Itt van Neil Gaiman 5 legjobb könyve!

Rusznyák Csaba | 2014. szeptember 13. |

 

Amerikai istenek (2012)

Neil Gaiman: Amerikai istenek

Agave Könyvek, 2012, 3980 Ft

 

Különös road movie Amerikáról egy bevándorló szemszögéből. A 90-es évek elején az Egyesült Államokba költözött Gaiman saját, az országgal kapcsolatos tapasztalatait írta bele a nagyszerű történetbe, amiben az Óhaza elfeledett és az Újvilág egyre erősebb istenei csapnak össze egymással a túlélés érdekében, egy Árnyék nevű volt elítélttel az események középpontjában. Az Amerikai istenek dramaturgiai csoda: olyan széteső, csapongó, hol eposzi méreteket öltő, hol már-már kiábrándítóan hétköznapi, és nem egyszer túl hosszúnak tűnő, hogy nem lenne szabad működnie, de Gaiman valahogy mégis összetartja az egészet, és ettől a megfejthetetlen, mágikus ragasztóanyagtól lesz a könyv felejthetetlen.

Sandman (2011)

Neil Gaiman: Sandman

Cartaphilus Kiadó, 2009, 240 oldal,

 

Egy aranykori karaktert dolgozott át az álmokat uraló istenszerű lénnyé, egyben a klasszikus szuperhőstörténetet formálta ősinek tűnő, de kortárs mitológiává. Az alapokból valami egészen más és új lett, ami tornádóként söpört végig a 90-es évek amerikai képregényes szcénáján. A Sandman a szerző szárnyaló fantáziájának, irodalmi tudásának és képességeinek talán máig legmeggyőzőbb bizonyítéka. Egy következetes cselekményvezetésű, mégis szabadon csapongó grandiózus sztori, ami oda-vissza jár a valóság és az álmok birodalma között, és sokszor nehéz megmondani, melyik a furcsább, a csodálatosabb és a borzalmasabb.

Óceán az út végén (2014)

Neil Gaiman: Óceán az út végén

Agave Könyvek, 2014, 192 oldal, 2880 Ft

 

Gaiman legutóbbi regénye, amit maga is a legszemélyesebbnek nevezett, egy gyerekkönyv tisztaságát és ártatlanságát vegyíti egy felnőtteknek szóló fantasy/horror intenzitásával és letaglózó erejével. A történet főhőse egy középkorú férfi, aki visszatér a városba, ahol felnőtt. Itt felidéz egy 40 évvel korábbi nyarat, amikor egy bányász öngyilkossága egy szörnyű, természetfeletti lényt szabadított el a világban, és amikor megismerkedett három nővel, akik ismerték az univerzum titkait. Gaiman gyermekkorról, emlékekről, barátságról, a világ és a világ mögötti világ természetéről mesél a szokásos, ám az átlagnál még kiforrottabbnak, érettebbnek tűnő motívumaival.

Sosehol (2012)

Neil Gaiman: Sosehol

Agave Könyvek, 2012, 272 oldal

 

Egy kissé esetlen, naiv, de sikeres fiatal férfi Alsó-Londonban, egy sötét, veszélyes, mágikus és bizarr helyen találja magát, ahonnan egy Ajtó nevű, különös lány segítségével keresi a kiutat, miközben két különös bérgyilkos jár a nyomukban. Az eredetileg BBC-sorozatnak készült, majd annak forgatókönyvéből regénnyé írt történet a jól ismert gaimani toposszal („átcsúszás a való világból egy másikba”) ugrik fejest egy izgalmas, feszesen megírt kalandba, ami leginkább nagyszerű karaktereivel (Mr. Vandemar, Mr. Croup) szerezte meg az elsőséget a hasonló témájú és kiindulási pontú (csak viktoriánus környezetbe helyezett), szintén kiváló Csillagporral szemben.

Törékeny holmik (2008)

Neil Gaiman: Törékeny holmik

Agave Könyvek, 2008, 320 oldal

 

Sokak szerint Gaiman a novellákban a legjobb, mert rövidtávon tud igazán feszesen, ötletesen, virtuózan írni. Ugyan erre több ellenpélda is akad, de akár a Tükör és füstöt, akár a Törékeny holmikat veszi kézbe az olvasó, arra a következtetésre juthat, hogy mégis van benne valami különleges. Az az ötletparádé, amit egy-egy ilyen gyűjteményes kötetbe belezsúfol, legyen szó csak pároldalas, frappáns történetcsírákról, nagyobb lélegzetű elbeszélésekről vagy akár furcsa hangulatú és témájú versekről – a Törékeny holmikban van bőven mindből –, még az egyébként ingadozó színvonallal együtt is lenyűgöző. Állhatna itt a Tükör és füst is, de két sztori, a Sherlock Holmes és Lovecraft világát meglepően és rafináltan összemosó Smaragzöld tanulmány, és a két évvel az Amerikai istenek eseményei után játszódó, a könyvhöz egyfajta epilógusként szolgáló A völgy császára miatt a Törékeny holmikat emeltük ki.

(A címeknél az utolsó magyar kiadás évszámát tüntettük fel.)

A cikk eredetileg a Könyves Magazin 2014. nyári számában jelent meg.

 

Könyves magazin 2014. nyár Színes, 96 oldalas magazin, csak könyvekről és írókról 

Libri-Shopline, 2014, 96 oldal, 870 HUF/5 pont + 199 HUF

 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.