Nagy angol 2009

2009 legjobb angol nyelvű könyvei

.:Benedek:. | 2010. január 04. |

A nemzetközi lapok irodalmi mellékletei idén is megválasztották az év legjobb könyveit. A listákban egyaránt szerepelnek nagy nevek és fordítások híján itthon kevésbé ismert szerzők, szenzációk és biztos befutók. Új Hornby, Munro és James Ellroy, megbolondult Manhattan és Tudor-korabeli Anglia, különleges újrakiadás - avagy miket szerettek a Washington Postnál, a New York Times-nál és a Guardiannál az idén?

A Washington Post kritikusai 2009 legjobb szépirodalmi munkáit összegezve egy több mint harminc tételes listát állítottak össze. Ezen többek között szerepel a Szigorúan bizalmas és a Fekete Dália szerzőjének, James Ellroynak az idei könyve, a Blood’s A Rover. A feszes krimiben a korrupciót, a rasszizmust, az ideológiai hadviselést, a kapzsiságot és a féktelen fanatizmust lengi körül az ellroyi atmoszféra. A szemlében helyet kapott Nick Hornby már magyarul is olvasható Juliet, Naked (A meztelen Juliet): a titokzatosan visszavonult Tucker Crowe rockzenésszel, Anglia sivár keleti tengerpartjával és egy kicsavart szerelmi történettel. Az összegzésben feltűnnek továbbá Philip Roth, Thomas Pynchon és Paul Aster idei művei is, míg a Washington Post munkatársai Steve Hely könyvét, a How I Became a Famous Novelistet találták a legszórakoztatóbbnak, és olyan érdekességekre is kitértek, mint pl. Daniyal Mueenuddin történetfüzére, az In Other Rooms, Other Wonders, ami egyaránt bemutatja a gazdag és a reménytelenül szegény pakisztániak életét.

A New York Times év végi szépirodalmi top5-jéből nem maradhatott ki Jonathan Lethem nyolcadik regénye, a Chronic City. Az alternatív manhattani világban a kegyetlen szürke köd borította Wall Streeten egy szeszélyes, szökött tigris kószál, a NY Times-nak „háborúmentes” változata jelenik meg, a sajtburgerek kolosszális méretűek, mindehhez pedig rendkívül ütős marihuána is társul.

A lap a kiemelt kötetek közé sorolta Lorrie Moore több mint tíz év után megjelent új regényét, a Gate at the Stairst is, ami egy wisconsini főiskolás történetét meséli el egyes szám első személyben. A diáklány egy bohém családnál vállal gyerekfelügyelést, szerelembe is esik, közben pedig nyomasztják a szülei, akik inkább a 9/11 után bevonult öccséért aggódnak.

A New York Times kritikusai által a rövidpróza szempontjából kiugróan erősnek ítélt 2009-es év miatt felsorolásukból nem hiányozhatott Maile Meloy kötete, a Both Ways Is the Only Way I Want It. A helyszín lehet Montana, Argentína vagy egy hetvenes évekbeli nukleáris atomerőmű, a főszereplőkben mindig hibázik valami: elárulják azokat, akik törődnek velük, olyan helyzetekbe kerülnek, amikről tudják, hogy el kell kerülni, és így tovább.

A New York Times szépirodalmi listájában a fentiek mellett helyett kapott Jeannette Walls családregénye, a Half Broke Horses: A True-Life Novel, és Kate Walbert angliai szüfrazsettek és tengerentúli utódaik életéről beszámoló könyve, a Short History of Women.

A Guardian egyenesen a novellák évének nevezte 2009-et. Joggal tehették ezt és hivatkozhattak többek között az idei nemzetközi Booker-díjas Alice Munróra. A kanadai író idén jelentette meg tizennegyedik novellagyűjteményét, a Too Much Happiness-t, amiben erőszakosabb az átlagosnál, még a kilencven felé közeledve is új energiákat mozgósítva.

Akárcsak más fórumok, a Guardian is kiemelten foglalkozik az amerikai minimalista próza mesterének tartott amerikai Raymond Carver 1981-es alapműve, a What We Talk About When We Talk About Love című gyűjtemény újrakiadásával (ebből készült a Robert Altman-féle Rövidre vágva című film). Az eredetileg Beginners címen készült kötetet Carver szerkesztője Gordon Lish jócskán meghúzta és átírta, de idén végre legyőzte a kiadói akadályokat Carver özvegye, Tess Gallagher, és a rövid történetek végre eredeti formájukban is olvashatóvá váltak. (Carvertől 1997-ben jelent meg egy novellagyűtemény Nem ők a te férjed címmel a Kalligramnál.)

A Guardian szokásos év végi kvízében az angol nyelvű irodalomban való jártasságunkat is lemérhetjük, csupán negyven kérdésre kell válaszolni, itt.

A Virginia Quarterly Review év végi, különböző kritikák alapján számított összesítésébe a fentiek közül belekerült Lorrie Moore, Jonathan Lethem és Alice Munro is, de a pálmát az idei Booker-díjas Hilary Mantel vitte. Az 57 éves brit írónő (aki a Brit Birodalom Rendjének Parancsnoka címet is viseli) idei, Wolf Hall című könyvéért érdemelte ki az angol nyelvű regényirodalom legrangosabb elismerését. A Wolf Hall a XVI. században játszódik, VIII. Henrik korábban, főhőse pedig Thomas Cromwell, a Tudorok politikai tanácsadója és bizalmasa, ráadásul a könyv még a korabeli London alvilági életét is feltérképezi.

A külföldi lapok áttekintése után hamarosan azt is megmutatjuk, mik voltak szerintünk 2009 legjobb magyar és magyarul olvasható külföldi könyvei.

 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.