Hírek 2008

A német kiadók szerint a Google világuralomra tör

.:wendy:. | 2008. október 31. |

A Google világuralmi terveinek ismertetése előtt emlékeztetnénk, hogy Halloween van, éppen ezért mindenki csinálja meg gyorsan ezt a tesztet, amelyből megtudhatjátok, mennyire ismeritek az angolszász mesék és drámák boszorkányait.


                                                    fotó:Guardian

Nagy jelentőséggel bíró, 125 millió dolláros szerződés jött létre a Google és az amerikai kiadói szektor között (Authors Guild and the Association of American Publishers), amely biztosítja, hogy a Google digitális könyvek millióit tegye elérhetővé a weben. Természetesen, ezt nem ingyen adják a kiadók, komoly pénzeket fizet a Google nekik és a szerzőknek.

A létrejött megállapodás két éves tárgyalási sorozat után született meg és az amerikai szövetségi bíróság is jóváhagyta a döntést. Ezáltal magánszemélyek és cégek is hozzájuthatnak olyan könyvekhez, amelyek már nincsenek forgalomban, továbbá a közkönyvtárakban ingyenesen olvashatók lesznek ezek a kötetek, továbbá 20 százalékukat az egyéni felhasználók is olvashatják majd saját gélpeiken. Azok a könyvek, amelyek még forgalomban vannak, csak a kiadók és az alkotók engedélyével lesznek olvashatók. A világ többi részén a szövegeknek csak rövid részletei lesznek láthatók.

A Google reményei szerint hasonló megállapodásokat tud kötni Európában és Ázsiában is, de az egyik legnagyobb piaccal rendelkező Németország kiadói igencsak ellenkeznek: "Ez nem más mint a trójai faló: a Google valójában világuralomra tör, kézben akarja tartani a világ tudását és a kultúrát" - mondta Alexander Skipis, a német kiadók szervezetének  (Boersenverein) igazgatója. A szervezet létrehozta a Libreka nevű fizetős könyvkereső és on-line olvasórendszert.
 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.