Egy író otthonra talál – Forgách András Kanadában

Valuska László | 2018. október 31. |

„Vannak dolgok, amiket csak akkor érthetünk meg, ha velünk történnek. Nincs semmi más mód kilesni őket. Csak maga a történés ad felvilágosítást arról, hogy mi is történt valójában. Lehetnek róla elképzeléseink, hogyha elég bátor és vad a fantáziánk, de csak akkor értjük meg, ha ténylegesen megtörténik.” – írja Forgách András az Élő kötet nem marad című regényében, amiről interjúztunk a szerzővel, írtunk a könyvről. És az, hogy mi történik egy magyar íróval és a könyvével, ha a nemzetközi érdeklődés középpontjába kerül, azt is nehéz elképzelnünk. Sárközy Bence, a Jelenkor Kiadó igazgatója és a Sárközy és Halmos Irodalmi Ügynökség vezetője a kanadai kiadás megjelenéséről küldött exkluzív képriportot a Könyvesblognak.

A Toronto International Festival of Authors 1974 óta már száz ország 9000 szerzőjét látta vendégül. A 11 napos fesztiválnak a Harbourfront Centre ad otthont. Mivel csak egy hétre jöttünk, lemaradunk az október 20-i beszélgetésről a jamaikai Marlon Jamesszel (A Brief History of Seven Killings, Man Booker, 2015), ami az egyik legvonzóbb program. Viszont cserébe rögtön várják Andrást a dedikálandó könyvek a fesztiválvendégek találkozási helyszínéül szolgáló helyiségben, a Miss Lou's Room-ban (a névadó Louise Bennett-Coverley szintén jamaikai mesélő volt, aki egy komfortos szobányi nyomot hagyott Toronto kikötőnegyedének kultúrcentrumában).

img_0112.jpg

Egy író akkor találhat otthonra egy idegen országban, ha azt az ottani kiadója berendezi neki, erre rajta kívül senki nem hivatott. Andrásnak pedig csodálatos kiadója van a kanadai Penguin vezetője, Nicole Winstanley személyében, aki a nemzetközi mamutvállalat Hamish Hamilton imprintjénél jelentette meg a könyvét (többek közt Arundhati Roy, Zadie Smith, Roberto Bolaño, Philip Roth és Jonathan Safran Foer illusztris társaságában). Vele ebédeltünk a révkomáromi születésű világhírű producer, Ivan Reitman éttermében, a Montecitóban. 

img_0113.JPG

A fesztiválszervezők minden meghívott külföldi írót és kiadót elutaztatnak a Niagara-vízeséshez, majd megebédeltetik őket a kanadai bortermelés epicentrumában, a Niagara-on-the-Lake nevű településen. 

img_0190.jpg

És akinek van kedve, megnézheti a közkönyvtárban Patrick deWittet, a kanadai irodalom fenegyerekét, akinek Testvérlövészek (Libri Kiadó) című regényéből Jacques Audiard rendezett nagy sikerű filmet, amit épp most vetítenek a kanadai mozik. A bemutató közben a közel 300 néző háta mögött hajléktalanok járnak be a mosdóba vagy épp melegedni. Kanadai közkönyvtár, Patrickhez nem is illene más közeg. French Exit című új regénye megjelenésekor máris felkerült a toplistákra, a Lucien Minor kalandos utazása című második regényét pedig épp a héten jelentettük meg magyarul.

img_0100.jpg

Csütörtökön András mesterkurzust tartott a torontói egyetem írásszakos hallgatóinak. Majd a konzuli rezidencián fogad bennünket Palkovits Valér főkonzul (a képen András könyvével a kezében), körülötte balról haladva Demeter-Pintér Mariann, Kenyeres János professzor és felesége, a fiam, valamint Forgách András és én. És ha már: a képek nagy részét a fiam készítette, mert nekem általában utólag jut eszembe, hogy fényképeznem kellett volna.

20181025_202912_1.jpg

Ha egy író arra is kíváncsi, mennyire sikerült a kiadójának meggyőzni a kereskedőket a könyve várható sikeréről, érdemes megnéznie a bolti kihelyezéseket. Így találkozik az Élő kötet nem marad (The Acts of My Mother) reménybeli kanadai olvasójával Torontó talán legnagyobb könyvesboltjában, az Eaton plázabeli Indigóban. 

sarkozy_forgach.JPG

A szabadnapunkat kihasználva autót bérlünk, és egyik legjobb barátunkkal, az Anansi (Gárdos Péter kanadai kiadója) főszerkesztőjével kirándulni indulunk. Ez az ő jegye a szombati könyvbemutatóra, mi pedig örömmel konstatáljuk, hogy a kiadók látogatják a konkurencia rendezvényeit.

img_0177.jpg

Betérünk egy irokéz falumúzeumba, hogy megnézzük, hogyan élt a „hosszúház” népe a Crawford-tó partján.

img_0121.jpg

A szombati bemutatón András Eleanor Wachtel kérdezi, akinek műsorát, Authors & Company legalább másfél millió ember hallgatja Kanadában, és ennek beszélgetésnek a szerkesztett változatát is sugározni fogja a CBC. De már ide, a Fleck Dance Theatre-ben tartott bemutatóra is több mint százan vettek jegyet, sőt, minden könyv elfogy, mikor András dedikál.

img_0194.JPG

Ez a lenti kép nemcsak a középen ülők miatt kívánkozik ide, hanem bal sarokban az a kis fényes pont a lényeg. Ez a „PEN Empty Chair”, melyen hagyományosan egy olyan író/művész „ül”, aki politikai okból nem lehet jelen a világ fesztiváljain (többnyire, mert valóban bebörtönözve ül vagy megölték azért, mert azt mondta, amit gondol vagy azt tette, amit tennie kellett). A színpadon látható üres szék ezen az estén Oleg Sentsov ukrán filmrendezőé.

img_0189.JPG

És végül ünnepelünk. Bár, ez a kép, az igazat megvallva, nem pontosan ezen az ünneplésen készült, hanem az egyik előző napon, egy haiti vacsora és rumozás után, de messziről jött ember azt mutat, amit akar.

img_0077.jpg

Az Élő kötet nem marad-turné novemberben a brüsszeli könyvvásáron folytatódik, a holland kiadás (Cossee kiadó) akkorra kerül a boltokba. Januárban pedig András Barcelonába utazik, ahol az Anagrama gondozásában jelenik meg. Addigra a szerző könyvespolcán ott lesz az első és a második, bővített magyar kiadás, az olasz, az angol, a horvát, a kanadai, a holland és a spanyol kiadás. Ezt követően még legalább tucatnyi ország vár rá, na, meg egy mozifilm.

Sárközy Bence

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!