Nyáry Luca: Itthon még mindig a csendben szenvedést tartjuk a legillendőbbnek

Nyáry Luca: Itthon még mindig a csendben szenvedést tartjuk a legillendőbbnek

„Két dolog: meg akarok halni és hazudtam neked” – ezekkel a szavakkal kezdődik Nyáry Luca első regénye, a Vigyázat, törékeny!, amelynek hőse, a gimnazista Zsófi, egy húgához címzett levélben vázolja fel azt az utat, amelynek végállomása könnyen a teljes érzelmi széthullás lehet. A kamasz lány egyedül birkózik meg az édesanyja halála utáni gyásszal: a temetés napján hatalmas lelki pakkot kap, a nagymamája ugyanis a lelkére köti, hogy ne omoljon össze, legyen lelki támasza a családnak. A lány így jobbára magára marad a veszteségeivel, és nehezen fogad el bármilyen külső segítséget. Ráadásul nem könnyű eldönteni azt sem, hogy ki az, aki igazán mellette áll a barátai közül, és ki az, akinek a látszat fontosabb a valóságnál. Nyáry Lucát lelki gyógyulásról, slamről és a telefonos regényírásról is faggattuk.

Ruff Orsolya | 2019. október 09. |

Margó. Nyáry Luca Vigyázat, törékeny! című regényét vasárnap a Margó Irodalmi Fesztiválon mutatják be, a szerzővel D. Tóth Kriszta beszélget. Mikor? Október 13-án 15 órakor. Hol? A Várkert Bazár Vásárszínpadán. Részletek erre>>

Látszólag a szuperhősök korát éljük, a regényed főszereplője ugyanakkor egy adott ponton „járulékos veszteségként” jellemzi saját magát, egy olyan személyként, akinek csak mellékszerepet szánt a sors. Hiába tűnik mások szemében különlegesnek, magát korántsem tartja annak. Ki ez a lány, és hogyan született meg az ő alakja?

Zsófit szeretem úgy jellemezni, hogy az a lány, aki én is lehettem volna, ha kicsit idősebb vagyok, amikor hasonló történt velem. Egy 13 és egy 16 éves kezében már más fegyverek vannak, mások a határaik. Eljátszottam a gondolattal, hogy mi történne, ha egy frissen sérült embernek nemcsak az őt ért traumával, de a „felnövéssel” is szembe kellene néznie. Szóval mondhatjuk, hogy Zsófi egy sosem létezett énem fikcionalizált változata, de azért sok személyes gondolatomat is beleírtam.

Nyáry Luca: Vigyázat, törékeny!

Menő Könyvek, 2019, 440 oldal, 3490 HUF

 

Bár édesanyja halála után Zsófi látszólag sodródik a mindennapokban, valójában egy elfojtott gyászfolyamat és egy megrekedt gyászfeldolgozás szemtanúi vagyunk. Írói szempontból mik ennek a folyamatnak a legfontosabb stációi?

Ha a gyász öt általános fázisát nézzük, akkor Zsófi a könyvben javarészt a tagadás és a harag között vergődik, amíg le nem gyűri a depresszió. Ebből ő kétféle kiutat lát: vagy a menekülést, vagy a következő fázist, az elfogadást. Azt akartam megmutatni ezzel a könyvvel, hogy mi minden történhet, ha valaki azt hiszi, hogy az utóbbi elérhetetlen és mi az, ami mégis rá tudja venni arra, hogy ennek ellenére is küzdjön érte. 

„Őrülten felszabadító volt végre elmondani valakinek mindent” – írja Zsófi a testvérének. A regény nagyon leegyszerűsítve akár egy hosszúra nyúlt levélnek is tekinthető, de miért pont ezt a formátumot választottad a cselekmény kibontására?

