Andrzej Stasiuk: A próza mindig kicsit brutális kell, hogy legyen

.:wendy:. | 2009. szeptember 16. |

Andrzej Stasiuk a Kilenc és az Útban Babadagba című könyvek szerzője a rendszerváltást egy kis faluban élte át, jobbára arról ír mégis, hogyan forgatta fel a beköszöntő szabadság a városi ember biztosnak hitt életét.

 
fotó: Valuska Gábor

A 20 év New Wave című beszélgetéssorozat keretében hívták meg önt a szervezők Budapestre. A sorozat célja, hogy a magyar rendszerváltás 20. évfordulója alkalmából körbejárják, milyen változások zajlottak le a környező országokban a kultúrában és az irodalomban. Mennyire forgatta fel az ön életét a lengyel rendszerváltás, mennyire volt önre közvetlen hatással a politika?

A rendszerváltozás politikája vagy az a körüli politikai történések nem voltak már rám hatással. Az volt a szerencsénk, hogy a feleségemmel ekkor már egy szinte néptelen vidéken éltünk, egy olyan házban, ahol nem volt áram, olajlámpával világítottunk, és a legközelebbi ember hat-hét kilométerre lakott. Az első észrevehető változás az volt, amikor határőrökkel találkoztunk, és nem kérték az útlevelünket. A rendszerváltás átment a fejünk felett, nem tudtunk a történésekről, még rádiónk sem volt. A másik ilyen vízválasztó az volt, mikor egy barátom könyvkiadót alapított. Akkor azt éreztem, hogy valami történt, szabadabb életünk van, bárki kiadhatja a könyvét, ami a kommunizmus idején elképzelhetetlen volt. Aztán sorra megjelentek a barátaim, egyre jobb autókkal, és egyre arról beszéltek, hogy milyen üzleteket kötöttek. Ám számomra ez az egész még így is távoli és elméleti dolog maradt.

Ez a távolság segített abban, hogy például bemutassa a városi emberek életét a rendszerváltás körüli években? Könnyebb volt úgy írni róluk, hogy kívülről látta a problémáikat?


Igen, ez a kis távolság segített. Akkoriban én félévente egyszer, ha elmentem Varsóba, és akkor mindig nagyon radikális változásokat láttam. Tulajdonképpen a Kilenc is ezekről az erős változásokról szól. Fontos egyfajta távolságtartás, s bár Varsó nem volt az életem közvetlen része, mindig nagyon személyes találkozások voltak ezek, hiszen az én városom is volt, nagyon sok időt töltöttem ott korábban. A tapasztalat rendkívül fontos az irodalomban, amit nem éltem át, én arról nem tudok írni. Tudom, hogy vannak írók, akik a tiszta fikcióra építenek mindent, én nem ilyen vagyok. Márait említeném például, számomra az ő regényprózája nagyon lenyűgöző, mégis kicsit megfoghatatlan, kitalált. Ám, a naplóját nagyon hiteles és jó szövegnek tartom.

Sokat utazik szerte Európában, mégis fontosabb ön számára Európa keleti része, például Törökország. A következő könyvének helyszíne Isztambul lesz. Jobb a keleti Európa, mint a nyugati?

Nem, nem jobb, csak érdekesebb. Mintha elfelejtettük volna, hogy Törökországnak milyen nagy hatása volt Európára. Európa és a Balkán kitörölte a török emlékeket, ne feledjük, hogy például a legészakabbra található mecset Egerben van. Én nem vagyok nyugatellenes, csak a kelet egyszerűen érdekesebb, izgalmasabb számomra, ezt a világot szeretem inkább megismerni, leírni. Biztos, hogy van ebben egy kis provokáció is, de tény, hogy Európa nem csak Nyugat-Európa. Albánia is Európa meg a távoli Ukrajna, ahol a sztyeppék kezdődnek. Tehát nemcsak Róma, nemcsak a kereszténység, hanem a pogányság is hozzánk tartozik. A pogány kultúrát teljesen eltörölte a Németország felől bejövő keresztény kultúra, mára olyan, mintha nem is lett volna, pedig például a szlávok kultúrájának mélyén ott parázslik és fel-felbukkan.

TOVÁBB

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.