Alig egy hónap van hátra karácsonyig, ami gyerekszempontból az egyik legvárósabb ünnep. Ez meglátszik a könyvek kínálatán is, egyre több ugyanis az olyan kötet, amelyik az adventtel, az ünnepi várakozással és kimondottan a karácsonnyal foglalkozik. A legújabbak közül most kiválasztottunk 10+1-et: van közöttük klasszikus, amin generációk nőttek fel, kreatív tippeket adó, verses és nyomozós is.
Szabó T. Anna: Adventi kalendárium
Szabó T. Anna: Adventi kalendárium
Pozsonyi Pagony, 2018, 48 oldal, 2990 HUF
A várakozás öröme hatja át Szabó T. Anna legújabb kötetét, melyben az adventi időszak mind a 24 napjára jut egy-egy vers. Az ünnep azé, aki várja - üzeni a kötet utolsó verse, de mire idáig eljutunk, még rengeteg olyan mozzanatot élünk meg, melyek áttételesen vagy kimondottan az ünnephez, és ami még fontosabb, az ünnepváráshoz kapcsolódnak. A verseket Rofusz Kinga álomszerű, lebegő képei teszik teljessé.
Alex T. Smith: A kisegér, aki elhozta a karácsonyt
Alex T. Smith: A kisegér, aki elhozta a karácsonyt
Fordította: Schmiedl Gábor, Manó Könyvek, 2018, 176 oldal, 4490 HUF
Egy igazi adventi utazás veszi kezdetét egy Fülöp nevű kisegérrel, aki különleges megbízást teljesít: el kell juttatnia egy Olivér nevű kisfiú levelét a Mikulásnak. Az itthon főként a Claude-könyvekről ismert Alex T. Smith ráadásul csavart egyet a koncepción, mert a klasszikus téli mese mellé odapakolt egy csomó ötletet és tippet, így a várakozás időszaka igazán kreatívan telhet. Akár minden napra jut valami: süthetünk vagdalthúsos pitét vagy akár saját kezűleg készíthetünk díszeket, és mire a 24 és fél fejezet végére érünk, már más dolgunk sincs, csak élvezni az ünnepet.
Kaláka: Szabad-e bejönni ide Betlehemmel?
Kaláka: Szabad-e bejönni ide Betlehemmel?
Móra Könyvkiadó, 2018, 64 oldal, 4499 HUF
A Kaláka együttes karácsonyi lemeze mára már igazi klasszikussá érett, generációk nőttek fel rajta. Az 1987-ben készült felvételt, amelyen harminc megzenésített vers hallható, ezúttal CD-n, ünnepi díszkiadás kíséretében adta közre a Móra Könyvkiadó. A kötetben nem csupán a versek találhatók meg (például Weöres Sándor, Nemes Nagy Ágnes vagy Kornis Mihály tollából), hanem az adventi szokásokról, a karácsonyi hagyományokról szóló ismeretterjesztő szövegek is, melyeket Rappai Zsuzsa művészettörténész írt. A díszkiadás illusztrációit a Hubby-díjas Herbszt László készítette.
Tamás Zsuzsa: Kicsi Mimi karácsonya
Tamás Zsuzsa: Kicsi Mimi karácsonya
Naphegy Kiadó, 2018, 48 oldal, 2200 HUF
Kicsi Mimi legújabb történetében eljött az egyik legbensőségesebb és legvidámabb ünnep, nem csoda, ha nagy az izgalom és a készülődés. Hamar kiderül azonban, hogy Mimiéknél a karácsony nemcsak az ajándékokról, hanem az együttlétről és a gondoskodásról is szól. Közösen sütik a mézeskalácsot, együtt takarítanak, és visznek egy kis meleget azoknak, akik fáznának karácsony éjjel. Az illusztrációkat Horváth Ildi készítette.
Kate Westerlund: Állatok karácsonya
Kate Westerlund: Állatok karácsonya
Fordította: Nánási Yvette, Manó Könyvek, 2018, 32 oldal, 2490 HUF
Az erdő négylábú lakói karácsony estére készülnek, noha az állatoknak ebben az évben nem volt túl sok ünnepelnivalójuk. Az erdőlakók nem találtak elég élelmet, és a kis szarvas nagyon aggódott, hogy mihez kezdenek majd karácsonykor, ezért egy csillaghoz fordult segítségért. Másnap csengettyűk szavát hallotta a távolból. Kate Westerlund karácsonyi erdei meséjét Eve Tharlet illusztrálta.
