427 író Donald Trump ellen

.konyvesblog. | 2016. május 25. |

Több mint 400 író írt alá egy Donald Trump elleni nyílt levelet, köztük tíz Pulitzer-díjas és tíz National Book Award-nyertes. A nyilatkozat két író, Andrew Altschul és Mark Slouka nevéhez fűződik, és online petícióként már több mint ezren írták alá. Az aláírók között olyan szerzők vannak, mint Junot Díaz, Michael Chabon, Dave Eggers és Jennifer Egan.

Altschul a nyilatkozat megszületésének okáról a Buzzfeednek elmondta, hogy ő és Slouka sokat beszélgettek arról, hogy mennyire tehetetlennek és csalódottnak érzik magukat, amiért egy Trumphoz hasonló veszélyes politikai karakter így meg tudott erősödni. Úgy gondolták, hogy számos írókollégájuknak lehet hasonló véleménye, ezért elkezdtek emaileket küldeni nekik, és egy-két nap alatt több száz aláírást összegyűjtöttek. Ekkor döntöttek úgy, hogy a petíciót a nyilvánosság elé tárják. (A petícióért kattints IDE) A nyilatkozatban az általuk kétségbevonhatatlanul amerikai értékekről írnak, és remélik, hogy bárki, aki elolvassa, felteszi magának a kérdést, hogy Donald Trump tényleg a megfelelő ember-e, hogy ezeket képviselje, és néhány ember véleményét sikerül megváltoztatniuk a kérdésben.

A dokumentumban egyebek között kiemelik, hogy íróként nagyon is tisztában vannak azzal, hogy a hatalom nevében milyen sokféle módon lehet visszaélni a nyelvvel, emellett leszögezik, hogy egy olyan politikai jelölt felemelkedésére, aki agressziót szít a követői között, leordítja az ellenfeleit, megfélemlíti a másként gondolkodókat, rossz színben tünteti fel a nőket és a kisebbségeket, azonnali és hathatós választ kell adniuk.

Az aláírók között van Stephen King is, aki szerint Trump egy harcias idióta, akinek fogalma sincs, hogy működik a kormány, és ahelyett, hogy konszenzust hozna létre, épp hogy veszélyezteti a konszenzus kialakulását. Alulképzettnek nevezni épp annyira helytálló, mintha valaki magát Kinget nevezné alulképzettnek arra, hogy kvantumfizikát tanítson. Trump szégyen a republikánusoknak és nagyon rossz vétel Amerikának.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Vajon mire gondolt a költő? A Margón az AI-t is megkérdezték

Az utca embere vagy az AI érti jobban a verseket?

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.

...

Marék Veronika, aki miatt a japán gyerekek magyar oroszlánnal alszanak

Hatvan éve megjelenő kötetei közül az elsők épp olyan olvasottak, mint a legfrissebbek. Ő Marék Veronika, Boribon, a kockásfülű nyúl és Kippkopp megteremtője.