Egy magyar biológus miatt lőtték le '75-ben a Malév bejrúti járatát

.konyvesblog. | 2016. május 04. |

b1440371.JPG

Kolozsi László előző, A farkas gyomrában című regényében (kritika ITT, részlet ITT) a cigánygyilkosságok és egy lányrablás történetéből bontakozik ki a sok szálon futó történet, melyben a cigánymaffia és a Fekete Sereg nevű szélsőjobbos félkatonai szervezet is jelentős szerepet kap. Az új regény, A bejrúti járat hasonlóan érzékeny témákat fenyeget, és felteszi a kérdéseket: Meddig mondhatjuk, hogy semmi közünk a merényletekhez, a terrortámadásokhoz, meddig mondhatjuk, hogy csak áldozatok vagyunk? Meddig vagyunk urai sorsunknak? A Malév 240-es járata 1975 szeptember 30-án a Földközi-tengerbe zuhant, a katasztrófát egyetlen utas sem élte túl. De mi köze mindennek a magyar hadsereg viselt dolgaihoz a Don-kanyarnál?

Kolozsi László: A bejrúti járat

Athenaeum, 2016, 424 oldal, 2990 HUF

 

A haldokló nagyapa egy orosz szót suttog búcsúképpen az unokája fülébe, akit nem hagy nyugodni, hogy mit is akart mondani az öreg. Hogy közelebb kerüljön az igazsághoz, meg kell találnia a nagyapa Don-kanyarnál és a megszállt területeken vezetett naplóját. A naplót nemcsak ő akarja megszerezni, hanem mások is, az unoka élete pedig veszélybe kerül. 

Kapcsolódó cikk:

Kolozsi László: Sötét szoba, avagy: miért írok krimit?

A háborús feljegyzések, az elhallgatott borzalmak nemcsak az unoka, de a fiai sorsára is kihatott. Az elfojtásnak és az elhallgatásnak az lett a következménye, hogy a jeles biológus apa felszállt a Malév 240-es bejrúti járatára.

Olvass bele a kötetbe:

Kolozsi László: A bejrúti út_részlet by konyvesblog

 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.