Lance Armstrong szökésben (infografika és részlet)

Valuska László | 2014. március 30. |

Reed Albergotti és Vanessa O'Connell: Szökésben - Lance Armstrong

Candover Kft., 2014, 3232 Ft

elozek JO_kicsi.jpg

Az infografika bemutatja, hogyan működött Lance Armstrong elképesztő üzleti világa. A kép klikkre nagyra nő, kényelmesen lehet böngészni

Sokáig a sportténelem egyik legnagyobb alakjaként gondoltunk az amerikai kerékpárosra, a hererákból felgyógyuló Lance Armstrongra, aki hétszer nyerte meg a világ legrangosabb és egyben legembertelenebb kerékpáros körversenyét, a Tour de France-t. Sokszor gondoltam, hogy ez az ember egy ufó, aki mindenre képes, akár ötperces hátrányból lefarag négy percet a legbrutálisabb hegyi szakasz első hegyén már.

Sportolói pályája alatt hivatalosan egyszer sem bukott le doppingolással.

Lance Armstrong a világ legjobb kerékpározója volt, aki mára a sporttörténelem legjobban megszervezett doppingprogramjának jelképe lett. A Szökésben című könyvben, amiből ezeket a részleteket és az infografikát is bemutatjuk, nagyjából úgy mutatja be Armstrongot és környezetét, mint a nagyszerű Drót című sorozat Baltimore és a kábítószer viszonyát: alaposan, sok karakterrel és persze szórakoztatóan, olvasmányosan. Egy sportoló, aki mindent alárendelt a sikereknek, és miközben saját testéből a mostani Forma-1-es autókhoz hasonló, precízen beállítható és tunningolható gépet fejlesztett, hihetetlen doppinghálózatot épített ki. Armstrong az egész kerékpársportot megváltoztatta, óriási pénzeket és népszerűséget hozott azzal, hogy Amerikában is népszerűvé tette a sportot. Ahogy Michael Jordan a kosárlabdát, úgy Lance Armstrong a kerékpározást változtatta meg végérvényesen. Kár, hogy ez a változás a hazugságra és a csalásra épült.

Armstrong 2013. januárjában ismerte be, hogy doppingolt. Az akkor 41 éves sportoló Oprah Winfreynek adott interjút, láthatóan mindenre felkészülve. A most megjelent Szökésben című könyvből is az derül ki, hogy Armstrong borzasztóan precíz, kegyetlen és felkészült volt, és ezeket mindenkitől elvárta a környezetében.

Az Amerikai Doppingellenes Ügynökség nyomozása során az derült ki, hogy a sporttörténelemben soha senki nem fejlesztett ki ennyire profi és sikeres doppingprogramot. A kerékpárost örökre eltiltották a versenyzéstől, illetve megfosztották az 1998 augusztusa óta elért összes eredményétől. Ezzel együtt nagyon-nagyon sok pénzt bukott, a doppingellenes ügynökség által közzétett jelentés utáni napon 75 millió dollárt vesztett, mert minden szponzora megszakította a vele kötött szerződését. 

Tourt nem lehet dopping nélkül nyerni, mondta Armstrong, és ezt én sem gondoltam soha máshogy, sőt engem nem is különösebben zavar, hogy a sportolók doppingolnak. Amíg mindenkinek megvan erre a lehetősége.

Miért nem zavar?
1. imádtam a Lance-sztorit: a hererákból visszatérő ember legendáját, aki bármilyen hátrányból magabiztosan tudott nyerni 
2. hétszer nyert egymás után, hősöket nézni jó. Utána még jobb hősök ellen szurkolni!
3. a sportot azért nézi az ember, hogy ott a legjobbakat a legjobb formában lássa (az amerikai fociban se érdekel, miként lehet visszatérni a legbrutálisabb sérülésből is pár hét alatt)
4. bizonyos szempontból szakemberek megfejtették, hogy lehet a legtöbbet kihozni az emberi szervezetből

Viszont amikor kiderült Lance Armstrongról, hogy szervezetten dolgozik sok ember bevonásával, akkor valami megtört bennem. Állítólag csapatkapitányként társait kényszerítette a doppingolásra. Korábban is doppingoltak, csak ennyire jól és profin soha sem. Állítólag ő fizetett azért, hogy eltüntessék a pozitív mintáját,

Lance Armstrong Szokesben_elso_fejezet

A Wall Street Journal két újságírója, Reed Albergotti és Vanessa O'Connell Szökésben című könyve a sport, a dopping és az üzleti világ hálózatát mutatja be. Több mint három évre kiterjedő adatgyűjtés, valós források és személyes interjúk – szinte valamennyi érintettel, közte magával Armstronggal is.

A Szökésben című könyvnek készült egy nagyon jó honlap is, ahova minden eredeti forrásanyagot felpakoltak. Ez tényleg csak a legkeményebb bicikliőrülteknek szól, de hajrá!

Ez a könyv széles körben tárja fel azt, hogy Armstrong és a támogatói miként használták fel a pénzt, a hatalmat és a legmodernebb tudományt arra, hogy uralják a világ legnehezebb versenyét. Bemutatja a US Postal csapat tulajdonosát, Thom Weiselt, akinek üzleti érzéke és találékonysága mind a mai napig páratlan a profi kerékpározás világában; mindeközben kiütve a nyeregből az amerikai kerékpársport legjobb vezetőit abból a célból, hogy magukhoz ragadják az irányítást, biztosítva így Armstrong dominanciáját. Eközben a szponzorok harcoltak az Armstronggal, illetve alapítványával köttetendő szerződésekért, hiszen mindenki a kerékpározás részévé akart válni azért, hogy ők is átérezhessék a „Lance-effektust”. Ez a könyv lebilincselő bepillantást engedélyez egy titokzatos zseni elszabaduló erkölcsi morálja mögé. Fény derül arra a versenyképességre és találékonyságra, amely elvezette a

vérdoppingot a gyakorlatban elfogadott szintre, de megismerhetjük az amerikaiak módszeresen kiképzett nemzetközi kémeit és azt a technológiai áttörést is, amellyel felértek a csúcsra. Lance Armstrong túlélt mindent, és eljátszott a leküzdhetetlenség lehetőségével, egy páratlan teljesítményű csapatot építve maga köré. Végül azonban mégiscsak a saját ambíciói okozták a vesztét. A történet végére jutva felfedjük az igazságot Armstrongról és az amerikai kerékpár sportról, teljes képet kapunk a valóságról, és a sporttörténet egyik legnagyobb összeesküvése kapcsán nem maradnak megválaszolatlan kérdések.

 

 

Itt pedig Lance Armstrongról gyűjtöttek össze képeket:

Szokesben_szinesoldalak

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.