Ma indul a 18. Budapest Pride, ezért összegyűjtöttünk öt regényt, amelyek leszbikus szerelemmel foglalkoznak. A listán nem a szerzők irányultsága a fontos (ugye, nem az a kérdés, mire gondolt a költő…), inkább választottunk 6 remek kötetet, amelyek új perspektívából mutatják be történetük tárgyát. Fókuszban a szerelem, az önkép és a társadalom, Helsinkitől a magyar vidékig.
Sofi Oksanen: Baby Jane
Kormi a kilencvenes évek Helsinkijében a leszbikus szcéna legnagyobb nőcsábásza. Csak látszólag tud normálisan élni, szemetet levinni, függönyt elhúzni. Mentális zavarokkal küzd, belülről pánikbetegség és depresszió őrli, vad szexpartikba és tudatmódosító szerek okozta időszakos boldogságba menekül. Az elidegenedést és a nyomasztó tehetetlenséget barátnőjén keresztül ismerjük meg az. Menekülés a szerelembe, a szerelem elől, a segítséghez, a segítség elől, de leginkább önmagunktól, minél messzebb.
Karafiáth Orsolya: Kicsi Lili
Két energiavámpír kapcsolat párhuzamos története. Lili és Mari saját bizonytalanságukat oldják fel Liában, akit lassan felőrölnek a megaláztatások és a beteljesületlen szerelmek. Hősnőnk életében nincsenek biztos pontok, nincsenek minták, nincs hova kapaszkodnia, nincs hol megvetnie a lábát, ezért kétségbeesetten küzd a zsarnokok szeretetéért, újabb és újabb esélyt adva nekik arra, hogy kihasználják. Mindenki szerepeket játszik körülötte, ő maga is (hiszen drámatagozatos), csakhogy nem jó színész, feloldódik a szerepekben, amelyeket rákényszerítenek. A két érzelmi ámokfutás kísértetiesen hasonló fordulatokat vesz, míg végül Lia vet véget az őrületnek, hogy elkezdődhessen egy újabb.
Michael Cunningham: Az órák
Michael Cunningham nem azért került a listába, hogy szerepeljen egy férfi is, hanem mert regénye nagyon érzékenyen ábrázolja karaktereit, és önmagán túlmutatva implikálja a regényben felmerülő kérdéseket a többi szöveghez hasonlóan. Három nő történetét ismerjük meg, egy-egy napot az életükből, néhány órát, mégis ott van mögötte az egész XX. század. Hármójuk között Virginia Woolf Mrs. Dallowaye a kapocs. Két világban mozognak, a valósban, ahol valaki másnak élnek, és a fejükben élőben, ahol önmaguk lehetnek. Tragédiájuk, hogy választaniuk kell világaik között. Gyakori értelmezés szerint három leszbikus vagy biszexuális nőről van szó, akik kénytelenek megfelelni az elvárásoknak.
Rakovszy Zsuzsa: VS
Vay Sándor gróf a XIX. század utolsó éveinek hódítója. Lányok és asszonyok szerelmese, a monogramjában azonban sötét titok bújik meg. Sándor Saroltának született, apja fiúnak nevelte. Rakovszky a lelepleződése utáni fiktív börtönnaplót írta meg versekkel, Vay Sándor feleségének címzett levelekkel és orvosi jelentésekkel kiegészítve. A címszereplő valóban élt és csábított, története pedig tökéletesen beleilleszthető a XXI. század irodalmának kedvelt kérdései közé. Identitáskeresés, a nemi szerepeknek való megfelelés, és persze női- és férfiszerelem kibékíthetetlen ellentéte.
Lovas Nagy Anna: Verazélet
1könyv: Verazélet, olvashattuk Budapest járdáin. Lovas Nagy Anna könyve zaklatott, töredezett hangon írt vallomás. Lehet-e egyedül boldogulni, le lehet-e szakadni önmagunkról? Az elbeszélő szerelmi bánatából megelevenedik a kirekesztettség keserűsége, az állami gondozottság, anyanélküliség, anyaság, leszbikus szerelem, számonkérés, csalódottság, magány és a klimax gyötrelmei. Felsejlenek a múlt érzelmei, női sorsok, akárkik sorsa, egy kilátástalan világ, ahol a lányok csak egymásra számíthatnak – ha számíthatnak.
+1 Gordon Agáta: Kecskerúzs
Gordon Agáta regénye az első magyar leszbikus regény, mely irodalmi hagyományt kívánt teremteni. Nemcsak a sztoriban jelenik meg a leszbikus identitás, hanem (mint az „elbeszélés nehézségei”) témájává teszi a diskurzusból és társadalomból való kizártságot. A szöveg sapphói strófákkal dúsított gondolatfolyam-regény, központjában a testekkel, és azok határaival, a határok felsértésével és átjárhatatlanságával, és a kegyetlenül őszinte érzelmek kinyilatkoztatásával. Kis falu, pszichiátria, kollégium, az el- és bezártság terei, és ezekre rímelő társadalmi és érzelmi peremvidék története.
Szerző: Murányi Kriszti