Vizesblokk sorozat [1.]

-Szűcs Gyula- | 2010. július 16. |

Árnyékban is 40 fok van, ráolvadunk az aszfaltra, pedig csak az utca túloldalára ugrottunk le hideg sörért. Ilyenkor az ember legszívesebben flordai gyilkosságokról, meg vérszomjas kalózokról olvas. A Könyvesblog új, nyári sorozatában csupa olyan könyvet szedünk össze, amivel a légkondi zümmögése is majdnem olyan lesz, mint a tenger zúgása a fülünkhöz tapasztott kagylóban.

 


B-
Robert Leeson: Újra a Kincses szigeten (Silver's Revenge)

Móra Ferenc Kiadó - Delfin könyvek, 1986, 212 oldal

 


(Vizesblokk-sorozat 1., Delfin-sorozat 4.)

Stevenson Kincses szigete nálam a mai napig minden idők legjobb kalóztörténetének számít, nem véletlenül lett első a TOP10-es listámon. A folytatása viszont kicsit olyan, mintha a Karib-tenger 4-ben Jack Sparrow helyett a szintén beszédhibás Fekete Pákó dülöngélne egy hungarocell csónakban, kitömött papagájjal a vállán. Mert az Újra a Kincses szigeten egy kalandregénybe csomagolt propaganda a szegény, elnyomott feketék jogaiért. Kis átdolgozással akár Robinson 2 címmel is ki lehetett volna adni.

Robert Leesonról tudni kell, hogy ő az angol ifjúsági irodalom Nemeréje. Írt már Robin Hood-sztorit, Arthur-feldolgozást, és klasszikus sci-fit is. A neveletlen dzsinnt kétszer adták ki a Delfin könyvek sorozatban (természetesen sort kerítünk majd arra is), a magyarul olvasható másik Leeson-regény, a Rabszolgahajón pedig a Kincses sziget 2-höz hasonlóan szintén arról szól, milyen mocsok dolog ez a rabszolgatartás.
 


Leeson megtartotta a nagy előd elbeszélésformáját: a főhős itt is egy fiatal fiú (ezúttal egy temetkezési vállalkozás inasa, Tom Carter), aki gondosan naplót vezet arról, mekkora görények a féllábú kalózok, meg az elásott kincsekre áhítozó angol lordok. Bár nagyjából 20 év telt el az előző kaland óta, természetesen az összes, jól ismert szereplő visszatér: Sir Trelawney és Livesey doktor még mindig a Kincses szigeten hagyott ezüstrudak után sóvárog, akárcsak a félőrült Benn Gun, akinek némi beilleszkedési zavara akad Londonban.

A veterán kincskeresőből lett kocsmatulajdonos, Jim Hawkins a történet elején még elég depressziósan viszonyul az újabb tengeri úthoz (hát persze, hogy egy viszonzatlan szerelem miatt szomorkodik), a nagy kedvencem, Long John Silver viszont semmit sem változott, ugyanolyan lelkesedéssel kavarja össze az eseményeket, mint legendás kollégája, Piszkos Fred. Bár a sztori kellemesen puskaporos és humoros, az Újra a Kincses szigeten csak egy könnyed, egynyári olvasmány, nyomába sem érhet az eredeti klasszikusnak.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.