Könyvesblokk: Dragomán, Jacobsen, Bonde

.konyvesblog. | 2018. október 15. |

kblog_kblokkfejlec_1_1_2_5_1_1.jpg

Megint izgalmas újdonságokkal indítjuk a hetet. A Könyvesblokkba ezúttal bekerült Dragomán új novelláskötete, Roy Jacobsen norvég sziget-regénye és egy iráni szerző, Bonde meneküléstörténete is. Három nagyon különböző könyv, de összeköti őket, hogy mindegyiknek a szabadságért való küzdelem és a kitörési vágy áll a középpontjában. 

Dragomán György: Rendszerújra 

Dragomán György: Rendszerújra

Magvető Könyvkiadó, 2018, 224 oldal, 3699 HUF

 

Dragomán György sötét történetei nagyon különböző világokba visznek el, de egyvalami közös bennük: a határátkelés mozzanata. A tizenöt év termését összegyűjtő Rendszerújra novellái mind a szabadulásról vágyáról, a rendszerből való kitörésről, a választóvonal átlépéséről szólnak. „Mindegy is, hogy miből van, a lényeg, hogy két részre ossza a világot, hogy elválassza az itt-et az ott-tól.” A határ természete mindig ugyanaz, ugyanakkor sokféle formája lehet. Van, hogy az életet és a halált különíti el, van, hogy a múltat és a jelent, és van, hogy a fizikai és a szellemi világot. Dragomán novelláiban azonban egyeseknek megadatik az átjárás. Kísértetek, öngyilkosok, titokzatos vízalatti városok bukkannak fel és tűnnek tova. Az olvasót épp úgy az mozgatja, ami a történetek szereplőit: meg akarja tudni, hogy mi lehet a túloldalon.

Roy Jacobsen: A láthatatlanok 

Roy Jacobsen: A láthatatlanok

Fordította: Papp Vera-Ágnes, Scolar Kiadó, 2018, 253 oldal, 3750 HUF

 

„Minden sziget dióhéjba zárt világegyetem, ahol a csillagok a fűben szenderegnek a hó alatt.” Roy Jacobsen regényének szereplői egy ilyen csendes, nyugalmas, világtól elzárt norvég sziget foglyai. A táj védtelen, ki vannak szolgáltatva a szélnek és a viharoknak. Minden, ami értékes, csak kívülről jöhet, de a tenger legtöbbször csak hulladékot dob a partra. Az itt lakók legértékesebb tulajdona a látóhatár. Egy ilyen szigeten nő fel Ingrid is, akinek apja arról álmodozik, hogy egy nap mólót fog építeni, ami összeköti őket a külvilággal. A szigetet elhagyni nem lehet, de időről időre mindig akad, aki megpróbálja. Amikor Ingrid felnő, szülei a szárazföldre küldik, hogy egy gazdag családnál szolgáljon, de végül neki is vissza kell térnie, mert otthona veszélybe kerül.

Golnaz Hashemzadeh Bonde: El kell mondanom 

Golnaz Hashemzadeh Bonde: El kell mondanom

Fordította: Bogdán Ágnes, Park Kiadó, 2018, 224 oldal, 2950 HUF

 

Az El kell mondanom egy különleges anya-lánya regény, ami a menekülésről, és a szabadságért való küzdelemről szól. Nadih életében fontos események történnek: egy nap felveszik az orvosi egyetemre és találkozik jövendőbelijével is. Közben azonban kitör a forradalom, ami kezdetben izgalmasnak tűnik, később viszont kiderül, hogy a szabadságért nagy árat kell fizetni: el kell hagyniuk Iránt, különben mindent elveszíthetnek. Harminc évvel később Nadih Svédországban él, és sokat gondolkozik azon, vajon jól tették-e, hogy elhagyták hazájukat. Miközben egy súlyos betegséggel küzd, számot vet a hibákkal, amiket elkövetett és a veszteségekkel, amik érték, illetve próbálja kibogozni, hogy helyes döntéseket hozott-e. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.