A második világháborús koronakalandok és a kortárs krimi után Kondor Vilmos visszatér ahhoz a közeghez, amelyet a Budapest Noir-sorozatban éppen ő tett népszerűvé. A Szélhámos Budapest az amerikai útja után, de még nem befutott újságíróként ábrázolja Gordon Zsigmondot, így tulajdonképpen a Budapest Noir előzménytörténetének tekinthető. A fiatal férfi a sztori szerint bizonyítani akar, ehhez azonban be kell épülnie a pesti alvilág figurái közé.
Kondor Vilmos: Szélhámos Budapest
Libri Könyvkiadó, 2016, 3999 HUF
A kötet fülszövege ezt ígéri:
A fiatal Gordon Zsigmond nemrég tért haza Philadelphiából, ahová magánéleti válságok és a történelem viharai elől menekült. Tíz év távollét azonban hosszú idő, és itthon nem világlátott bűnügyi újságíróként, hanem Az Est lóti-futi zsurnalisztájaként tekintenek Gordonra amíg egy gatyarohasztóan forró napon, a Tabánban holtan nem találnak egy Szatmári nevű színészt és tőzsdealkuszt, akitől a szálak egy hírhedt amerikai szélhámoshoz vezetnek. A svindler Strosnider nagy balhéra készül Pesten, a kérdés csak az, hogy miképpen néz ki a milliókat érő átverés szereposztása, és hogyan tudna Gordon beépülni a svindlerek csapatába. Hajmeresztő kalandjaiban segítségére van Czövek, a szolgálatkész bértaxis, Piri, az izgalmasan vörös színésznőcske, Turcsányi bűnügyi szerkesztőségvezető és persze minden titkok ismerője, Tata, no meg az ő ínyenc lekvárjai. Feltűnnek még a kor elengedhetetlen szereplői: dizőzök és pincérek, kóristák és kintornások, hamiskártyások és kibicek, főurak és utcalányok, korrupt rendőrök és besúgók, illetve mindezek hátterében a girbe-gurba utcákkal tarkított, mocskosan is csodaszép, szélhámos Budapest.
A kötethez készült egy előnovella is, amelyet először a Könyvesblogon olvashattok. Ebben Gordon egy részvényes svindli egyik - beépült - elkövetője: tettes társa egy Tollas nevű szélhámos és egy tehetségesen haldokló fiú lesznek. Olvassátok el:
Kondor_Vilmos_enovella_.rtf by konyvesblog on Scribd