Lucky Luke és az amerikai elnök

Wostry Ferenc | 2009. május 30. |

A
Lucky Luke - A washingtoni férfi

Pesti könyvek, 2009. 1599 Ft


 

Na, erre is sor került, kezembe akadt (na jó, adták: recenziós példány) egy olyan Lucky Luke album (nálunk múlt hónapban adták ki), amelyet nem a legendás Goscinny írt (elhunyt 1977-ben) és nem is a szintúgy halhatatlan Morris (de azért meghalt, 2001-ben) rajzolt. Az összes eddig Magyarországon megjelent Lucky Luke füzetnek ez a legendás alkotópáros volt szülőatyja, ám e friss albumot (a franciáknál tavaly jött ki, szóval friss-ropogós sztorinak mondható) Gerra és Achdé jegyzi.

Nem irigylem őket. Goscinny és Morris nyomába lépni kb. olyasmi képregényes területen, mint a Beatles után koncertezni. Réztökei kell legyenek az embernek hozzá. Engem lepett meg a legjobban, hogy mennyire élvezem az albumot – nem egészen olyan, mintha Goscinny írta volna, de az újítások, amelyeket a szerző bevet, a képregény előnyére válnak! Szegény Uderzo messze nem teljesített ennyire jól, mikor Goscinny halála után rajzolni ÉS írni kezdte az Astérix füzeteket (addig kizárólag grafikusként vett részt a folyamatban.)

Fontos a kiadás éve, 2008, amerikai elnökválasztási kampány, miegymás, ugyanis a történet szorosan kötődik egy több, mint százharminc évvel ezelőtti kampányhoz, amelynek keretében a republikánusok Rutherford Hayes-t indították a demokrata Sam Tilden ellen. Lucky Luke-ot a washingtoni fehér atyák azzal a feladattal bízzák meg, hogy kísérje el kampánykörútjára az ügyefogyott elnökjelöltet és udvartartását, ugyanis valószínű, hogy a kampány fekete lova, egy texasi vállalkozó, aki szintén republikánus színekben kelleti magát, az életére tör majd.

Kitaláljátok, hogy Achdé melyik texasi milliárdos arcát használja fel ennek az elvetemült gazember fizimiskájának a megrajzolásakor?

A Washingtoni férfi részben politikai parabola, részben kedvesen vicces, kalandos képregény – és a poénjai ülnek, úgyhogy a további Lucky Luke-albumok minőségromlásától sem kell tartanunk, az új alkotópáros remekül megállja a helyét. Achdé rajzai valamivel dinamikusabb, feszesebb kompozíciókat használnak, mint annó Morriséi, úgyhogy ami minimális modernizálás történt, az is Lucky Luke előnyére vált.

 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Lehet, hogy az álom az alvás lényege? – 3 könyv, amiben az álom fontos szerepet játszik

Bár sokszor nem tűnik többnek az alvás furcsa mellékhatásánál – és persze tudattalanunk kedvelt játszóterénél –, előfordulhat, hogy az álom valójában egy létszükséglet.

...
Zöld

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

Ősidőkben gyökerező erdők, újjászülető harcos hercegnők, apák és fiúk, az elme történetteremtő képessége, Freud és Jung, Tolkien, növényhorror és növényvakság a fantasyben, valamint az ember és a nem emberi világ szoros kapcsolata is szóba kerül a podcastban.

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.