Az étkezés = történetmesélés

Az étkezés = történetmesélés

Valuska László | 2014. november 18. |

0140525_GL38600.jpg

Fotó: Glódi Balázs

Laki Eszter grafikus és Glódi Balázs fotós sokat utaztak, dolgoztak és ettek együtt, közben pedig azon gondolkoztak, hogy akár egy közös szakácskönyvet is csinálhatnának. Előbbi többek között a Tokyo és az Ankert arculatát tervezte, utóbbi remek fotós, aki közel tíz éve posztolja Fnyrzkny néven egyebek mellett reggelijeit, ebédjeit és vacsoráit. A szerkesztő Mihály Kamillával kiegészülve úgy gondolták, szakácskönyvük nemcsak menő és szép lesz, hanem nagyon hasznos is, miközben egy város gasztrokultúráját is bemutatja. A rendhagyó receptgyűjteményt, a Menüt ma este 19 órától mutatják be a Konyhában. 

Nem sokat tudni a szakácskönyvről, de amit eddig megtudtunk az nagyon izgalmas: a 300 oldalas Menü október végén jelenik meg magánkiadásban. Átböngésztük a képeiket a Facebookon és Instagramon, így valószínűsíthető, hogy tésztát és csokigolyót gyúrnak majd a könyvben, málnát szednek, fanyéllel pótolják a műanyag villát. Ízléses színválasztások, jó érzékkel kiválasztott terek és eszközök jellemzőek a képekre, illetve sok morzsa és egy majdnem kinyalt tányér, amelyen a világ legkedvesebb üzenete olvasható: De hát alig ettél valamit.

Könyves magazin 2014/2.

Libri-Shopline, 2014, 96 oldal, 870 HUF/5 pont + 199 HUF

Mit találsz a magazinban? Tíz év után új regénnyel jelentkezett Dragomán György

Kötelezők: Jókai helyett Az éhezők viadalát és a Harry Pottert ajánlják

Interjú Péterfy Gergellyel, Terézia Morával, Darvasi Lászlóval, Lawrence Blockkal

 

„A budapesti barátainkon, ismerőseinken keresztül megpróbáljuk feltérképezni a város gasztrokultúráját – avat be a részletekbe Mihály Kamilla. – A teljes skálán keresgéltünk, mert hivatásos, és szimplán főzni szerető társaságok segítségével akartuk megmutatni, hogy a közös étkezéseknek milyen közösségteremtő erejük van. Ez egy organikusan kialakult lista, hiszen annyi történt, hogy körbenéztünk a barátaink, ismerőseink körében, hogy kik azok, akik nagyobb társaságokat tartanak jól a főztjükkel, vagy akár kulturális, művészeti állásfoglalások szintjén főznek.” A résztvevők többsége olyan alkotó, akik meglévő szakmájukkal hozzák szinkronba a főzést. Helyet kapott többek között Hitka Viktória képzőművész, Mango, a dj és a Je Suis Belle ruhatervezője, Kiss Tibi is, hogy csak három egymástól eltérő irányt említsünk meg.

Összesen huszonhárom alkotó(csoport) életébe léptek be egy-egy fotózás erejéig. Mindhárman végigasszisztálták a főzéseket, és miközben írtak vagy fotóztak, folyamatosan kóstoltak és ettek is. „Tulajdonképpen vendégek voltunk, a lehető legjobb értelemben” – mondja Mihály Kamilla. A szerkesztő szerint a receptek személyes beágyazottsága segített abban, hogy „ki tudjunk zoomolni a kacsa fűszerezéséből, és lássuk azt, hogy mi mindent tudunk előhívni a konyhai tapasztalatainkkal.”

A Menüről

fotó: Glódi Balázs
grafikai tervezés: Laki Eszter
szövegek: Mihály Kamilla

A résztvevő alkotók listája:

Nguyen Thuy Phuong - textiltervező
Collective Plant - városi gyűjtögető csoport
AU Workshop - építészműhely
Dzsángó - kávézó, delikát
Szántó Anna - kísérleti vendéglátó
Wang Song Tao - fodrász
BONBONBON - édességműhely
Hitka Viktória - képzőművész
Tóth Bálint és Tóth-Dobos Zsófi - építészmérnökök
IÑEZ - kávézó, ételbár
Vidó Nóri - designer
Nagy Sándor - reklámszakember
Pannon Udvarház
Szász Kinga - 1 falat zamat
Dj Mango - zenész, grafikus
Vámos Róbert - adományszervező
Pajor Pál és Domonyik Éva - szakács, biogazda
Erdőháti Áron - fotográfus
Bircsák Eszter és Sipos Melinda - kurátorok
Telep - galéria, bár
Szalai Dóri - Chez Dodo macaron manufaktúra
Kiss Tibi - ruhatervező 

„Az étkezés történetmesélés. Hogy kivel, hol, mit eszel, az a napod fontos része” – állítja Glódi Balázs, aki a klasszikus ételfotóknál izgalmasabbnak tartja azokat a képeket, amikor az étel mellékszereplő lesz. A Menüben pedig elsősorban nem az étel lesz a főszereplő, még ha sokszor úgy is tűnik majd.

0140515_GL36043.jpg

„A szakácskönyvek, ahogy az egész gasztrokultúra is, már bőven meghaladták a konyhai fortélyok tolmácsolását, és sokkal inkább lehetséges életformákról mesélnek, amelyekben fontos szerep jut annak, hogy társaságban mit főzünk és hogy eszünk” – mondja Mihály Kamilla, aki szerint a széles spektrum teljes nemzetközi válogatást hozott, és még ott is sokszor teljesen multikulti menü állt elő, ahol nem is számítottak ilyesmire. Vietnami, kínai, dél-amerikai, zsidó, indiai, olasz, angol, francia, thai, magyar receptek váltakoznak hármas kiosztásban.

Laki Eszter a következő szempontokat tartotta szem előtt:

1. Fontos, hogy a receptek a mindennapi életben is megállják a helyüket.
2. Ne tartalmazzanak elérhetetlen hozzávalókat.
3. Ne órákig készüljön az étel.
4. Változó legyen az ételek bonyolultsága: találjunk könnyen és nehezen elkészíthető ételt is.
5. A húsfüggőtől a bigott vegánig mindenki megtalálja a kedvére valót.
6. Mutassák be a receptek mögött az alkotó személyt és a környezetét.
7. Fontos, hogy a könyv használati tárgy és művészeti projekt egyszerre.

A cikk eredetileg a KönyvesMagazin őszi számában jelent meg.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.