Szuperhősmészárlás, kanyarodó golyók nélkül

-Szűcs Gyula- | 2008. június 29. |

B+
Wanted Írta: Mark Millar, rajzolta: J.G. Jones, kiadó: Top Cow, 2003-2004

Mark Millar képregényében nincsenek "Goodbye!" feliratú pisztolygolyók és vonatnak ütköző kocka-Ladák, mint a belőle készül mozifilmben, csak passzosgatyás bérgyilkosok és halott szuperhősök. A főszereplő srác persze itt is Wesley, a Mátrix-balettot profi szinten űző mesterlövész, a nője, Fox meg a legdögösebb szuperbűnöző. Néha a lightos társadalomkritika (na jó, nevezzük inkább Harcosok klubja-nyúlásnak) is kivillan a sok falra kenődő agyvelődarab alól, de mivel Mark Millar a saját zseniális  ötletit rendszeresen elrontó képregényiparos, a Wanted sem több egy igen profin megrajzolt akcióképregénynél, amiben kivételesen a gonoszok a főszereplők (a fenti témák  összemixelésében  amúgy még mindig egy másik brit, Garth Ennis a király).

Millar és J.G. Jones valószínűleg eleve úgy alkották meg a Wantedot, hogy közben már a filmváltozat lebegett a szemük előtt, máskülönben miért hasonlítana Fox Halle Berryre, Wesley Eminemre, az apja meg Tommy Lee Jonesra? A rajzoló panelkezelése is a filmes hatást erősíti: szinte nincs is olyan oldal, ami ne három kisebb és egy nagyobb "szélesvásznú képkockából" épülne fel.

Az eredeti Wanted sztorija egyébként csak addig egyezik a filmével, amíg Wesley, az IKEA-bútorokkal és szemét munkatársakkal körbevett céges bérrabszolga összetalálkozik egy gyorskajáldában a dögös bérgyilkosnővel, aki közli vele, hogy át kell vennie az apja helyét a Testvériségben. Míg a filmbéli Testvériség Morgan Freeman vezetésvel az "Ölj meg egyet, ments meg százat!" jelmondatot követve, sorsszerű gyilkosságokat követ el egy magasztosabb cél érdekében, addig a képregény Testvérisége sokkal önzőbb okokból gyilkol.

A maszkos bűnözőkből álló tagságnak perverz örömet jelent az ilyesmi, és már nincs egyetlen köpenyes igazságozstó sem, aki lesújthatna rájuk: 1986 óta minden szuperhős halott. Aki esetleg mégis élne (mert épp egy párhuzamos dimenzióban repked), azt a főhős két pisztollyal és némi macsó levegőben ugrálással azonnal elintézi.

A világot titkos szektaként irányító szuperbűnözők felosztották egymás között a kontinenseket, ahol mindenki a saját maffiamódszereivel kormányoz. Európa ura egy tetovált náci, Afrikáé a kongói diktátor-kinézetű Első Ádám, Ázsiában a régi kalandfilmek főgonoszára, Fu Manchura emlékeztető Császár az úr, Amerikában a Professzor, Ausztráliában meg a zombikinézetű Mr. Rictus.

A konfliktus az utóbbi két vezér között robban ki, elvégre melyik szuperbűnöző érné be annyival, hogy csak néhány kengurut meg koalamackót csicskáztathat a sivatagban? Az amerikai Testvériség persze kemény falalat, hiszen a frissen kiképzett gázálarcos-latexruhás mesterlövész (igen, ez lett Wesley-ből Fox hatására) első osztályú géneket örökölt szuperbűnöző apjától.

A szemét, tömeggyilkos főszereplő tehát lemészárolja a még szemetebb tömeggyilkosokat. És mellékesen kinyír mindenkit, aki csúnyán néz rá (a bandatagokat akik terrorizálták; a csajt, akit nem tudott felszedni a gimiben, stb. stb.)  Na de ki szimpatizálna egy ilyen karakterrel? Senki. Azaz valahol mindenki, akinek egyszer is eszébe jutott, milyen jó lenne büntetlenül bepancsolni az okoskodó főnöknek; milyen felemelő érzés volna kirángatni a volán mögül a mozgássérült parkolóba beálló kopasz mercist, és feldugni a letört karját a seggébe; vagy hogy milyen szuper lenne megdugni a pinamagazinok címlapján domborító szöszi testvérpárt. Tehát következmények nélkül olyasmiket csinálni, amiért egy egészséges társadalomban minimum állásvesztés, kórházi beutaló, vagy szigorított fegyház jár.

A Wanted népszerűsége elsősorban az elfojtott indulatait megszállott tömegmészárlásra váltó, a társadalmi elvárásokat nagy ívben leszaró főszereplőben, na meg az hatásvadász grafikai megoldásokban keresendő. Képrgényrajongóknak pedig igazi ínyencfalat Mark Millar és J.G. Jones más szuperhős-történetekre kikacsintó utalásrendszere. Szinte minden képkockában akad erre példa, a kiugró adamantium-pengékkel hadonászó babától kezdve (Rozsomák) Kétfaszú Johnny-n (Hasbeszélő) és az alakváltoztató szarkupacon át (Agyagpofa) egészen a tolószékben ülő egykori főellenségig (Christopher Reeves/Superman), és a Macskanő-jelmezes bérgyilkosnőig.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

ADVENT
...
Könyves Advent

8 szakácskönyv karácsonyra, hogy az ünnepek után se legyen szerény a konyha

Harry Potter-fogások, koreai konyha vagy éppen a klasszikus erdélyi ízek. Csak legyen időtök mindent megfőzni!

...
Hírek

Netflixen lesz látható az Igazából szerelem rendezőjének új karácsonyi filmje

Richard Curtis egy korábbi, karácsonyi írását dolgozza fel egy animációs film, ami a Netflixen lesz látható. Az Igazából szerelem rendezője beszélt a projektről, és kiderült miért olyan fontosak a rossz karácsonyok.

...
Szórakozás

Ed Sheerannel koronázza meg új karácsonyi filmjét az Igazából szerelem rendezője

A That Christmas lesz az a film, amiről idén karácsonykor mindenki beszélni fog?