Spiró: Ha valaki drámai módon fogja föl a világot, az irritáló lehet

.konyvesblog. | 2015. július 14. |

Olyasmit nem írtam le, amivel ne értettem volna egyet, legföljebb így-úgy értelmezték, így-úgy félreértelmezték, de ez vele jár - így kezdődik Spiró György kisfilmje, melyet az Aegon Művészeti Díj szervezői töltöttek fel a YouTube-ra. Spiró 2006-ban a Fogságért kapta meg az irodalmi elismerést, a videóban pedig a konfliktusokban való látásmódról, az írói bélyegekről és azokról a kockázatokról is beszél, melyeket a műveltséganyag hiánya okozhat.

Spiró György: Fogság

Magvető Könyvkiadó, 2012, 770 oldal, 4990 HUF

 

Fogság. A szegény zsidó családból származó Uri útra kel, hogy a Rómából induló delegáció tagjaként elvigye Jeruzsálembe az adót. Spiró György gigantikus regényében az időszámításunk szerinti első század egyszerre történelmi, mégis ismerős, melyben a hétköznapok látszólagos jelentéktelensége és a nagypolitika kiszámíthatatlan hullámvetése bizonyos pontokon összeér. A regénybeli eseményeknek Uri az origója, a rövidlátó, testileg gyenge, mégis művelt fiú, aki egyszer Pilátussal vacsorázik, máskor együtt raboskodik egy idős, ősz szakállú, puffadt arcú emberrel, akit követői utóbb a Felkentként tisztelnek. Életében semmi sem állandó, kivéve talán a változás maga.

Spiró György egyébként néhány hete, A sántakutya-esten is mesélt a Fogság keletkezéstörténetéről: felidézte, hogy igazából sosem akart regényt írni, és valójában figyelemelterelésként kezdett bele egy Jézus-regénybe, mely a feltámadás tényét magyarázta volna meg racionálisan. "Bár a regényt abbahagyta, az ahhoz gyűjtött anyagokat később mégis felhasználta – ekkor már tudta, hogy a mindennapi emberekről akar írni. Így született meg a Fogság" - írtuk az estről szóló beszámolónkban.

Az idei Könyvhét egyik legnagyobb sikere Spiró új regénye, a Diavolina lett, melynek hőse, Gorkij, az író szerint "őrült nagy hatású pali volt". A nekünk adott interjújában pedig a következőket mondta az orosz író műveiről:

Egyáltalán nem fontos Gorkijt tanítani. Igazából senkit sem kellene tanítani, inkább adni kéne egy választékot a gyerekeknek a jó művekből, hogy aztán ők dönthessék el, mit olvasnak el és mit nem. Néha ajánlok egy-két művet az olvasóimnak, nem nagyon szokták elolvasni, elég meddő vállalkozás. Mint minden jelentős írónak, Gorkijnak is sok rossz műve van. Velünk az ötvenes évek elején elolvastatták Az anya című regényét. Ő maga is azt írta róla, hogy ez a legrosszabb regénye. Én nem az íróval foglalkoztam, hanem az emberrel. Gorkij egyetlen sorát sem kell ismerni ahhoz, hogy az ember ezt a regényt el tudja olvasni.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.