Mautner Zsófi csirkepörkölttel bombázza Tajpejt

Mautner Zsófi csirkepörkölttel bombázza Tajpejt

Valuska László | 2016. február 20. |

taipei-0094.jpg

Palacsintasütőt, galuskaszaggatót, szuvidált tarját, két kiló lecsót, birsalmalekvárt, darált diót, egy kést és hatvan darab catering poharat gyömöszölt be a bőröndjébe Mautner Zsófia, az intézménnyé vált gasztroblogger, akinek angol nyelvű Budapest Bites című könyve kínai nyelvű fordítása megjelent Tajvanon. “Mindig tele van a bőröndöm csempészáruval” - neveti el magát. A rengeteg cuccra azért van szükség, mert egy hétig gyors bevezetést tart a Tajpeji Nemzetközi Könyvvásáron a magyar konyhából.

Eredetileg a Magyarországon élő expatoknak és turistáknak találta ki a Libri Kiadó és Mautner Zsófia a könyv koncepcióját, “ez csak hab a tortán, hogy a külföldi piacokon is megjelent, Tajvan meg eszembe se jutott, igencsak meglepődtem, amikor Sárközy Bence, a kiadó nemzetközi ügyekkel foglalkozó vezetője felhívott, hogy sikerült eladnia a jogokat”, mondta a szerző. Decemberben vették meg, és a helyi kiadó nem íratta át a helyi piacra a könyvet, amit innovatív módon kétféle borítóval adtak ki, A kiadó döntése “inkább fun dolog, nem piaci specialitás, de úgy látom, a csirkéset választották eddig többen, nem a gombásat”. Ennek az egyik vásárló szerint az lehet az oka, hogy a paprikás csirke fotójáról sokan a szecsuáni konyhára asszociálnak, ami jellemzően piros és csípős.

taipei3-0248.jpg

A tajvani kiadó puha borítóval, nagyon szép papíron adta ki a szakácskönyvet, amiben egyedül az egész oldalas képeket utómunkázták meg, mert szerintük a saját piacukra az túl hideg és erős volt, ezért távolságtartónak tartották (egyébként áttették az összes képet jobb oldalról balra, mit jelenthet ez?). A végeredmény egy csodás könyvtárgy lett.

“Jól kell eltalálni, hogy melyik kultúrában mit kommunikálunk a magyar konyháról”, kezd bele Mautner a tajvani és magyar gasztronómia összehasonlításába: a gulyást nem lehet kikerülni, a paprikás ételeket szeretik, a galuskát imádják, de tejtermékeket például nem használnak a főzésnél. A halat imádják, úgyhogy a harcsapaprikás és a halászlé jól működhet.

taipei3-0251.jpg

Mautner Zsófi hétfő este érkezett Tajpejbe, a keddet egész napos bevásárlással töltötte, hogy fel tudjon készülni arra a kihívásra, hogy az azt követő napokban összesen 150 adag ételt kell elkészítenie. Egyébként már előre kiküldte diplomáciai csomagként a pirospaprikát, a szilvalekvárt, a darált diót, a savanyított kisdinnyét. Szerdán reggeltől főzött, aznap este volt a tajpeji gasztrobloggerek és újságírók számára rendezett kiadói vacsora, ahol hivatalosan is bemutatták a Budapest Bites című könyvét. Csütörtökön kora reggel egyik helyi ismerőse konyháján készítette elő az ételeket, hogy délelőtt már a magyar standon gyújtsa be a látványkonyhát. Az interjú pénteken készült az újabb performansz után, ahol óriási sorokban várták a tajvaniak, hogy megkóstolhassák a csirkepörköltet, és a mangalicaszalámit lecsóchutney-val.

taipei3-0253.jpg

A két nemzet konyhája közötti hasonlóságokat érdemes kiemelni a főzőbemutató alatt is, így könnyebb viszonyítási pontot találni akár egy, a számukra egzotikusnak számító magyar konyhában, így sokkal könnyebben tudják befogadni – mondja Mautner.

mautner.jpg

  • a rántott haljuk szinte teljesen megegyezik a miénkkel, csak itt gyömbéres csilis szószt öntenek rá
  • a rántott csirkét népszerű snack, csak itt édesburgonyalisztben rántják ki, és apró falatokat sütnek ki belőle,
  • a nokedlihez hasonló ételük a macskafül - tudta meg Mautner Zsófi az egyik, bemutatóján, amikor egy hölgy dedikáltatta a szakákcsönyvét,

Míg a magyar standon laza látványkonyhát vitt a sok érdeklődőnek, addig a kiadói vacsorára sok fontos véleményvezért hívott meg a tajvani könyvkiadója, plusz a helyi kiadást készítő szerkesztőcsapatát, így ott még inkább virítani kellett. Előételek: mangalicaszalámi lecsóchutneyval, paprikás-fokhagymás abált szalonna pirított újhagymával (“tudni kell, hogy hol lehet egy ilyennel előállni, itt Tajvanon imádják a hasaalját, máshová ezt nem merném vinni, egy németnek például nem lehet egy ennyire zsíros részt adni”), utána jött a libamáj fekete szezámmaggal és birsalmapürével (“mindenben van egy kis helyi vonás”), főételeknek csirkepörkölt volt nokedlivel és gombapörkölt három-négyféle helyi gombából. Olyan desszertet kellett választani, amit nem kell sütni, mivel Tajvanon nincsen sütő a lakások jelentős részében, szinte mindent főznek, vagy gőzölnek, ezért a Gundel-palcsintát gondolta újra: a tekercset feldarabolta, mintha szusi lenne, tejmentes csokoládémártásra helyezte, a tetejére az ázsiai konyhák jellegzetes fűszerével, az ötfűszerrel sült ropogós karamellizált diót szórt. “Utóbbi teljesen spontán ötlet volt, akkor jutott az eszembe, amikor leszálltunk a reptéri buszról, és rögtön megcsapott az illata, annyira finom, hogy otthon is fogom készíteni”.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!