Sebészből lett James Bond

.konyvesblog. | 2013. július 09. |

Christopher Reich: A megtévesztés szabályai

Európa Könyvkiadó, 2012, 664 oldal, 3200 HUF

OLVASONK_SZERINT.JPG

Kémregények ideje van. 50 éve jelent meg John le Carré A kém, aki bejött a hidegről című könyve, én meg itt ülök a kánikulában és olvasom A megtévesztés szabályait, amelynek főszereplője, dr. Jonathan Ransom síelni készül a Svájci-Alpokban a feleségével. A „bejönni a hidegről” kifejezés amúgy a kémek között a szolgálatból való kivonulást jelentette, Jonathant pedig épp most rántja a kémek járta események közé Emma, a felesége balesete. Az eddig az Orvosok Határok Nélkül szervezetnél sebészként dolgozó férfinak most a (közös) múltat kell feltárnia, mert egy eltévedt boríték hatására kiderül, hogy a vele 8 évét megosztó nő életében titok lappang. Vagyis csak lappangott, hisz őt elnyelte egy gleccserhasadék…

A megtévesztés szabályai sokoldalúan tökéletes felépítményt rejt, akár egy tükörlabirintusban tévedne el dr. Ransom, minden következő kép torzított valóságot mutat. Ő nem titkosügynök, mégis James Bondhoz hasonlatos képességekre tesz szert, amikor szembesül a magánélettől a legfelső körökig szőtt összeesküvés-hálóval. A könyv annyira eseménydús, hogyha a második oldalról idéznék, az már spoilert tartalmazna – és az izgalom, a földön, vízen, levegőben folytatott hajsza kitart a hatszázadikig. A könyv tempóban hozza a szerintem tévesen gyerekkönyvként aposztrofált  Chaos Walking-trilógia tűzijátékát, de mindezt retro módon teszi. Az író profihoz méltóan göngyölíti a szálakat, ám a nagy rohanásban nem mindig jut ideje a karakterek kibontására, ami hitelessé és súlyossá tehetné a történetet.

Ülök a kánikulában, kezemben a könyvvel. Hűsítő olvasni, mert távol, Svájcban játszódik, hősei szuperemberek, akinek problémái nem a mi bajaink, és ha esetleg megmentik a világot, az nem a mi világunk. Vagy mégis? Hát ezt nehéz elhinni… Hogy az oroszok (behelyettesítendő az összes fellelhető ellenséggel) már a spájzban vannak. Ez szórakoztató irodalom, s mint ilyen, kiválóan teljesíti a feladatát.

A tokiói születésű Christopher Reich-nek nálunk először A nagy összeesküvés című műve jelent meg, amelyben a Nemzetközi Katonai Ügyészség munkájába bekapcsolódó amerikai ügyvéd ered a börtönből megszökött náci nyomába. A Ransom-sorozat a negyedik köteténél tart, a második rész, A bosszú szabályai augusztusban jön ki magyarul. Még akkor is elég meleg lesz hozzá.

Szerző: Fábián Erika

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell

Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón. 

...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.