktól, és amíg félnek, nehéz értelmesen vitázni bármiről is.

Forrás: Guardian

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.