Amerikai istenek (2012)
Neil Gaiman: Amerikai istenek
Agave Könyvek, 2012, 3980 Ft
Különös road movie Amerikáról egy bevándorló szemszögéből. A 90-es évek elején az Egyesült Államokba költözött Gaiman saját, az országgal kapcsolatos tapasztalatait írta bele a nagyszerű történetbe, amiben az Óhaza elfeledett és az Újvilág egyre erősebb istenei csapnak össze egymással a túlélés érdekében, egy Árnyék nevű volt elítélttel az események középpontjában. Az Amerikai istenek dramaturgiai csoda: olyan széteső, csapongó, hol eposzi méreteket öltő, hol már-már kiábrándítóan hétköznapi, és nem egyszer túl hosszúnak tűnő, hogy nem lenne szabad működnie, de Gaiman valahogy mégis összetartja az egészet, és ettől a megfejthetetlen, mágikus ragasztóanyagtól lesz a könyv felejthetetlen.
Sandman (2011)
Neil Gaiman: Sandman
Cartaphilus Kiadó, 2009, 240 oldal,
Egy aranykori karaktert dolgozott át az álmokat uraló istenszerű lénnyé, egyben a klasszikus szuperhőstörténetet formálta ősinek tűnő, de kortárs mitológiává. Az alapokból valami egészen más és új lett, ami tornádóként söpört végig a 90-es évek amerikai képregényes szcénáján. A Sandman a szerző szárnyaló fantáziájának, irodalmi tudásának és képességeinek talán máig legmeggyőzőbb bizonyítéka. Egy következetes cselekményvezetésű, mégis szabadon csapongó grandiózus sztori, ami oda-vissza jár a valóság és az álmok birodalma között, és sokszor nehéz megmondani, melyik a furcsább, a csodálatosabb és a borzalmasabb.
Óceán az út végén (2014)
Neil Gaiman: Óceán az út végén
Agave Könyvek, 2014, 192 oldal, 2880 Ft
Gaiman legutóbbi regénye, amit maga is a legszemélyesebbnek nevezett, egy gyerekkönyv tisztaságát és ártatlanságát vegyíti egy felnőtteknek szóló fantasy/horror intenzitásával és letaglózó erejével. A történet főhőse egy középkorú férfi, aki visszatér a városba, ahol felnőtt. Itt felidéz egy 40 évvel korábbi nyarat, amikor egy bányász öngyilkossága egy szörnyű, természetfeletti lényt szabadított el a világban, és amikor megismerkedett három nővel, akik ismerték az univerzum titkait. Gaiman gyermekkorról, emlékekről, barátságról, a világ és a világ mögötti világ természetéről mesél a szokásos, ám az átlagnál még kiforrottabbnak, érettebbnek tűnő motívumaival.
Sosehol (2012)
Neil Gaiman: Sosehol
Agave Könyvek, 2012, 272 oldal
Egy kissé esetlen, naiv, de sikeres fiatal férfi Alsó-Londonban, egy sötét, veszélyes, mágikus és bizarr helyen találja magát, ahonnan egy Ajtó nevű, különös lány segítségével keresi a kiutat, miközben két különös bérgyilkos jár a nyomukban. Az eredetileg BBC-sorozatnak készült, majd annak forgatókönyvéből regénnyé írt történet a jól ismert gaimani toposszal („átcsúszás a való világból egy másikba”) ugrik fejest egy izgalmas, feszesen megírt kalandba, ami leginkább nagyszerű karaktereivel (Mr. Vandemar, Mr. Croup) szerezte meg az elsőséget a hasonló témájú és kiindulási pontú (csak viktoriánus környezetbe helyezett), szintén kiváló Csillagporral szemben.
Törékeny holmik (2008)
Neil Gaiman: Törékeny holmik
Agave Könyvek, 2008, 320 oldal
Sokak szerint Gaiman a novellákban a legjobb, mert rövidtávon tud igazán feszesen, ötletesen, virtuózan írni. Ugyan erre több ellenpélda is akad, de akár a Tükör és füstöt, akár a Törékeny holmikat veszi kézbe az olvasó, arra a következtetésre juthat, hogy mégis van benne valami különleges. Az az ötletparádé, amit egy-egy ilyen gyűjteményes kötetbe belezsúfol, legyen szó csak pároldalas, frappáns történetcsírákról, nagyobb lélegzetű elbeszélésekről vagy akár furcsa hangulatú és témájú versekről – a Törékeny holmikban van bőven mindből –, még az egyébként ingadozó színvonallal együtt is lenyűgöző. Állhatna itt a Tükör és füst is, de két sztori, a Sherlock Holmes és Lovecraft világát meglepően és rafináltan összemosó Smaragzöld tanulmány, és a két évvel az Amerikai istenek eseményei után játszódó, a könyvhöz egyfajta epilógusként szolgáló A völgy császára miatt a Törékeny holmikat emeltük ki.
(A címeknél az utolsó magyar kiadás évszámát tüntettük fel.)
A cikk eredetileg a Könyves Magazin 2014. nyári számában jelent meg.
Könyves magazin 2014. nyár Színes, 96 oldalas magazin, csak könyvekről és írókról
Libri-Shopline, 2014, 96 oldal, 870 HUF/5 pont + 199 HUF