A Wire mint egy valódi Dickens-regény

.:Benedek:. | 2011. március 25. |

Az elmúlt évtized egyik, ha nem a legjobb sorozatát, az itthon Drót címen futott The Wire-t  legalább annyian hasonlították már a görög drámákhoz (lásd ezt a remek interjút, Nick Hornby és a sorozat készítője, David Simon között), mint Dickens történeteihez. Ő a tizenkilencedik századi London kis zsebtolvajainak életét mutatta be, Simon pedig a jelen baltimore-i drogkereskedő utcagyerekiről mesélt.

Most egy csodálatos vállalkozás keretében elképzelték, hogy milyen lehetett volna a Wire viktoriánus regényként, pompás történetet eszeltek ki hozzá, és korhű grafikák is készültek. A sztori szerint a Wire 1846-ban jelent meg, és hat éven keresztül, hatvan, egyenként harmincoldalas folytatásban közölték. Szerzője a ma már csak alig néhány ösztöndíjas kutató által ismert, természetesen kitalált Horatio Bucklesby Ogden, Dickens elfeledett kortársa.

A sztori párhuzamba állítja kettejük életét, leírja a képzeletbeli Wire fogadtatását, összehasonlítja a Twist Olivérrel (a Wire befejezését például sokan a Twist Olivér karikatúrájaként fogadták). Különösen vicces, hogy a sorozat meleg, könyörtelen és mégis érzékeny törvényen kívülijéről,  Omarról kiderül, hogy távolról sem hasonlítható Dickens vagy Thackerey hőseihez, sokkal inkább olyan, mintha az Üvöltő szelekből lépett volna elő. 

 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.