Könyvesblog rádió: Podmaniczky új nyelvet teremtett

Valuska László | 2009. május 04. |

Fotó: Valuska Gábor

A magyar nyelvet a nap minden pillanatában formáljuk és alakítjuk, de olyan tudatosan senki, mint Podmaniczky Szilárd, aki előbb évekig az Élet és irodalomban közölte Szép magyar szótárát, majd az idei Könyvfesztiválra jelentkezett egy hatalmas, 5000 szót tartalmazó könyvvel.

A Könyvfesztiválon egymásba botlottunk, így végre feltehettem neki néhány kérdést, ami engem régóta foglalkoztat: miért hozott létre saját kiadót, mit jelent a nanomondat, szükséges-e bármilyen olvasói stratégia kialakításában segíteni egy ilyen könyvnél. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.