Megérdemli Bob Dylan a Nobel-díjat? Itt a Könyves Magazin téli száma!

.konyvesblog. | 2016. december 06. |

k18-cover-nogerinc-nobc.jpgBorítóterv: Rátkai Kornél

A friss irodalmi Nobel-díjas Bob Dylannel a címlapon megjelent a Könyves magazin téli száma, benne őrületes novellamelléklettel. Bemutatjuk a visszatérő Twin Peakset és az öregedő Harry Pottert,  interjúztunk Ljudmila Ulickajával, Sofi Oksanennel és Richard Flanagannel. A 48 oldalas ajándék 1956-os novellamellékletben tíz író, köztük Baráth Katalin, Kemény Zsófi, Nagy Gabriella, Tóth Krisztina, Ugron Zsolna dolgozta fel egy-egy valós vagy fiktív személy napját a forradalomban.

Az énekes-dalszerző, Bob Dylan kapta idén az irodalmi Nobel-díjat új költői kifejezésmódok alkotásáért. Dylanről mondták már, hogy egy generáció szószólója, a legnagyobb hatású dalszövegíró, és azt is, hogy nem is tud énekelni. Vitathatatlan zseni, aki megváltoztatja az irodalomról és a popkultúráról való gondolkodásunkat?

Könyves Magazin 2016/5.

LIBRI-BOOKLINE ZRT, 2016, 76 oldal, 490 HUF vagy 5 pont + 199 HUF

 

Soha nem látott mennyiségű interjú a magazinban! Ljudmila Ulickajával a szovjet hatalomgyakorlásról, a nőábrázolásról és a méltóságról, a Man Booker-díjas Richard Flanagannel a szerelmi történetek szabályairól, édesapja haláláról és egy szerencsés kimenetelű fogadásról, Sofi Oksanennel a haj kultúrájáról és a nők elnyomásáról, Joanna Batorral gyerekkori magányról, ragacsos édességekről és kétarcú városokról, Kristian Bang Foss-szal nyughatatlanságról és szimbolikus autómárkákról, Jean Matternnel az 1972-es müncheni olimpia tragédiájáról, Ilma Rakusával pedig egy szerelem végéről beszélgettünk.

Portrécikkben mutatjuk be a híres rejtőzködő írót, Elena Ferrantét, a friss Margó-díjas egyetemi tanárt, Milbacher Róbertet, és Nemes Nagy Ágnest, aki soha nem akart külön kategória lenni.

Az Egy kiállítás képében Bartók-tárlatra küldtük Péterfy Gergelyt, a Tárgyalásban megmutatjuk Németh Gábor íróasztalát, a Sorvezetőben az írói álnévről és az irodalmi alteregóról kérdeztünk három szerzőt, az Így készültben pedig Nyáry Krisztián faggattuk a Festői szerelmekről.

k18-nyito-bobdylan_1.jpg

Ajándék novellamelléklet: Tíz forradalom egy keddi napon

Az 1956. október 23-án történteknek rengeteg olvasata és nézőpontja van, hiszen ahány szemtanú és elbeszélő, annyiféle történet létezik. Arra kértünk 10 kortárs írót, hogy meséljék el egy-egy valós vagy fiktív karakter lehetséges napját, hogy lecsupaszítva lássuk azt az átlagos keddet, amely később az újkori magyar történelem és nemzettudat alapjává vált. Megelevenedik Gerő Ernő titkánője (Baráth Katalin), a Paris Match fotósa (Láng Orsolya), a forradalom egyik arcává váló nyakon lőtt lány (Hidas Judit), a falusi rádiózó (Kemény Zsófi) a Corvin Áruház mögött élő fiatal naplóíró (Kiss Noémi), a Magyar Néphadsereg katonája (Nagy Gabriella), a névtelen szovjet hős (Papp-Zakor Ilka), az osztrák határnak nekiinduló kamaszfiú (Tóth Krisztina), a függöny mögött álló forradalmár (Ugron Zsolna) és egy 18 éves naplóíró lány  (Molnár T. Eszter) története is.

A Könyves Magazin megtalálható a Libri bolthálózatában és kiemelt újságárusoknál, online megrendelhető a Bookline.hu-n.

 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.