Megérteni az Ulyssest, megismerni Joyce-t

barraban | 2012. június 16. |

Az 1882. február 2-án született és 1941. januàr 13-án meghalt, kivételes  szellemi képességekkel rendelkező Joyce nem csak a regényírás technikáját újította meg. Hatása szélesebb értelemben is maradandó, akár nyelvismeretről, akár kocsmakultúráról, akár mozihálózat kiépítéséről van szó.

1. A Bloom-nap

Legismertebb regénye, az Ulysses 1904. június 16-án játszódik, ennek tiszteletére rendezik meg minden évben a Bloomsdayt (a főhős, Leopold Bloom napját). Magyarországon Szombathelyen ünneplik a jeles évfordulót, mivel Leopold apja, egy bizonyos Virág Rudolf nevű zsidó innen emigrált Dublinba.

2. A nyelvek

Tehetős, majd később elszegényedő családban nőtt fel Joyce. Az eleinte a papi hivatásért lelkesedő, majd a katolicizmusból mindinkább kiábránduló, és inkább orvosnak tanuló fiatalember 20 évesen a színészi pályába is belekóstolt, a diploma megszerzése után pedig Párizsba költözött, főként nyelvtanárként keresve meg a betevőt. Fantasztikus nyelvtehetsége legendás volt: rengeteg világnyelven beszélt, számtalan holt nyelvet sajátított el, jártas volt a tájnyelvekben, és ismert elavultnak tartott idiómákat is. Norvégul állítólag azért tanult meg, hogy egyik kedvencét, Henrik Ibsent eredetiben olvashassa, az Ulyssesben pedig magyar szavakat és kifejezéseket is használ.

3. Szerelem

22 évesen, 1904-ben ismerte meg Nora Barnacle-t, egy gazdag család lányát, akivel kölcsönösen egymásba szerettek. Mivel a család ellenezte a frigyet, Joyce romantikus lovag módjára megszöktette a lányt, és Horvátországban, majd Triesztben telepedtek le. Két gyermekük született, George és Lucia (utóbbit skizofréniával diagnosztizálták később, Jung is kezelte). Joyce dublini tartózkodása alatt sűrűn váltott levelet feleségével, szenvedélyes, féltékenységgel átitatott sorai viharos kapcsolatról árulkodnak.

4. Korai munkák

A Joyce-család rövid ideig élt Dublinban, Rómában, a háború alatt Svájcban, utána pedig ismét Párizsban. Joyce szakadatlanul folytatta nyelvtanári mesterségét, mellette írogatott: 26 évesen megjelent egy verseskötetete Kamarazene címmel, 1914-ben pedig sok sikertelen házalás után a Dublini emberek című novellagyűjteménye. 1916-ban sikerült publikálnia az Ifjúkori önarckép című önéletrajzi regényét is.

5. A mozi

Írország első mozijának megnyitása is Joyce nevéhez fűződik. Felesége állítólag római magányában kapott rá az ott már szép hagyományokkal rendelkező szórakozásra, Joyce pedig jó üzleti lehetőséget szimatolt a filmszínház-alapításban. Számításai azonban nem váltak be. Az 1909-ben Dublinban megnyitott Volta mozi csúfos anyagi fiaskó lett, ennek ellenére Joyce a hetedik művészet rajongója maradt. Kölcsönösen tisztelték egymást Szergej Eisensteinnel, akivel Párizsban találkoztak is: a legendás szovjet rendező lelkes híve volt az Ulyssesnek. Hollywood egyébként több Joyce-műre is le akart csapni, az író azonban elutasította az ajánlatokat.

6. Ulysses  

Joyce Zürichben kezdte papírra vetni a regényt, ami végül 1922-ben látott napvilágot Párizsban egy amerikai kiadó jóvoltából. Irodalmi közhely, hogy Proust Az eltűnt idő nyomában és Musil A tulajdonságok nélküli ember cimű regényei mellett ez a mű változtatta meg gyökeresen az irodalmi nyelvről való gondolkodást, és friss utat jelölt ki a regényszerzésnek: utána már nem lehetett úgy írni, mint azelőtt. Nem az a fajta könyv, amit az ember rongyosra olvas (pláne ha hagyományosabb elbeszélői hanghoz szokott), de elvakult rajongója legalább annyi van, mint dühös vagy értetlenkedő ellenzője. Az egyetlen hétköznap alatt, reggel 8-tól éjjel 2-ig játszódó gigantikus hosszúságú mű az Odüsszeia sajátos „átirata“: a főhős, a Dublinban bolyongó Leopold Bloom Odüsszeusz, felesége, Molly Penelope, Stephen Dedalus pedig Télemakhosz alakjával vonható párhuzamba.

