Desmond Morris: The Naked Man (A csupasz férfi)
Jonathan Cape £18.99, 258 oldal
Harka Éva elküldte nekünk Desmond Morris The Naked Man (A csupasz férfi) című, egyelőre magyarul még nem olvasható könyvének recenzióját. Köszönjük neki!
A szex köré épül fel Desmond Morris A csupasz férfi című könyve. De nem csak erről szól. Egy, az evolúciót tárgyaló részt kivéve minden fejezet egy testrész kitárgyalása: a fejtetőtől a lábujjakig minden sorra kerül. Éppen emiatt hittem azt, amikor megláttam a tartalomjegyzéket, hogy olyasmi szöveggel állok szemben, ami egy egyetemi etológia-előadás kivonatolt anyaga. De beleolvastam, és rájöttem, mekkorát tévedtem: az egyik legszórakoztatóbb könyv, amit valaha olvastam.
Ráadásul olyan területekre kalauzol el, ami annak ellenére, hogy a legtöbb férfinak birtokában van, teljesen ismeretlen számára – igen, a testrészeikről beszélek. A civilizált ember – legyen az férfi vagy nő – a lehető legkevesebb figyelmet szenteli a testének olyan szempontból, hogy meg is értse, mit miért csinál (oké, az orvosok, etológusok, okos testépítők kivételek). Például miért van, hogy a nőkkel ellentétben a férfiak többsége nem festi a szemhéját, és mire szolgálnak a kivételek? És igen, gondoljunk csak a Johnny Depp által megformált kalózra, Mick Jaggerre vagy Marylin Mansonra. Változhat-e akár evolúciós szempontból a „divat” - például mindenképpen van-e köze annak a férfias jellegnek ahhoz, ha valakinek szőrös a háta vagy sem?
A kötet tele van példákkal, régi és új történetekkel: nemcsak kulturális különbségeket mutat be a gesztusok terén (például, hogy ha két arab férfi kézen fogva mászkál az utcán, az nem jelenti, hogy ők egy homoszexuális pár lennének), hanem történelmi példákkal is él. Szó esik egyebek mellett arról, hogyan változott az angol haditengerészet viszonya a bajuszhoz és milyen párhuzam vonható az indiai kasztráltak és az egyházi zenészfiúk között; vagy hogy miért éppen az ujjak levágása a jakuzák egyik bosszúja. Van egyébként egy-két színes fotó is a könyvben, amivel egy-két példáját illusztrálja Morris, de más testbeszéddel és etológiával foglalkozó könyvekkel ellentétben itt nem ezeken van a hangsúly.
A csupasz majom szerzője eddig is nagy vitákat váltott ki könyveivel – azért párhuzamért például, amit a női mellek és a fenék formája között vont, sokan ma is kritizálják. A csupasz nő című könyvében a maga szempontjából igen elismerően ír a nőkről és testükről, nyitottabbnak tartja őket és evolúciós szempontból fejlődőképesebbnek. Jellemző, hogy a férfiaknak csak a nők után szentel egy kötetet, pedig ahogy (jegyzem meg, nőként) ebből a könyvből is kitűnik: a férfiak izgalmasak, s a nőkkel szembeni védelmező ösztön, no meg a vadászösztön mélyebben van beléjük kódolva, mint képzeljük.
Persze vannak ma is, akik elutasítják az evolúciónak még a gondolatát is és lehet vitatkozni arról, hogy a Morris által evolúciós szempontból eleve kudarcnak tartott homoszexualitás és cölibáltus valóban sikertelenség-e, de egy biztos: nem túl tudományos és nem túl gyerekes stílusú, közérthetően és nem utolsó sorban mókásan ismereteket átadó könyv ez. Olyannyira hiánypótló, hogy ki sem bírtam, míg megjelenik magyarul.
UI: És hogy lelőjem a poént azok kedvéért, akik csak emiatt a szám miatt olvasnák el a könyvet: 7,6 és 10,1 cm közti egy átlagos, nem erekcióban lévő.