Nem minden boszorkány gonosz

NatashaK | 2010. május 01. |

A+

Gregory Maguire: A boszorkány

Kelly Kft., 2009, 432 oldal, 3184 Ft

 

Az emberek hajlamosak teljesen alaptalanul, elhamarkodottan ítélni. Ezekből alakulnak ki azok a sztereotípiák, amelyek szerint a szőke nők buta libák, az angolok sznobok és szenvedélymentesek, a boszorkányok pedig bibircsókosak és gonoszak. Pedig nem feltétlenül igaz mindez az összes szőkére, angolra vagy boszorkányra.

Mindenki ismeri az Óz, a csodák csodája című történetet, amelyben Dorka, a kansasi kislány teljesen ismeretlen világba érkezik, barátokat szerez és legyőzi a gonosz és rusnya Nyugati Boszorkányt, majd szerencsésen hazakerül. De miért gondoljuk, hogy Dorka jó és kedves? Mert kislány? Mert szép hosszú barna haja van? Mert bambiszemekkel tud nézni? Azért, mert L. Frank Baum semmi rosszat nem írt a lányról, még nem feltétlenül biztos, hogy ártatlan és jószívű lenne.

Mindig vizsgáljuk meg az állításokat és ne higgyünk bárminek – sugallja Maguire A boszorkány című könyve. A sorozat első részében sokkal részletesebben ismerhetjük meg Óz Birodalmát és a benne élők mindennapjait az eredeti meséhez képest, miközben Elfaba, a Nyugati Boszorkány életét követjük születésétől a Dorkával való összecsapásig. Bár csak mások elmondása és gondolatai által ismerjük meg a boszorkánnyá cseperedő, zöld bőrű lányt és igazából sosem tudjuk, mit gondol, mit érez, hogyan viszonyul másokhoz, mégis sajnáljuk, amikor külseje és viselkedése miatt kiközösítik, vagy csúfolódnak vele.

Majdnem 15 évet kellett várnunk arra, hogy a történet magyarul jelenjen meg, de megérte. Ugyanolyan igényes és egyedi külsőt kapott a hazai kiadás, mint külföldön. De míg a Baum-féle leírás gyerekeknek szóló mesének hat színes bőrű teremtményeivel és hihetetlen cselekményeivel, Maguire képes volt a nagykorúak érdeklődését felcsigázni a kitalált világ iránt. Annyira életszerűen ábrázolta a birodalmat, hogy még én, a fantasy könyvektől tartózkodó is beleéltem magam és átéreztem az ott történteket; talán épp azért, mert nem határolható be egyértelműen, milyen műfajú - egyszerre tartalmaz társadalom-leíró, szórakoztató és borzongató vonásokat is a meseszerűek mellett.

Ha lehet azt mondani: Baum szolgáltatta a téglákat, Maguire pedig a cementet és a tapétát ráadásul ő színezte a falakat. Megkockáztatom azt a kijelentést, miszerint a feldolgozás még az eredeti történetnél is jobb. A kötet kiolvasása után biztos, hogy nem tudunk ugyanúgy nézni az Óz, a csodák csodájára. Tökéletes.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.