Dragomán beül egy kád vízbe, vagy elmegy a Rudasba, ha nagy a baj [Könyves podcast #6: Dragomán György és Szabó T. Anna]

.konyvesblog. | 2014. december 23. |

10689905_406859502799454_2991468797433903114_n.jpg

Kép forrása: Facebook

A Könyves podcast legújabb epizódjában Dragomán Györggyel és Szabó T. Annával szálltuk meg a Petőfi Irodalmi Múzeum rádióstúdióját, hogy kommunista mikulásról, professzionális Facebookozásról és írás közbeni butaságról beszélgessünk, meg persze a versről, ami olyan, mint egy kád. Hol szorongással, hol vérrel van teli. A podcastra érdemes feliratkozni az iTunes-ban is.

Könyves podcast #6: Dragomán György és Szabó T. Anna by Konyvesblog on Mixcloud

 

Többek közt ezekről volt szó a beszélgetés egy órájában:

-Nemcsak a román mikulást, de a román angyalt is Moș Gerilănak hívták, karácsonyfa helyett téli fát kellett állítani, az ajándékot pedig az elvtárs adta. Ráadásul mindezt szilveszterkor.

-Az óvónők nem örültek, amikor az óvodáskorú Dragomán György megkérdezte, hogy ha Ceaușescunak Nicolae a keresztnevet, akkor ő vajon Mikulás-e.

-Szabó T. Anna nagyon sokszor olvasta Dragomán könyveit, ő viszont felesége egyetlen versét sem tudja fejből. A verstanulás sosem ment neki, és amikor életében először kellett verset memorizálnia, kiderült, hogy csak a vers tartalmát tanulta meg.

-Dragomán sokáig webdizájnnal foglalkozott, mindkettőjük honlapját ő csinálta. Mindig minden használati utasítást elolvas, még Facebookozni is könyvből tanult. 

- Szabó T. a legjobb verseit mindig a Holminak adta, mert ők indították el a pályán. Most, hogy a folyóirat megszűnt, légüres térben érzi magát. Szerinte a versnél nagyon fontos, hogy mindig maradjon érdes felület vagy ellentmondás, ne csak egy jó érzés, amit az elolvasása okoz. Ha nincs csapda a versben, akkor az a vers nem sikerült. A szöveg horog, ami beléd akad – felemel, megtart, fáj.

- Ha bajban van a szöveggel, Dragomán mindig beül egy kád vízbe. Ha nagy bajban van, akkor elmegy a Rudasba, és bámulja a zöld fényt. Az ominózus fény szerencsére a fürdő tetejének felújítása után is a helyén maradt, így nem volt szükség a gerillaakciójára.

-Az álmok és Dragomán prózája nagyon erősen hat Szabó T.-re, de erre általában csak azután jön rá, hogy elolvassa a kész verset vagy prózát.

-Dragomán nagyon szeret veszekedni, Szabó T.-nek nagyjából húsz évre volt szüksége, amíg megtanulta, hogyan kell.

- Dragomán próbálja minél jobban kerülni a reflexiót- A pusztítás könyvénél például szabály is volt, hogy a szöveg ne reflektáljon önmagára. Írás közben szerinte jó közel kell hajolni a szöveghez, hogy az ember ne lásson mást, a könyv szerkezetét viszont nem lehet ösztönösen megcsinálni, azt fel kell építeni.

- Szabó T. szerint a jó író nem kimond, hanem sugall. Most egy kamaszkönyvön dolgozik, amihez leginkább egyedüllétre lenne szüksége. Tavasszal érkezik Senki madara című kötete, ami A daruasszony című Patrick Ness-regényhez ihletül szolgáló népmese gyerekkönyves változata lesz. Dragomán legközelebb valószínűleg novelláskötettel jelentkezik.

-Amikor Dragomán Györgynek lett dolgozószobája, meghagyta a fiainak, hogy ha rajzolnak valamit, azzal mindig lehet menni hozzá. Akkoriban elég sokat rajzoltak.

-A Dragomán-család karácsonyi menüje általában olyan ételekből áll, amiket a fiaik nem szeretnek.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.