Mauri Kunnas: Mikulás
Mauri Kunnas: Mikulás
Fordította: Kovács Ottilia, Kolibri Gyerekkönyvkiadó, 2018, 48 oldal, 2999 HUF
Mauri Kunnas könyve egy igazi behind-the-scenes kötet, az olvasónak így végre némi fogalma lehet arról, mit csinál a Mikulás és szorgos manócsapata akkor, amikor senki sem látja őket. Ahelyett, hogy a lábukat lógáznák valahol az Északi-sarkon, szorgalmasan gyártják az ajándékokat, és persze arról is gondoskodniuk kell, hogy minden ajándék időben eljusson a gyerekekhez - lakjanak a megajándékozottak a világ legtávolabbi vagy legeldugottabb szegletében. Bónuszként pedig megtudhatjuk azt is, hogy mit csinálnak a manók a szabadidejükben.
Gimesi Dóra: A tündér csizmája
Gimesi Dóra: A tündér csizmája
Pozsonyi Pagony, 2018, 32 oldal, 2490 HUF
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy vidám cipészmester, akinek csak akkor konyult le a mosolya, amikor rájött, hogy egyik fia sem hajlandó folytatni a cipészmesterséget. A suszter teljesen elkedvtelenedik, olyannyira, hogy egy szép napon bezárja a műhelyét. Karácsony előtt néhány nappal azonban bekopog hozzá egy tündér, aki hétmérföldes csizmát szeretne csináltatni magának. Gimesi Dóra varázslatos meséjét Szegedi Katalin illusztrálta.
Dr. Seuss: A Grincs
Dr. Seuss: A Grincs
Fordította: Tandori Dezső, kolibri Gyerekkönyvkiadó, 2018, 64 oldal, 2699 HUF
A mesevilág legnagyobb trollja kétségkívül a Grincs, aki utálja a karácsonyt, és úgy gondolja, hogy ha már neki nem okoz örömet, akkor ne okozzon másnak sem. Elhatározza, hogy ellopja a karácsonyt, ám annál nagyobb lesz a meglepetése, amikor rájön, hogy Kikfala lakói ajándékok nélkül is boldogan ünnepelnek. A Kolibri Dr. Seuss-sorozatának legújabb darabja ezúttal Tandori Dezső klasszikussá vált, ám most megújult fordításában jelenik meg.
Ulrike Rylance: Bors Bori - A karácsonyfarablás
Ulrike Rylance: Bors Bori - A karácsonyfarablás
Fordította: Győri Hanna, Naphegy Kiadó, 2018, 144 oldal, 2800 HUF
Bors Boriéknál még a karácsony sem telhet el izgalmak nélkül. Ebben az esetben viszont nem annyira az ünnepvárás izgalmáról van szó, sokkal inkább egy rejtélyes esetről, pontosabban eseménysorozatról, melynek során szőrén szálán eltűnnek a fenyőfák, majd leég egy egész fenyőfatelep. Hamar világossá válik: valaki olyan elvetemült, hogy nem riad vissza attól sem, hogy tönkretegye az egyik legjobban várt ünnepet. De elképzelhető a karácsony karácsonyfa nélkül? Boriék nyomozásba kezdenek, hogy mindannyian fenyőillatban ünnepelhessenek.
Matt Haig: Karácsony apó és a csokitojás
Matt Haig: Karácsony apó és a csokitojás
Fordította: Magyari Andrea, Kolibri Gyerekkönyvkiadó, 2018, 312 oldal, 3699 HUF
Matt Haig szerint az egyik legszomorúbb dolog, ha elveszítjük a karácsonyi varázslatot, és gyerekként számára nem volt kérdés, hogy a Mikulás létezik: „Igen, én mindig nagyon hittem, még akkor is, amikor a húgom már nem hitt. Amikor elmondták az „igazságot”, nehezen hittem el. Én mindig fogok hinni” - nyilatkozta néhány évvel ezelőtt a Könyvesblognak, amikor megjelent karácsonyi könyveinek első része, A fiú, akit Karácsonynak hívnak. A tavalyi második rész után (olvass bele ITT) idén sem maradunk karácsonyi Haig-könyv nélkül, ezúttal pedig Karácsony apó és Karácsony anyó örökbefogadott gyermeke, Amelia meséli el, milyen is embergyerekként Koboldfalván felnőni.
Hupikék Törpikék - Karácsony a törpöknél
Hupikék Törpikék - Karácsony a törpöknél
Fordította: Liszkay Szilvia, Móra Könyvkiadó, 2018, 48 oldal, 2399 HUF
Azt már minden gyerek kívülről fújja, hogy a törpök élete nemcsak játék és mese, és ez fokozottan igaz akkor, amikor egész Aprajafalva a karácsonyra készülődik. Hiszen valamennyi törpnek rengeteg tennivalója akad: van, aki ünnepi lakomát készít, más karácsonyfát állít a falu főterén. A törpök segítenek Télapónak, és azoknak az embereknek, akik megérdemlik, sőt, még Hókuszpókra is gondolnak. Nem mintha megérdemelné. Persze, akad, aki ilyenkor is bajba kerül, és van olyan is, aki nem csinál mást, csak alszik. Bárhol. Bármikor.