7. Finnegans Wake

Csaknem haláláig írta legrejtélyesebb művét, melynek befejezésében rohamosan romló látása és kialakuló zöldhályogja kis híján végleg megakadályozta (a végén állítólag oldalnyi nagyságú betűket írt), megjelenését pedig nem is érte meg. A Finnegannel a szélesebb olvasóközönség még kevésbé volt képes bármit is kezdeni, mint az Ulyssessel. A szöveg állítólag annyira nehéz, hogy két ember (ha képes egyáltalán végigolvasni) egész másképpen interpretálná, a „sztorit“ összefoglalni pedig teljes képtelenség. Paranoid korunkban Joyce lassan Nostradamus sorsára jut: 2001. szeptember 12-én, egy nappal a WTC elleni terrortámadás után halálbiztos pontossággal olvasták ki a Finnegan-ből az ikertornyok tragédiájának jóslatát. A lefordíthatatlannak ítélt regényt Bozai Ágota plántálja magyarra.

8. Joyce mint névadó

Bármily furcsa, Joyce igazi márkanévvé is vált, ahova csak betette a lábát, rögtön elneveztek róla valamit, és nem feltétlenül könyvesboltokat vagy utcákat. A James Joyce híd hol máshol lenne, mint Dublinban, a Liffey folyó felett (Santiago Calatrava tervezte, és 2003-ban, Bloomsday napján adták át), de ugyanebben a városban kereshetjük fel a JJ Szabadidőközpontot is,Trieszt történelmi kerületében pedig hotel viseli a nevét. Magyarországon is lelkesen adóznak az író emlékének: Pápán róla elnevezett kocsma található, szobra, Veres Gábor alkotása pedig 2004 óta Szombathely Fő terén áll.

9. Joyce és Horthy

Elterjedt városi legenda, hogy Joyce magát Horthy Miklóst tanította angolul, amikor a leendő kormányzó 1904-ben Pólában (vagy Triesztben? Vagy Fiumében?) állomásozott, Joyce pedig ismeretlen írócska volt még. Az állítólagos „randevúkról“ Mészöly Dezső, Szentkuthy Miklós, Esterházy Péter vagy Ungvári Tamás is tudósított nyilvános megszólalásokban, tanulmányokban vagy irodalmi művekben. A sok helyről intenzíven táplált legendát Takács Ferenc 2011-ben a Magyar Narancsban megjelent cikke igyekezett kipukkasztani: eszerint majdnem biztos, hogy a magyar sorhajóhadnagy es a megélhetésért gürcölő kezdő író tanár-tanítvány minőségben nem találkoztak. Horthy Pólában horvátul tanult, tanárnője baráti viszonyban volt Joyce-ékkal, így elképzelhető, hogy összefutottak a folyosón, de sokkal több nem történhetett köztük.„A leendő kormányzó és a leendő nagy író találkozása kölyökkutya korában. Triesztben vagy Pólában. Romantikus szépelgés, a valósághoz semmi köze.“ -irja Cserna Szabo András a Bloom-féle mese és a titokzatos makk cimű írásában 2004-ben (a mondatokat Joyce szájába adva). Valahogy így.

10. Az Ulysses-csomó átvágása

Az Ulyssesben szerepel az a nagyszerű felfedezés, hogy Dublinon nem lehet úgy keresztülvágni, hogy legalább egy kocsmába ne ütközzön az ember. Erre az elméletre egy ír játék is épül, melynek keretében a "játékos" betér minden útjába eső italmérésbe, és legördít egyet a kedvencéből. Egy online térképprogramot használó, valószínűleg sok szabadidővel rendelkező férfi azonban megoldotta a problémát, és rálelt egy kocsmamentes útvonalra - igaz, az éttermeket már nem tudta kiiktatni. Isten állatkertje nagy.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!