Azt hiszem, ennek elég sok oka van, de leginkább két dolog miatt választottam a levélformát: egyrészről hozzám mindig közel álltak az így írt szövegek, másrészről pedig a búcsúzkodós tematikához jól illett, hogy egy bizonyos személynek szól. Ráadásul szerettem, hogy ez lehetővé tette, hogy előre utaljak, hogy kiszólogassak a történetből, még sosem csináltam ilyet és nagyon izgalmas volt így dolgozni.

nyaryluca.jpg

Fotó: Szalmás Krisztina

„De most Jankának és Apádnak arra van szüksége, hogy értük is felnőtt legyél, hogy ne nehezítsd meg nekik ezt” – mondja a nagymama a lánynak az édesanya temetésén, amivel önkéntelenül is óriási terhet rak az unokája vállára. Hogyan látod, miként lehet egy ekkora pszichológiai terhet feldolgozni, ledobni magunkról? Hogyan lehet letérni arról az útról (lehet-e egyáltalán), amin mások szerint járnunk kellene – legyen szó akár az öröm, a bánat vagy a gyász megéléséről?

Sajnos képtelen vagyok erre a kérdésre hasznos választ adni, mivel mindenkinek másra van szüksége a gyógyuláshoz, de abban hiszek, hogy mindenkinek elérhető. Számomra az egyik legnehezebb dolog a gyászban mindig az volt, hogy ebben is meg akartam felelni a környezetem elvárásainak, és bánatomra itthon, Magyarországon még mindig a csendben szenvedést tartjuk a legillendőbbnek. Nekem is évekbe telt megtanulni, hogy ne úgy akarjam feldolgozni a történteket, ahogy mások szerint kellene, hanem ahogy nekem természetes.

A kötet végén köszönetet mondasz mások mellett a slam poetry közösségnek – a slammelés látszólag nagyon távol áll a regényírástól, de van-e olyasmi, amiben úgy érezted, hogy neked segített? Van-e bármi, amit a prózaíró Nyáry Luca a slammer Nyáry Lucától tanult, vagy írástechnikailag szívesen kölcsönöz tőle?

Tényleg nagyon messzire sodródtam a slamtől az utóbbi időben, de fontosnak tartottam megemlíteni a köszönetnyilvánításban, mert a slam poetry nélkül sosem indultam volna el ezen az úton. A slam tanított meg arra, hogy mekkora ereje van a személyességnek és arra is, hogy hogyan írjak rendesen lezárt, kerek szövegeket. Sőt, valószínűleg a sok hasonlat meg alliteráció is onnan maradt meg nálam.

Írás közben kinek a tanácsaira tudtál támaszkodni (ha egyáltalán)? És kinek mutattad meg elsőként a már kész szöveget?

A legtöbb jó tanácsot szerintem a szerkesztőmtől, Csapody Kingától kaptam és persze Apa (Nyáry Krisztián, a Líra Könyv Zrt. kreatív igazgatója - a szerk.) is besegített, de ő inkább praktikus szempontból adott tippeket (helyesírás, szóismétlések). Magát a könyvet a húgomnak és a barátomnak mutattam meg először, az ő véleményük volt a legfontosabb számomra.

Ez az első regényed – mi volt a legfontosabb tapasztalat, amit leszűrtél magadnak írás közben?

Azt hittem, hogy a könyvírásban az lesz a legnehezebb feladat, hogy eleget írjak és valahogy pont az ellenkezője lett. Annyira aggódtam azon, hogy valami nem lesz érthető, vagy hogy túl rövid lesz, hogy iszonyatosan hosszú fejezeteket írtam, és a végén a könyv egyharmadát ki kellett húznunk. Úgyhogy mondhatjuk, hogy ez a könyv tanította meg nekem, hogy a kevesebb néha több és még így is durván hosszú lett. 

Sokat hallani arról, hogy a mostani tizen- és huszonévesek olvasási szokásai nagyon megváltoztak, de mi a helyzet az írással, hogyan kell elképzelnünk téged írás közben?

Általában menet közben vagy éjszaka írok, így ennek a könyvnek is egy igen nagy százaléka a telefonomon íródott. Mindenki hülyének néz, hogy hogy tudtam azon a picike billentyűzeten 800 000 karaktert írni, de már annyira megszoktam, hogy gyorsabb, mintha gépelnék. Azért a szegény szerkesztőmet eléggé megszívattam ezzel, de igyekszem jóvá tenni.

A regényben szereplő dalokból készült egy playlist, a lenti linkre kattintva meg is hallgathatjátok:

Vigyázat, törékeny! - YouTube

null

 

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!